Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
Mecenasem akcji jest: mBank

Dobre nawyki w inwestowaniu. Kilka podpowiedzi, które pozwolą rozsądnie zarządzać kapitałem

7
Podziel się:

Nawyki pozwalają łatwiej żyć – mając utarte ścieżki, ograniczamy możliwość popełnienia błędów. O ile te nawyki są oczywiście dobre. Ta sama zasada sprawdza się w inwestowaniu.

Dobre nawyki w inwestowaniu. Kilka podpowiedzi, które pozwolą rozsądnie zarządzać kapitałem
Pierwsza zasada inwestora: Nie lokuj wszystkich środków w jeden instrument finansowy lub w jeden fundusz inwestycyjny. Dywersyfikuj swój portfel i kraje, w których inwestujesz. (Adobe Stock)

Wysoka inflacja, rekordowo niskie stopy procentowe i – co za tym idzie – niemal zerowe oprocentowanie lokat oraz niezbyt atrakcyjne zwroty z bezpiecznych obligacji skarbowych.

Czytamy o tym wszystkim każdego dnia i zastanawiamy się, co zrobić ze swoimi pieniędzmi. To, co sprawdzało się dotychczas, niekoniecznie pasuje do nowej rzeczywistości. Czas zmienić nawyki – zarówno w oszczędzaniu, jak i inwestowaniu.

Webinarium pt. Dobre nawyki w inwestowaniu. Czego unikać, a co rozwijać? już 29 września (środa) godz. 19:00. Zapisz się na wiedzatoskarb.wp.pl.

Oszczędzaj w ogóle lub oszczędzaj więcej

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że każdy powinien mieć oszczędności pozwalające na to, by w razie utraty dochodów móc funkcjonować bez zmiany poziomu życia przez 6 miesięcy. Tyle teoria.

Z badania Assay Index, firmy zajmującej się inwestowaniem w przyszłość polskich start-upów, wynika, że aż 44 procent Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Pozostali posiadają średnio 30 tysięcy złotych.

61 procent nigdy nie inwestowało i nie posiada żadnych produktów inwestycyjnych, większość trzyma pieniądze w banku, w tym 39 procent na koncie bieżącym, 34 na oszczędnościowym, a 19 procent na lokacie terminowej. Mimo, że przynoszą one realne straty.

Co czwarty z nas przechowuje pieniądze w domu. Z badania wynika, że mamy niewielką wiedzę o możliwościach inwestowania, a nawet jak już coś uda nam się zaoszczędzić, nie wiemy, co możemy z tymi oszczędnościami zrobić

Nawyk pierwszy – systematyczność

Z powyższego wynika, że trudno jest nam odłożyć większe kwoty, bo wielu z nas brakuje systematyczności. To istotne tak samo jak systematyczne ćwiczenia fizyczne czy zdrowe odżywianie. Jogging raz w miesiącu czy kilka warzyw raz w tygodniu nie sprawi, że będziemy zdrowsi.

Podobnie odkładanie pieniędzy tylko wtedy, gdy "coś zostanie na koniec miesiąca" nie przyniesie większych efektów. Tylko systematyczne realizowanie celu prowadzi do sukcesu

Nawyk drugi – wyznacz sobie cel

Jeden z 7 nawyków skutecznego działania, wymienianych przez bardzo cenionego eksperta zajmującego się sposobami na osiąganie sukcesów, Stevena Coveya, to nawyk zaczynania z wizją końca.

W przypadku inwestowania czy nawet tylko oszczędzania jest on również istotny – przyjęcie określonych założeń dotyczących odkładanych sum i czasu inwestowania sprawia, że nie załamujemy się w okresach, gdy na rynku pojawiają się trudności i posiadane przez nas aktywa tracą na wartości.

Kiedy odkładamy na nowe mieszkanie, samochód, wczasy, realizację określonego marzenia, mamy też większą motywację. Gdy widzimy cel i to, że się do niego zbliżamy, chce nam się kontynuować podjęte działanie.

Niekonkretne "cele", np. "na przyszłość", "na wszelki wypadek", nie mają tego faktora. Wówczas zdecydowanie trudniej realizować przyjęte założenia

Nawyk trzeci – różnicowanie

Aby nie popaść w rutynę i się nie nudzić warto np. aby ćwiczenia były różnorodne i wzmacniały różne mięśnie. Stąd tyle niezbędnego "żelastwa" na siłowni.

W przypadku biegaczy kluczem są interwały. Nawet maratończyk nie odniesie sukcesu jeśli będzie biegał - nawet co tydzień - 20 kilometrów, w komfortowym tempie. Czasem trzeba zwolnić, ale niekiedy także przyspieszyć.

Podobnie jest w przypadku inwestycji.

Pamiętaj nie lokuj wszystkich środków w jeden instrument finansowy lub w jeden fundusz inwestycyjny. Dywersyfikuj swój portfel i kraje, w których inwestujesz.

Nawyk czwarty – szukaj inspiracji i wiedzy

Bez tego trudno jest żyć i się rozwijać, także inwestorowi. Jeśli masz czas – czytaj artykuły i książki, jeśli nie masz – słuchaj podcastów lub oglądaj webinary na interesujący Cię temat.

A jeśli chodzi o dobre nawyki w inwestowaniu, weź koniecznie udział w webinarium organizowanym przez Money.pl we współpracy z mBankiem z cyklu "Taka wiedza to skarb. Dla tych, którzy mają 100, 1 000 lub 10 000 zł."

Webinarium zaplanowano 29.09. (środa) godz. 19:00. Zapiszesz się na nie na stronie wiedzatoskarb.wp.pl. Transmisja również na stronie głównej Wirtualnej Polski.

Zaproszeni eksperci

Paweł Chylewski, dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego w mBanku.

Od ponad 10 lat zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. W pracy łączy analizę rynków i produktów inwestycyjnych z budowaniem portfeli dla klientów. Fan dywersyfikacji i zdrowego rozsądku.

Dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu, autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych.

Oprócz prowadzenia szkoleń zajmuje się m.in. konsultingiem i promocją psychologii w TVP-Info, POLSAT - Wydarzenia, TVN BiŚ. Przez 2 lata był także współautorem cotygodniowej audycji Psychologia Biznesu – w radiu TOK FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mecenasem akcji jest: mBank

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
erminio
3 lata temu
- o moje bezpieczenstwo finansowe zadbal juz ustawodawca i system wyzysku tego panstwa ! przyzwyczajam sie do nowej rzeczywistosci . najbezpieczniej w tym kraju moga czuc sie bezdomni,ludzie spoza systemu ktory nas zdominowal ....
awd
3 lata temu
A gdzie: artykuł sponsorowany?
żorż
3 lata temu
oszczędzanie jest proste, wynająłem swoje 2 apartamenty w Warszawie (dochód pasywny) i zamieszkałem w domu pod miastem (eko), na razie odstawiłem mój Mercedes G AMG 63 do garażu i przesiadłem się do BMW i3 (tanie na paliwie), zamiast jadać po knajpach zatrudniłem na stałe kucharza z Vietnamu (oszczędność czasu i pieniędzy), do Vitkac wpadam tylko 2 razy w miesiącu, także da się!!! nie marudźcie!!!
KRÓL KRÓLÓW
3 lata temu
NAJBARDZIEJ DO OSZCZĘDZANIA NAWOŁUJĄ OSZUŚCI I ZŁODZIEJE PONIEWAŻ TYCH CO NIE MAJĄ OSZCZĘDNOŚCI NIE MA Z CZEGO OKRADAĆ!
anonim
3 lata temu
Ja swoją kasę zdywersyfikowałem u Kruka i w Providencie!