Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BŚ podpisał z rządem umowę pożyczki dla górnictwa na 112 mln euro

0
Podziel się:

Bank Światowy podpisał w poniedziałek z polskim rządem drugą umowę pożyczki na reformę górnictwa węgla kamiennego. Kredyt ma wynieść 112,8 mln euro.

Bank Światowy podpisał w poniedziałek z polskim rządem drugą umowę pożyczki na reformę górnictwa węgla kamiennego. Kredyt ma wynieść 112,8 mln euro.

'Podpisanie kolejnej umowy pożyczki jest dowodem na to, że program reformy sektora jest dobrze realizowany, że środki są właściwie przeznaczane' - powiedział po podpisaniu umowy wiceminister gospodarki Andrzej Karbownik.

Pieniądze z pożyczki mają wesprzeć realizację programów umożliwiających pracownikom odchodzącym z górnictwa węgla kamiennego znalezienie nowych miejsc pracy.

Pożyczka ma też umożliwić działania rządu w zakresie rozłożenia i umarzania zaległych płatności należnych budżetowi ze strony spółek węglowych oraz służyć poprawianiu stanu ochrony środowiska.

Pieniądze zostaną wypłacone Polsce w jednej transzy do końca tego roku. Spłata ma nastąpić po 10 latach w jednej racie, a więc w 2010 roku.

Decyzję o zaciągnięciu drugiej pożyczki na reformę górnictwa podjął rząd na początku lipca.

Pierwszą pożyczkę na reformę górnictwa, w wysokości 280,13 mln euro, Bank Światowy przyznał Polsce w 1999 roku. Przekazano ją w dwóch transzach w latach 1999-2000.

Dotychczas reforma branży, zapoczątkowana w 1998 roku, kosztowała budżet ponad 4,3 mld zł. Pieniądze przeznaczone zostały głównie na osłony dla odchodzących z pracy górników oraz na likwidację kopalń.

Rząd przewiduje, że bezpośredni koszt całego programu dla budżetu wyniesie około 7,2 mld zł.

Od początku realizacji reformy górnictwa z pracy w tej branży odeszło ponad 90 tys. osób. Dwie trzecie z nich skorzystało z osłon socjalnych. Całkowita lub częściowa likwidacja objęła ponad 20 kopalń. Roczne zdolności produkcyjne górnictwa zmniejszyły się o około 30 mln ton.

Od ubiegłego roku sektor nie traci już na sprzedaży węgla, a w 2002 r. przynieść ma zysk netto. Trwają też przygotowania do prywatyzacji kopalń.

Od 1990 roku Polska jest pożyczkobiorcą Banku Światowego. Zaangażowanie Banku w 34 polskich projektach wynosi obecnie ponad 5 mld USD.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)