Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt z bezpłatnymi gwarancjami. Milionowa pomoc Unii dla polskich firm

2
Podziel się:

Polscy przedsiębiorcy od wielu lat korzystają z dotacji unijnych, ale to źródło finansowania już się kończy. Teraz pieniądze unijne mogą pomóc firmie pożyczyć - na bardzo atrakcyjnych warunkach. Wystarczy dobry pomysł na biznes.

Kredyt z bezpłatnymi gwarancjami. Milionowa pomoc Unii dla polskich firm
(Parlament Europejski)

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, dotacja unijna jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jest to bowiem współfinansowanie projektu ze środków publicznych, a więc na zakup środka trwałego firma musi wyłożyć np. tylko 30% kosztów (w zależności od wielkości firmy i miejsca inwestycji).

Oczywiście nie ma nic za darmo. Do tego trzeba doliczyć przygotowanie dokumentacji czy dopłatę dla firmy doradczej specjalizującej się w programach unijnych. Dlatego też dotacje UE nie zawsze były najbardziej efektywnym narzędziem dla firm. Stąd również zmiana polityki unijnej z systemu dotacyjnego na system zwrotny. Na czym on polega?

Gwarancja de minimis
Zobacz także: Kredyty na innowacyjne projekty. Rozmowa z Tomaszem Styczyńskim - Wiceprezesem Banku Pekao S.A.:

Jednym z najczęściej spotykanych tzw. instrumentów zwrotnych są kredyty bankowe z gwarancjami. Mogą to być gwarancje unijne, europejskich instytucji finansowych albo krajowych. Gwarancje takie są zabezpieczeniem kredytu, czyli w przypadku, gdy inwestycja lub biznes się nie powiedzie i firma nie jest w stanie obsługiwać kredytu, wówczas bank kredytodawca może odzyskać część środków z gwarancji.

Najpopularniejszym takim instrumentem w ostatnich latach są m.in. gwarancje skarbu państwa tzw. gwarancje de minimis BGK.

Banki komercyjne, w tym Bank Pekao S.A., udzielają przedsiębiorstwom z grupy MŚP kredytów obrotowych, bądź inwestycyjnych zabezpieczonych gwarancją de minimis do 60%.

Oznacza to, że gdy firma z różnych przyczyn przestaje spłacać raty kredytowe, bank może odzyskać 60% niespłaconych środków.

Dla firm, które nie mają zabezpieczenia

Gwarancja skarbu państwa to korzystna oferta dla firm, bo zwiększa szansę na uzyskanie finansowania.

Tam gdzie firma nie ma majątku, na którym bank mógłby zabezpieczyć kredyt, wchodzi właśnie gwarancyjny instrument zwrotny. Gwarancje de minimis nie są też do tej pory bardzo kosztowne, prowizja dla BGK wynosi 0,5% rocznie od kwoty gwarancji. Dlatego też mówimy bardzo często o preferencyjnych instrumentach, czyli takich, które są dostępne na warunkach lepszych niż rynkowe.

Kredyty bezpłatnymi gwarancjami

Innym przykładem są niedawno włączone do oferty Banku Pekao S.A. gwarancje kredytów na innowacyjne projekty albo dla innowacyjnych firm. Są to gwarancje ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Program zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego skierowany jest do mikro, małych i średnich firm, które realizują nowe projekty inwestycyjne. Kredyty zaciągane przez takie firmy mogą być w 80 proc. zabezpieczone gwarancją o maksymalnej wartości 2,5 mln euro. Gwarancje udzielane są bezpłatnie, maksymalnie na okres 20 lat.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Jasiu
7 lat temu
Przeciez unia jest zla. To poco korzystac z pieniedzy unii. Nie macie wstydu.
masteks
7 lat temu
kończą się dzięki pisowskiemu KARTOFLOWI KURDUPLOWI