Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ożywienie może nie być trwałe przez politykę

0
Podziel się:

Członek RPP Andrzej Wojtyna w komentarzu napisanym do majowego raportu INE PAN zasugerował, że obserwowane w 2004 roku ożywienie gospodarcze może nie być trwałe, a to za sprawą ryzyka politycznego i słabej konsumpcji przy małych jeszcze inwestycjach.

"Słaby wzrost konsumpcji, jeśli się przedłuży (a dochodzące z rynku sygnały nie sugerują znacznej poprawy w I kwartale bieżącego roku) postawi pod znakiem zapytania trwałość obecnego ożywienia. Optymistycznie nastawieni komentatorzy twierdzą co prawda, że ciężar podtrzymania ożywienia przejęły na siebie inwestycje (...) Problem polega jednak na tym, że przy wolnym wzroście konsumpcji, ograniczonych możliwościach utrzymania dotychczasowej dynamiki eksportu oraz konieczności ograniczania deficytu budżetu, utrzymanie średniorocznego tempa PKB powyżej 4 proc. wymagałoby co najmniej podwojenia dynamiki inwestycji w stosunku do obserwowanej w 2004 roku" - napisał Wojtyna w komentarzu do raportu INE PAN "Gospodarka Polska, Prognozy i Opinie".

Inwestycje w IV kwartale 2004 roku wzrosły o 7,2 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. w III kwartale 2004 i wzrostu o 0,4 proc. w IV kwartale 2003 roku.

Wojtyna napisał w komentarzu, że przedsiębiorstwa mogą powstrzymywać się od zwiększania nakładów inwestycyjnych gdyby okazało się, że tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego nie przyspieszyło w I kwartale.

W IV kwartale spożycie indywidualne wzrosło o 1,8 proc., po wzroście o 3,8 proc. w IV kwartale 2003 roku.

Wojtyna dodał, że hamująco na wzrost inwestycji i popytu może oddziaływać ryzyko polityczne.

"W miarę zbliżania się terminu wyborów parlamentarnych i prezydenckich będzie wzrastała rola ryzyka politycznego co może doprowadzić do deprecjacji złotego i niekorzystnego wpływu na inflację. Uczestnicy rynków finansowych będą w coraz większym stopniu postrzegać to ryzyko przez pryzmat poglądów partnerów potencjalnej powyborczej koalicji na temat kontynuacji reform finansów oraz co się z tym ściśle wiąże perspektywy wejścia do euro" - napisał Wojtyna.

"Dlatego tak ważne jest to, aby główne partie jak najszybciej upubliczniły swoje programy gospodarcze. Niepokojące jest to, że z programami nie można się jeszcze zapoznać, a niedawne wypowiedzi jednego z czołowych polityków na temat możliwej drogi do członkostwa Polski w Unii Gospodarczej i Walutowej sugerują niestety, że ich budowa znajduje się ciągle na dość wczesnym etapie" - dodał Wojtyna.

Niedawno lider PO Jan Rokita powiedział, że Polska może jednostronnie przyjąć euro.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)