Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek kontynuuje wzrosty

0
Podziel się:

Po chwilowym odpoczynku, po godz. 11.00 rynek kontynuował wzrosty. Zdecydowany wpływ na zwyżkę WIG20 /TECHWIG ciągle w okolicach „zera” / miała dobra postawa sektora bankowego / DM POLONIA NET SA /

Ostatnia sesja tygodnia na warszawskim parkiecie nie powinna przynieść zasadniczych zmian w obrazie rynku. Atmosfera na giełdach światowych zróżnicowana, ale sygnały płynące zza oceanu raczej pozytywne. Kolejne dane makroekonomiczne opublikowane wczoraj nie przyniosły większych niespodzianek /inflacja w lutym zgodna z oczekiwaniem, tygodniowy spadek nowych bezrobotnych utrwala trwającą tendencję, jedyne zaniepokojenie to spadek aktywności przemysłowej w Filadelfii/. Inwestorzy w większym stopniu reagują na doniesienia ze spółek. Poprawę sytuacji na rynku Nasdaq zapoczątkował wczoraj min. wzrost kursu przecenionych wcześniej sporo akcji Intela. Ostatecznie indeks tego rynku zakończył sesję 2% wzrostem.

W zasadzie neutralnie zachował się główny indeks NYSE - Dow Jones. Po dniu przerwy zaległości „spadkowe” nadrobiła dzisiaj giełda w Tokio /-1.6%/, wczorajsza przecena w Hongkongu była wystarczająca - dzisiaj niewielki wzrost indeksu. Silne zwyżki na rynku Nasdaq nie pozostały bez wpływu na rynki zachodnioeuropejskie. Dzisiejsza sesja na tych ostatnich rozpoczęła się od sporych wzrostów /indeksy niektórych giełd chwilami zyskują na wartości do 1%/.

Wydaje się, że w podobnej atmosferze rozpocznie się sesja na warszawskim parkiecie, pytanie czy optymizmu wystarczy do końca dnia pozostaje otwarte. Istotniejsze informacje nie napłynęły na rynek. Kontrowersje może budzić wypowiedź członka władz Elektrimu w sprawie ceny jakiej oczekuje za sprzedaż akcji ET /2.3 mld PLN - tyle żeby spłacić wierzycieli/. Generalnie brzmi to chyba jednak bardziej jak życzenie niż poważne oczekiwanie w warunkach jakich się znalazł holding. Notowanie kontraktów terminowych na WIG20 wyraźnie wskazuje na początkowe zwyżki na rynku akcji.

Przez godzinę przed otwarciem notowań na tym ostatnim ich wartość była chwilami wyższa nawet 1% od poziomu z wczorajszego zamknięcia. Na otwarciu notowań euforii jednak nie było. Sesja rozpoczęła się spokojnie, indeksy po otwarciu zanotowały raczej symboliczny wzrost.

Inwestorzy najwyraźniej nie potraktowali poważnie oczekiwań, jakie w sprawie ceny ET wyraził Waldemar Siwak, prezes RN Elektrimu. Kurs walorów holdingu od początku sesji w trendzie spadkowym /chwilami ponad 2.5%/. Jeszcze większe spadki notują akcje Netii /pojawiły się rekomendacje unikaj/. Z telkomów zdecydowanie najlepiej prezentuje się TPSA, kurs akcji spółki od otwarcia na „plusach” - okresami nawet o 1.5%. Ze zmiennym szczęściem rozpoczęły ostatnia sesję spółki informatyczne, generalnie jednak zmiany kursów ich akcji raczej niewielkie. Lepiej od sektora zachowuje się Sofbank /wzrost kursu około 1.5%/, podobnie również Optimus /Technologie/, który od kilku sesji zdecydowanie stracił na wartości /około 20%/. Dobrze prezentują się walory banków, większość z nich zyskuje na wartości /skala wzrostów niewielka/. W tym gronie bardzo silnie zachowują się akcje BRE, które w szybkim tempie powracają do swoich wysokich notowań /po ponad 1% wzroście kurs utrzymuje się na
poziomie 136. 00 PLN/.

W budowlance na uwagę zasługują akcje Mostostalu Warszawa, które najwyraźniej przejęły rolę lidera branży od Budimexu /po ponad 4% wzroście akcje osiągnęły dzisiaj kurs 9.50 PLN/. Nadal drożeją walory KGHM /to efekt ciągle wysokich cen miedzi na światowych rynkach/. Poprawiają się notowania PKNOrlenu, kurs coraz bliżej poziomu 19.00 PLN. Pierwsze pół godziny notowań nie przyniosło większych emocji na rynku. Wartości WIG20 i TECHWIG niewiele odbiegają od poziomów z wczorajszego zamknięcia. Kolejny kwadrans przyniósł pierwsze oznaki ożywienia i wyraźniejsze wzrosty rynku. Poprawiły się notowania Elektrimu /prawie do „zera”/, silny wzrost kurs zanotowały akcje PEKAO /niemal 2.5% do 108.50 PLN/. Po chwilowym odpoczynku, po godz. 11.00 rynek kontynuował wzrosty. Zdecydowany wpływ na zwyżkę WIG20 /TECHWIG ciągle w okolicach „zera” / miała dobra postawa sektora bankowego. Kurs akcji BIG BG notował chwilami około 6% wzrost, BRE niemal 2%, PEKAO prawie 4% /do 110 PLN/. Z pozostałych walorów równie silne wzrosty kursu
notował jedynie KGHM - prawie 2.5%.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.22 Godz: 11:46 Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 42 co stanowi: 28.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 42 co stanowi: 28.8% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 62 co stanowi: 42.5% rynku.

Największe wzrosty: EFEKT /6.47%/, LETA /6.25%/, BIG /5.83%/, APEXIM /4.9%/

Największe spadki: LTL /-8.82%/, PEPEES /-8.64%/, POLLENAE /-8.23%/, HOGA.PL /-4.84%/

Łączne dotychczasowe obroty: 58.65 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 16.14 mln PLN

W notowaniach jednolitych bez nadzwyczajnych wydarzeń. Obroty na pierwszym fixingu w normie. Tym razem nieco płynniejsze walory Suwar i Unimilu.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.22 Godz: 11:45 Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 13 co stanowi: 15.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 52 co stanowi: 60.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 21 co stanowi: 24.4% rynku.

Największe wzrosty: PROCHNIK /18.92%/, PEKPOL /11.25%/, SUWARY /11.11%/, LZPS /10%/

Największe spadki: LUKBUT /-15.79%/, MASTERS /-12.1%/, HUTMEN /-9.48%/, HYDROBUD /-9.09%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.30 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: UNIMIL które osiągnęły poziom: 0.08 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)