Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy może wesprzeć proces prywatyzacji górnictwa

0
Podziel się:

Bank Światowy, który w tym roku udzielił Polsce dwóch pożyczek wspierających program restrukturyzacji górnictwa o łącznej wartości 300 mln USD, rozważa kolejne pożyczki, związane z programem prywatyzacji kopalń. Mogłyby one być udzielone, jeżeli zwróci się o to polski rząd.

"Cały czas prowadzimy różnego rodzaju rozmowy, czy obecny poziom pomocy Banku dla sektora górnictwa jest wystarczający, czy są potrzebne jeszcze jakieś instrumenty finansowe, np. pożyczki. Gdyby powstał program prywatyzacji kopalń, rozważa się możliwość udzielenia kolejnych pożyczek z tym związanych" -powiedział we wtorek PAP rzecznik Banku Światowego w Polsce, Jacek Wojciechowicz.

Dodał, że chodzi m.in. o pokrycie kosztów związanych np. z wyceną kopalń, przygotowaniem analiz przedprywatyzacyjnych itp. Ocenił, że ewentualnie przeznaczone na ten cel kwoty byłyby mniejsze od wielomilionowych pożyczek, zaciągniętych wcześniej na pakiet socjalno-aktywizujący i sfinansowanie wcześniejszych emerytur górników (200 mln USD) oraz na likwidację kopalń i łagodzenie związanych z tym skutków dla środowiska (100 mln USD).

W ocenie Wojciechowicza, obecny okres dobrej koniunktury na węglowym rynku to znakomity czas na prywatyzację sektora, a także na dokończenie niezbędnej restrukturyzacji, która zabezpieczy górnictwo przed skutkami mogącej nadejść dekoniunktury.

Według wcześniejszych informacji, środki z ewentualnych kolejnych pożyczek Banku Światowego na wsparcie programu prywatyzacji kopalń mogłoby również służyć dofinansowywaniu programów szkoleń i przekwalifikowań, przygotowanych zgodnie z potrzebami potencjalnych inwestorów.

W wypowiedziach sprzed kilku miesięcy przedstawiciele resortu gospodarki nie chcieli przesądzać, czy będzie konieczność zaciągania kolejnych pożyczek na działania związane z górnictwem. Będzie to zależało m.in. od sytuacji budżetu państwa, faktycznych kosztów restrukturyzacji oraz tego, który wariant naprawy branży - łagodny czy docelowy - będzie ostatecznie realizowany. Wcześniej rozważano pożyczenie z BŚ kolejnych 200 mln USD.

Według wcześniejszych planów, Katowicki Holding Węglowy miał być sprywatyzowany jeszcze w tym roku (proces ten uległ opóźnieniu - PAP), a oferta prywatyzacyjna Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wzmocnionej o trzy koksownie, powinna być gotowa do końca 2005. Natomiast procedura prywatyzacji Kompanii Węglowej ma być uruchomiona po zakończeniu głównych działań restrukturyzacyjnych, ale nie później niż w 2006 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)