Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja medialna w Warszawie zakończona - raport za dwa tygodnie

0
Podziel się:

W Warszawie zakończyła się czterodniowa konferencja na temat rynku medialnego w Polsce. Wzięli w niej udział politycy, eksperci z dziedziny mediów elektronicznych, przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz mediów publicznych i prywatnych.

Wnioski z konferencji zostaną wykorzystane w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Ta konferencja udowodniła, że można o ustawie mówić w sposób merytoryczny, a nie polityczny - podsumował wiceminister kultury Michał Tober, który odpowiada za projekt nowelizacji. Jego zdaniem, wyraźnie widać już, że są sfery, w których kompromis jest możliwy, są sfery, w których jest bliski, ale są i takie, w których nie uda się go osiągnąć. Jedną z takich drażliwych sfer jest kwestia reklam, czyli podstawy finansowania rynku medialnego. Tober podkreślił, że stanowiska mediów publicznych i prywatnych są rozbieżne i temu tematowi będą towarzyszyć największe emocje przy konstruowaniu ustawy. :

Dziedziną, w której zdaniem uczestników konferencji, może dojść do porozumienia są archiwa. Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, profesor Daria Nałęcz - która prowadziła debatę poświęconą temu tematowi - podkreśliła, że do zbiorów archiwalnych powinni mieć dostęp wszyscy nadawcy.

Wiceprezes ITI Mariusz Walter uważa, że kompromis między nadawcami prywatnymi i publicznymi jest możliwy, a zorganizowana przez ministerswo kultury debata to potwierdza. "Bo im więcej się rozmawia, tym bliżej się jest kompromisu", podkreślił Walter.

Ekspert z dziedziny mediów Andrzej Zarębski ma nadzieję, że konferencja medialna to początek publicznej debaty na temat rynku mediów w Polsce. Jak powiedział, stworzone zostało forum, na którym dotychczasowi antagoniści mogą ze sobą rozmwiać.

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ryszard Ulicki zwrócił uwagę, że po półtorarocznej próbie zbudowania ustawy medialnej wszyscy są - jak się wyraził - "pokaleczeni" i teraz trzeba zachować umiar i spokój.

Wiceminister kultury Michał Tober zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni powstanie szczegółowy raport z konferencji, ktory będzie podstawą dalszych prac legislacyjnych prowadzonych przez ministra kultury. Tober zapewnił, że przejrzystość i otwartość procesu legislacyjnego na tej konferencji się nie skończy. Zdaniem wiceministra, w przyszłym roku uda się resortowi kultury przedstawić nowy, dobry projekt ustawy, kóry zagwarantuje mediom publicznym stabilne warunki do wykonywania misji, a mediom prywatnym stworzy warunki rozwoju.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)