Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bartkiewicz: Prywatyzacja GPW zakończy się w I połowie 2005 roku

0
Podziel się:

Prywatyzacja warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych SA powinna być dokończona w pierwszej połowie 2005 roku, na przykład w drodze giełdowej oferty publicznej, powiedział we wtorkowym wywiadzie dla agencji ISB Jacek Bartkiewicz, szef Rady Giełdy./ ISB /

Prywatyzacja warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych SA (GPW)
powinna być dokończona w pierwszej połowie 2005 roku, na przykład w drodze giełdowej oferty publicznej, powiedział we wtorkowym wywiadzie dla agencji ISB Jacek Bartkiewicz, szef Rady Giełdy.

„Mam głębokie przeświadczenie, że proces prywatyzacji GPW zakończy się w pierwszej połowie 2005 roku. Ten proces będzie sprzyjał efektywności funkcjonowania tego podmiotu, na przykład gdyby sam był notowany na GPW. Miałby wówczas niższe koszty funkcjonowania i mógłby wprowadzić niższe opłaty, co zwiększy napływ nowych inwestorów” – powiedział ISB Bartkiewicz.

„Gdyby się to nie udało, wówczas wybory parlamentarne, przy założeniu, że odbędą się w maju, mogą opóźnić cały proces nawet o półtora roku” – dodał.

Przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego GPW został ogłoszony w sierpniu. We wtorek resort skarbu podał, że wyłonił krótką listę wyłaniając trzy podmioty zaproszone do negocjacji, podczas trwającego obecnie procesu wyboru doradcy przy prywatyzacji giełdy.

Resort podał w komunikacie, że zaproszenie do negocjacji otrzymali: Rothschild Sp. z o.o., konsorcjum złożone z McKinsey & Company Poland Sp. z o.o., Centralny Dom Maklerski Pekao SA, Ernst & Young Audit Sp. z o.o., oraz konsorcjum Citigroup Global Markets Polska Sp. z o.o. i Dom Maklerski Banku Handlowego.

Strategia rozwoju rynku kapitałowego na lata 2004-2010, tzw. Agenda Warsaw City, zakładała wybór doradcy prywatyzacyjnego dla GPW do końca czerwca tego roku, zaś prywatyzację giełdy w 2005 roku. W momencie tworzenia GPW w 1991 roku zarząd GPW uważał, że powinna ona być sprywatyzowana w ciągu dwóch lat.

Udziałem w prywatyzacji warszawskiej giełdy były zainteresowane giełdy w Budapeszcie, Wiedniu i skandynawski Omhex. Tradycyjnie dobre kontakty GPW ma też z Euronextem, z którym podpisała kilka lat temu list intencyjny o współpracy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)