Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SNB zmienia obraz rynku finansowego. GPW ulega przecenie

0
Podziel się:

Mimo zamieszania, dla europejskich indeksów był to pozytywny tydzień.

SNB zmienia obraz rynku finansowego. GPW ulega przecenie

Nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. Decyzja Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) zaszokowała każdego, kto w tym czasie obserwował rynki finansowe. Ruch Banku kosztował istnienie kilku brokerów, straty największych instytucji finansowych liczone w setkach milionów dolarów, oraz niezliczone bankructwa inwestorów indywidualnych.

Ta informacja zdominowała czwartek. O ile decyzję banku skomentowano od tego czasu na wszelkie możliwe sposoby, o tyle jej najważniejszy skutek nadal pozostaje poza dyskusją. SNB, broniąc kursu wymiany EUR/CHF kupowało europejską walutę. Bank ten był jednym z największych kupujących, a więc powstrzymywał euro przed jego dalszym osłabieniem. Teraz jednak zniknął z rynku (SNB nie porzucił interwencji, jednak nie będzie już tak skuteczny), pozostawiając walucie wspólnoty otwartą furtkę do dalszego osłabiania. Zachowanie euro w następnym tygodniu, a przede wszystkim podczas czwartkowej konferencji Mario Draghiego, na której EBC najprawdopodobniej wprowadzi program QE (a przynajmniej na to nastawiają się inwestorzy) będzie więc tym ciekawsze.

Niemal cały rynek inwestował dotąd w myśl zasady “don’t fight the FED”. Skoro szanowany bank centralny jednego z najbezpieczniejszych krajów działa przeciwko umocnieniu własnej waluty, to nie ma powodu, by kupować franki. Z tego względu, ze świata napływają informacje o poniesionych w czwartek stratach i tak, miedzy innymi Detusche Bank zaraportował 150 mln dolarów straty, a Barclays 100 mln dolarów. O bankructwie poinformowało Alpari UK, z kolei inni brokerzy zgłaszali finansowe problemy. Akcje FXCM, jednej z największych platform tradingowych dla inwestorów detalicznych otwarły się dzisiaj z około 90-procentowym dyskontem.

Co by jednak nie mówić, decyzja SNB zmieniła rynek finansowy. Już w czwartek na rynku dostępne były obligacje o ujemnej rentowności, o każdej zapadalności, nieprzekraczającej 7 lat. W piątek z kolei po raz pierwszy w historii jeden z krajów rozwiniętych mógł się pochwalić ujemną rentownością dziesięciolatek - naturalnie była to Szwajcaria.

Mimo całego zamieszania, europejskie indeksy zanotowały bardzo pozytywny tydzień. DAX wzrósł od poniedziałku o około 5 proc. zamykając się na historycznych szczytach, a wzrosty we Francji, Hiszpanii i Włoszech oscylowały wokół 4 proc. USA i Wielka Brytania głównie traciły na wartości, z kolei w Azji zobaczyliśmy w dużej mierze konsolidację.

Jeżeli chodzi o polską gospodarkę, to oprócz szokującej informacji dla niektórych kredytobiorców, mieliśmy również decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, a także dane o inflacji. Rada zdecydowała się pozostawić stopy na dotychczasowym poziomie, nie zamykając jednak drogi do ewentualnych obniżek. Jeżeli chodzi z kolei o inflację, to w grudniu ceny w Polsce w ujęciu rocznym spadły najmocniej w historii - aż o 1 proc. Ponieważ skutki taniejącej ropy jeszcze przez jakiś czas będą dotykały krajowych cen, nie należy liczyć, że spadek deflacji nastąpi szybko.

WIG20 naturalnie reagował na informacje ze Szwajcarii, głównie z powodu dużego udziału banków, które tego dnia zostały mocno przecenione. Niestety, na początku tygodnia polski indeks dotarł do poziomu 2375 pkt, a więc strefy podażowej, którą wskazałem w zeszły piątek, a następnie zanotował mocną wyprzedaż. Wykres prezentuje się więc bardzo negatywnie, natomiast warto pamiętać, że czwartek był dla rynków bardzo trudny, z kolei w piątek dopiero przyzwyczajali się oni do nowej rzeczywistości. Warto więc odczekać kilka dni, aby sytuacja się nieco uspokoiła.

Najważniejsze wiadomości z polskich spółek.

Analitycy Raiffeisen Centrobank oszacowali ilość kredytów we franku szwajcarskim na rachunkach polskich banków. Stanowią one 39 procent portfela kredytowego Banku Millennium, 29 procent w Getin Noble Banku i 26 procent w mBanku. W ocenie RCB kredyty frankowe stanowią ponadto 20 proc. portfela w PKO BP. W Pekao jest to ich zdaniem jedynie 4 procent. Banki te zostały w czwartek mocno przecenione, a w piątek większość z nich kontynuowała spadki.

Kopex podpisał umowę z KGHM. Spółka chce dzięki temu zdywersyfikować swoją działalność, uniezależniając się od branży węglowej. Wynagrodzenie za prace w latach 2015-2020 wyniesie ono 427,5 miliona złotych, a dotyczyć one będą wykonania wyrobisk chodnikowych w kopalni Polkowice-Sieroszowice.

PGE ma uczestniczyć w procesie sprzedaży aktywów Vattenfalla w Niemczech. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona, jednak minister skarbu Włodzimierz Karpiński nie wyklucza akwizycji spółek energetycznych za granicą.

Otwarte Fundusze Emerytalne zredukowały swoje zaangażowanie w polskie akcje o 1 proc. - sprzedały netto akcje za prawie 150 mln złotych. Najwięcej akcji pozbył się Aegon, z kolei najwięcej skupiła ich Aviva.

Z najnowszych danych największych polskich deweloperów wynika, że sytuacja na polskim rynku nieruchomości wygląda bardzo dobrze. Jak obliczył PAP, 8 na 10 największych firm zanotowało w 2014 roku dwucyfrową dynamikę wzrostu sprzedaży mieszkań. Łącznie, firmy te sprzedały o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)