Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZMP negatywnie o projekcie ustawy metropolitalnej

0
Podziel się:

Samorządowcy ze Związku Miast Polskich (ZMP)
skrytykowali w piątek w projekt tzw. ustawy metropolitalnej,
przygotowanej przez konwent marszałków województw.

Samorządowcy ze Związku Miast Polskich (ZMP) skrytykowali w piątek w projekt tzw. ustawy metropolitalnej, przygotowanej przez konwent marszałków województw.

Według samorządowców z ZMP, projekt ten daje zbyt wiele uprawnień marszałkom województw, pozbawia też przedstawicieli miast odpowiedniej reprezentacji we władzach metropolii.

W styczniu marszałkowie województw przedstawili własny projekt ustawy o polityce miejskiej. Według ich propozycji każde miasto wojewódzkie mogłoby tworzyć "zespół wielkomiejski".

Trwają też prace rządu nad projektem ustawy metropolitalnej. Najnowsza wersja propozycji rządowej przewiduje, że tylko Warszawa i Katowice wraz z otaczającymi je miejscowościami zostaną obszarami metropolitalnymi.

W wersji rządowej na czele zespołu wielkomiejskiego miałby być prezydent największego miasta; w wersji przygotowanej przez samorządowców - marszałkowie województw.

Według dyrektora biura Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego, projekt przedstawiony przez konwent marszałków województw to łamanie zasady pomocniczości i "wstyd dla ruchu samorządowego", a jego przyjęcie groziłoby tym, że polityka miejska realizowana byłaby przez marszałka województwa.

Z kolei Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy biura ZMP powiedziała PAP, że projekt ten "zakłada m.in. powstanie Rady do spraw Polityki Miejskiej oraz zespołu wielkomiejskiego - i jest to nowa nazwa dla zespołu metropolitalnego".

"Samorządowcy z ZMP uważają, że rada ta bez reprezentacji miast to absurdalny pomysł" - powiedziała Proniewicz.

Samorządowcy ze ZMP spotkali się w piątek w Poznaniu na posiedzeniu zarządu związku. Wzięło w nim udział ok. 30 przedstawicieli polskich miast.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast. Jest najstarszą tego typu organizacją w kraju. Należy do niego ponad 300 miast w których mieszka ponad 75 proc. ludności kraju. (PAP)

rpo/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)