Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Kwalifikacja wojskowa. MON wskazał roczniki

1120
Podziel się:

W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej przekazano, kogo obejmie przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa. Będą to mężczyźni w wieku 19 lat, a także ci w wieku od 20 do 24 lat bez orzeczonej kategorii oraz kobiety, które mają kwalifikacje przydatne w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa. MON wskazał roczniki
Ministerstwo Obrony Narodowej podało informacje na temat kwalifikacji wojskowej (GETTY, NurPhoto)

Jak wynika z rozporządzenia MON, kwalifikacja wojskowa w 2023 roku ma się odbywać od kwietnia do końca czerwca.

Do stawienia się na kwalifikację mają zostać wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 r. oraz osoby urodzone w latach 1999-2003, które nie mają kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jednak okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobry czas na walkę o podwyżkę. "Wzrost płac nie nadąża za kosztami życia"

Kobiety i kwalifikacje wojskowe

Projekt przewiduje także, że do kwalifikacji mają się stawić kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/23 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych określonych specjalności.

Do stawiennictwa na kwalifikację zobowiązują zgodnie z ustawą kwalifikacje lub wykształcenie wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Na kwalifikację mają się stawić ponadto osoby, które w przyszłym roku kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Kwalifikacja wojskowa zamiast poboru

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

Ubiegłoroczna kwalifikacja została ze względu na pandemię koronawirusa przesunięta i podzielona na dwie tury; w 2020 r. kwalifikacja, rozpoczęta w lutym i planowana do kwietnia, została przerwana w marcu z powodów epidemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1120)
Współczuję
rok temu
Postawili Błaszczakowi niemiecki czołgi za plecami, co oni z niego publicznie robią
łukasz
rok temu
Ukraina się powinna poddać Polska nie ma szans utrzymuje dwa narody za pieniądze Polaków Rosja nas zrówna z ziemią jak usa i Europa nie pomogą
Obywatel
rok temu
za PIS-a jak za PZPR-a. Obowiązki, restrykcje, inflacja, brak perspektyw.
A my
rok temu
na tych Ruskich to z widłami czy z siekierami pójdziemy? No i czy mamy je zabrać z domu czy wojsko dostarczy? LOL
Grzeświowak
rok temu
Jak się uprę, to nie !
...
Następna strona