Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie wszystkie fundusze inwestycyjne zyskały w marcu

0
Podziel się:

Spośród 116 działających przez cały marzec funduszy inwestycyjnych jedynie trzy odnotowały straty - podał w środowym raporcie ośrodek analityczny Analizy Online.

"Najwyższą stopę zwrotu w skali miesiąca uzyskał fundusz Skarbiec Sezam (8,45 proc.), jednak z uwagi na zamknięty i niepubliczny charakter funduszu, grono inwestorów mogących skorzystać z tego wzrostu jest bardzo wąskie" - podano w raporcie.

W pierwszej dziesiątce funduszy o najwyższej miesięcznej stopie zwrotu znalazło się sześć podmiotów inwestujących w zagraniczne papiery udziałowe. W tej grupie średnia stopa zwrotu wyniosła 6,02 proc. Najwięcej zarobili klienci funduszu Skarbiec Net (7,88 proc.)

"Należy jednak pamiętać, iż wycena jednostek funduszy inwestycyjnych opiera się na wycenie rynkowej instrumentów z dnia poprzedniego, w związku z czym przedstawiane stopy zwrotu nie uwzględniają fali spadków, jakie miały miejsce na światowych rynkach akcji w poniedziałek 31 marca" - zaznaczyli analitycy.

Zdaniem analityków do wysokich stóp zwrotu funduszy lokujących środki w zagraniczne papiery wartościowe przyczyniły się słabnąca polska waluta oraz wojenne ożywienie na światowych rynkach akcji.

Dobre wyniki przyniosły również fundusze inwestujące w zagraniczne papiery dłużne. Średni wzrost jednostki inwestycyjnej w tej grupie wyniósł 4,43 proc., a najlepszy - Pioneer Obligacji Dolarowych Plus - miał 6,9 proc. zysku.

"Marzec przyniósł również zyski posiadaczom funduszy akcyjnych. Po raz pierwszy od czterech miesięcy jednostka żadnego z funduszy należących do tej grupy nie straciła na wartości" - napisano w raporcie.

Średnia stopa zwrotu dla funduszy inwestujących w polskie akcje wyniosła w marcu 1,53 proc. i była najwyższa od listopada 2002 roku. Najlepszy wynik osiągnął CU Polskich Akcji, który zyskał 4,92 proc., dystansując pozostałe fundusze z tej grupy (kolejny fundusz Skarbiec Akcja zyskał 2,69 proc.)

Wśród funduszy mieszanych spadek wartości jednostki odnotowały w marcu dwa fundusze. Najwyższe zyski przyniósł Skarbiec Waga (1,71 proc.), a średnia stopa zwrotu w tej grupie wyniosła 0,91 proc.

Straty przyniósł jeden z funduszy stabilnego wzrostu. Najlepszy wynik w grupie (plus 2,81 proc.) uzyskał fundusz CU Stabilnego Inwestowania, a średnia stopa zwrotu w grupie wyniosła 0,74 proc.

W marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym roku obniżyła stopy procentowe, o 25 pkt. bazowych, co pozwoliło zarządzającym odrobić straty na rynku papierów dłużnych. Średnia stopa zwrotu w grupie funduszy lokujących środki w papiery dłużne wyniosła 0,6 proc. Najlepszy wynik osiągnął fundusz Warta Papierów Dłużnych (wzrost o 1,06 proc.

W grupie funduszy rynku pieniężnego średni wzrost wartości jednostki wyniósł w marcu 0,48 proc. Najlepsze wyniki uzyskał Skarbiec Kasa Plus (0,6 proc.).

Według marcowego rankingu, w ujęciu długoterminowym, do najlepszych funduszy inwestycyjnych - z notą "5" - należały: Skarbiec Net (w grupie funduszy inwestujących w akcje zagranicznych spółek)
, CA IB Akcji, UniKorona Akcje (fundusze akcji polskich), ING Zrównoważony, PKO/CS Zrównoważony (fundusze mieszane), SEB 4 Stabilnego Wzrostu (fundusz z grupy stabilnego wzrostu), Skarbiec-Obligacja i PKO/CS Obligacji (fundusze polskich papierów dłużnych) oraz CA IB Pieniężny (fundusz rynku pieniężnego).

W marcowym rankingu uczestniczyło 116 funduszy, z czego 82 zostały sklasyfikowane w perspektywie krótkoterminowej, a 49 prowadziło przez 36 miesięcy niezmienioną politykę inwestycyjną, umożliwiając dokonanie oceny w długim okresie.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)