Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Francuskie porty mogą stanąć. Związkowcy wzywają do protestu

12
Podziel się:

Związki zawodowe wzywają do zamknięcia portów przed kolejnym dniem protestów przeciwko reformie emerytalnej. Strajki przeciwko reformie trwają w niektórych sektorach już od tygodnia. Kolejne demonstracje mają mieć miejsce w środę.

Francuskie porty mogą stanąć. Związkowcy wzywają do protestu
Protesty we Francji przeciwko reformie emerytalnej (Getty Images, Alain Pitton)

Francuska konfederacja związkowa CGT wezwała w poniedziałek do trzydniowego wstrzymania pracy we francuskich portach w celu walki z rządowym projektem reformy emerytalnej, która podwyższa wiek emerytalny z 62 do 64 lat.

Strajki przeciwko reformie trwają w niektórych sektorach już od tygodnia. Dotyczy to między innymi rafinerii, gdzie pracownicy blokują transporty paliwa. Jednak politycy uspokajają, że paliwa nie zabraknie.

Nasze stacje paliw są dobrze zaopatrzone - stwierdziła Agnes Pannier-Runacher, minister transformacji energetycznej.

W najbliższych dniach mają mieć miejsce zakłócenia w ruchu kolei i transportu publicznego w stolicy, choć przedsiębiorstwo odpowiedzialne za ten ostatni twierdzi, że w środę, w kolejny dzień protestów, ruch ma być "prawie normalny".

Problemy na lotniskach i na ulicach

Przed zakłóceniami przestrzegł natomiast w poniedziałek francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC, który zaapelował do linii lotniczych o ograniczenie o 20 proc. planowanych na środę rejsów z paryskiego lotniska Orly.

W poniedziałek sytuację w Paryżu, gdzie od tygodnia trwa strajk pracowników wywożących śmieci, skrytykował minister finansów publicznych Gabriel Attal. Według niego winna temu jest socjalistyczna mer stolicy Anne Hidalgo, która zachęcała ludzi do strajków. Powinna ona podjąć "odpowiednie działania", aby cała rzecz nie skończyła się "problemem dla bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego" – dodał Attal.

W poniedziałek paryski ratusz poinformował, że nie odebrano już 5,6 tys. ton odpadów. Nie pracują trzy spalarnie na obrzeżach stolicy; strajki dotykają również takie miasta, jak Nantes, Saint-Brieuc i Antibes.

Projekt przegłosowany

W sobotę francuski Senat, izba wyższa parlamentu, przegłosował projekt reformy emerytalnej, której głównym punktem jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Przeciwko niej występują partie skrajnie lewicowe i skrajnie prawicowe, a także koalicja związków zawodowych.

Kolejne demonstracje przeciwko reformie mają mieć miejsce w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Stach
rok temu
Już uśmiercili kilkanaście milionów ludzi na świecie a drugie tyle leczy się z powodu powikłań po covidowych,trzydzieslolatkowie po udarach itp ciężkich stanach.
slava urynie
rok temu
;przecież uryna to zagłębie wszelkich zakaźnych i wenerycznych chorób ,co w tym dziwnego ,że wagnerowcy łapią weneryki od urynek !
Boy xcxcxv
rok temu
Wolność Obywatelska wg reżimu Macrona. Widok tych dzieciaków ciągnionych za koszulę po jezdni przez reżimowych siepaczy poraża. Solidaryzujemy się z CGT.
UPA 1943
rok temu
Na covid 19 zmarło na świecie kilkanaście mln głównie starych ludzi którzy kilkadziesiąt lat płacili składki i dostali zero lub zdążyli pobierać emerytury przez 2-3 lata. Gdzie są te pieniądze zaoszczędxpne na trupach. Tym czasem oligarchia wydłuża Francuzom wiek emerytalny. Totalitaryzm w czystej postaci.
no zawsze
rok temu
będą tu ludzie protestować bo prości ludzie myślą po co czekać ekstra 2 lata i dostawać te same pieniądze ? Ale wcześniej się będzie dostawało mniej a później więcej rządy powinny bardziej to nagłaśniać a nawet pozwolić ludziom przechodzić na emeryturę w zakresie 60 - 70 lat ale za mniejszą lub większą kasę.