Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy MCI.PrivateVentures FIZ przyjęli zmiany statutu dot. uprzywilejowania

1
Podziel się:

Warszawa, 25.09.2019 (ISBnews) - Zgromadzenie inwestorów MCI.PrivateVentures FIZ, dotyczące subfunduszu MCI.TechVentures 1.0 przyjęło zmiany w statucie dotyczące MCI.TechVentures 1.0. Jego główny inwestor, Grupa MCI Capital, zrzeka się części swoich praw wynikających z poniesienia największych kosztów i ryzyka wiążącego się z założeniem funduszu, podano w komunikacie. 

Inwestorzy MCI.PrivateVentures FIZ przyjęli zmiany statutu dot. uprzywilejowania

"Zmiany w statucie zostały wypracowane przez MCI Capital TFI, w porozumieniu z Grupą MCI Capital i przedstawicielami Private Banking, którzy pośredniczyli w sprzedaży certyfikatów" - czytamy w komunikacie.

Przyjęcie proponowanych zmian oznaczać będzie zrównanie praw ze wszystkich certyfikatów inwestycyjnych subfunduszu w zakresie wykupu oraz liczby głosów na zgromadzeniu inwestorów, podano także.

"Zmiany mają na celu uwzględnienie interesów inwestorów indywidualnych poprzez zrównanie ich praw płynnościowych z prawami Grupy MCI, w warunkach optymalnych dla zakończenia trwających inwestycji Subfunduszu - czyli z jednoczesną dbałością o wartość aktywów i zwroty z inwestycji. Takie działanie umożliwia wypłatę środków z subfunduszu w miarę zwiększania płynności na równych prawach wszystkim inwestorom subfunduszu" - czytamy dalej.

Zmiany w statucie, na dokonanie których zgromadzenie inwestorów wyraziło zgodę, mają na celu przede wszystkim: zrównanie praw wszystkich uczestników subfunduszu w odniesieniu do wykupu certyfikatów inwestycyjnych subfunduszu i przypisanie 1 głosu w ramach zgromadzenia Inwestorów do każdego 1 certyfikatu.

Ograniczenie czasu trwania subfunduszu do września 2024 roku (z możliwością przedłużenia o 1+1 rok, przy zgodzie otrzymanej od inwestorów); zastąpienie dotychczasowych wykupów na żądanie uczestników automatyczną wypłatą środków dla inwestorów, proporcjonalnie do posiadanego udziału w subfunduszu, przy uwzględnieniu rezerwy płynnościowej na zobowiązania finansowe subfunduszu, wymieniono w informacji.

"Uprawnienie Grupy MCI Capital polegające m.in. na możliwości wykupu niektórych certyfikatów inwestycyjnych z pierwszeństwem wynikało z bycia założycielem Funduszu i Subfunduszu. Grupa MCI Capital była i jest do tej pory największym inwestorem Subfunduszu i poniosła największe koszty i ryzyka związane z jego założeniem i rozwojem działalności. Jako główny inwestor Subfunduszu zgodziliśmy się na atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych rozwiązanie, mimo że dla nas oznaczało ono zrzeczenie się istotnej części swoich praw. Zrobiliśmy to, ponieważ zależało nam na uzyskaniu konsensusu i zakończeniu dyskusji wokół Subfunduszu, które tylko mu szkodziły" - skomentowała wiceprezes MCI Capital Ewa Ogryczak, cytowana w komunikacie.

Przedmiotowe zmiany dotyczą także wynagrodzenia za zarządzanie Subfunduszem. MCI Capital TFI będzie otrzymywać stałe wynagrodzenie za zarządzanie tylko wówczas, gdy stopa zwrotu Subfunduszu, po uwzględnieniu potencjalnego wynagrodzenia za zarządzanie, pozostanie dodatnia. Bez zmian pozostaje jej ewentualna wysokość oraz częstotliwość jej naliczania (naliczana kwartalnie), a także tzw. opłata za sukces (wynagrodzenie zmienne), podano także.

Zaakceptowana przez inwestorów propozycja zmian została wypracowana w czerwcu br. przez MCI Capital TFI, z głównym inwestorem funduszu - Grupą MCI Capital oraz przedstawicielami banków i domów maklerskich, za pośrednictwem których odbywała się dystrybucja certyfikatów Subfunduszu, m.in. Alior Bank, Bank BNP Paribas, mBank, DI Xelion, Michael / Ström, ING Bank Śląski.

"Cieszę się, że inwestorzy zaaprobowali wypracowane wspólnie z TFI i naszymi partnerami z obszaru Private Banking rozwiązanie. Chcieliśmy kompromisowo zakończyć nieporozumienia wokół Funduszu. Wszystkim jego uczestnikom, a więc i Grupie MCI Capital pozostającej największym inwestorem funduszu, zależy na możliwie najlepszych wynikach. To leży w interesie nas wszystkich" - podsumowała Ogryczak.

MCI Capital to utworzona w 1999 r., to jedna z wiodących w regionie CEE, publicznie notowana grupa private equity o charakterze multistage. MCI, za pośrednictwem funduszy PE/VC, realizuje inwestycje w obszarze early stage, growth stage i expansion/buyout stage w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w Europie Zachodniej i Skandynawii. MCI Capital SA jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2001 r.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
franek
5 lata temu
no i koniec aferki. najgorszcze w tym ze faceta zaszczuli