Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił nowelizację prawa bankowego

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo bankowe, która m.in. reguluje kwestie tworzenia banków i oddziałów banków polskich w państwach UE oraz pozycję banków z państw UE w Polsce

.

W czwartek w Sejmie odbyło się trzecie czytanie projektu nowelizacji prawa bankowego, który dostosowuje polskie prawo bankowe do wymogów prawa obowiązującego w UE.

Banki z UE po przystąpieniu Polski do UE będą wchodziły do nas bez licencji, co oznacza że będą one miały szerszy dostęp do rynku polskiego. Natomiast polskie oddziały będą mogły być także tworzone w państwach UE.

Banki z siedzibą w UE będą mogły działać na terenie Polski po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego (KNB), a nie jak dotychczas - zezwolenia ministra finansów, po uzgodnieniu z KNB.

Sejm, zgodnie ze stanowiskiem Nadzwyczajnej Komisji Prawa Europejskiego przyjął w czwartek poprawkę Stanisława Steca (SLD) do projektu nowelizacji prawa bankowego, według której w umowie rachunku bankowego ma być określona wysokość prowizji i opłat za czynności powiązane z prowadzeniem rachunku. Ponadto posłowie przyjęli też poprawkę Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) rozszerzającej krąg osób uprawnionych do otrzymania darmowych akcji prywatyzowanego w przyszłości BGŻ SA o tych, którzy przepracowali w BGŻ SA co najmniej trzy lata, a obecnie pracują np. w bankach regionalnych. Komisja we wtorek poparła tę propozycję.

Komisja sejmowa zaproponowała także przyjęcie poprawki, która nakłada na obywateli innych państw, które kierują bankiem w Polsce, potwierdzoną znajomość języka polskiego. Posłowie opowiedzieli się też za udostępnieniem przez banki innym instytucjom kredytowym (w szczególności chodzi tu o Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe) informacji o kredytobiorcach, na zasadzie wzajemności.

Te propozycje komisji zostały uwzględnione w nowelizacji prawa bankowego.

Inna grupa zmian w tej nowelizacji obejmuje przepisy, które dotychczas nie były unormowane w prawie polskim, czyli np. sprawowanie nadzoru nad tymi oddziałami instytucji kredytowych, które przybędą do Polski, oraz przelewy transgraniczne, czyli regulacje dotyczące obowiązków bankowych związane z przelewami miedzy państwami UE.

Ustawa zwiększa kontrolę przepływu własności akcji banków w formie spółki akcyjnej. Zakłada ona, że zezwolenie trzeba będzie uzyskać nie tylko na wykonywanie prawa głosu na WZA (obecnie dotyczy to nabycia lub objęcia akcji), ale także wówczas, gdy w wyniku zbycia (lub z innej przyczyny) utracono prawo do wykonywania głosu, na poziomie do którego wcześniej uzyskano zezwolenie.

Wprowadzono też obowiązek uzyskania zezwolenia lub powiadomienia KNB w sytuacji, gdy następują zmiany w liczbie głosów na WZA w wyniku zmiany statutu banku lub wygaśnięcia uprzywilejowania akcji.

Zgodnie z nowelizacją nadzorem skonsolidowanym mają zostać objęte wszystkie instytucje powiązane z bankami, co rozszerzy obecne uprawnienia Komisji Nadzoru Bankowego.

Nowelizacja rozszerza katalog czynności bankowych o wydawanie i zarządzanie pieniądzem elektronicznym, potwierdzanie gwarancji, otwieranie akredytyw oraz udzielanie kredytów i pożyczek konsumenckich.

Ponadto zarząd banku ma wykonywać swoje czynności w siedzibie banku określonej w statucie, co umożliwi skuteczny nadzór nad działalnością zarządu.

Ustawa reguluje także zagadnienia uregulowane w odrębnych ustawach, czyli dotyczące np. pieniądza elektronicznego i kredytu konsumenckiego udzielanego przez banki.

Teraz ustawa nowelizująca prawo bankowe trafi do Senatu.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)