Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżka wynagrodzeń w NBP i RPP

0
Podziel się:

Sejm zamroził na tegorocznym poziomie wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i obniżył podstawę naliczania płace zarządu Narodowego Banku Polskiego i członków Rady Polityki Pieniężnej, jednak decyzja o ich wysokości będzie należeć do prezydenta

.

Sejm postanowił, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów NBP będzie naliczane od takiej samej podstawy, jak osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dotychczas podstawą dla płacy prezesa i wiceprezesów NBP, a także członków RPP było średnie wynagrodzenie w sektorze bankowym.

Sejm przyjął rekomendowaną przez komisję poprawkę zmniejszającą kwotę bazową dla kierownictwa NBP i członków RPP. Podstawą naliczania wynagrodzenia 'R-ki' jest wielkość bazowa podana w ustawie budżetowej. W tym roku jest to 1.608 zł. Dotychczas w przypadku prezesa i wiceprezesów NBP podstawą było średnie wynagrodzenie w sektorze bankowym, czyli 3.400 zł.

W związku ze zmianą podstawy wynagrodzenia zarządu NBP, prezydent będzie musiał wydać nowe rozporządzenie w tej sprawie, w którym określi wielkość mnożnika kwoty bazowej. Ustawa sama nie gwarantuje obniżki wynagrodzenia kierownictwa NBP. Zmienia jedynie podstawę naliczania płac.

Prezydent wyznacza wynagrodzenia wszystkim osobom ujętym w ustawie, tak zwanej 'R-ce'. Są wśród nich członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu.

Sejm nie przyjął zgłoszonych przez Samoobronę poprawek zmierzających do obniżenia o 20 proc. wynagrodzeń prezydenta oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Sejm odrzucił też poprawki zakładające przyznanie członkom RPP wynagrodzenia według przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, czyli tzw. ustawy kominowej.

Ustawa, głosowało 357 posłów, przeciw było 44, a 21 wstrzymało się od głosu, trafi pod obrady Senatu.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)