Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityczną burzę w Sejmie wywołała publikacja "Rzeczpospolitej" o powiązaniach Aleksandra Naumana

0
Podziel się:

W Sejmie trwa polityczna burza po dzisiejszej publikacji "Rzeczpospolitej", która ujawniła, że były wiceminister zdrowia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksander Nauman był współwłaścicielem firmy, która doprowadziła do wielomilionowego zadłużenia polskich szpitali.
Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że ta afera to kolejny dowód na prywatę w życiu publicznym.

W Sejmie trwa polityczna burza po dzisiejszej publikacji "Rzeczpospolitej", która ujawniła, że były wiceminister zdrowia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksander Nauman był współwłaścicielem firmy, która doprowadziła do wielomilionowego zadłużenia polskich szpitali.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że ta afera to kolejny dowód na prywatę w życiu publicznym. Z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Radziszewska zwróciła uwagę na fakt, że sprawa zadłużenia szpitali była znana od dawna. "Jest tajemnicą poliszynela, że pan Nauman był blisko związany z nieprawnymi zakupami sprzętu medycznego w połowie lat 90." - powiedziała posłanka Radziszewska.

Szef Kancelarii Premiera Marek Wagner powiedział, że szef rządu, mianując członków gabinetu, nie sprawdza ich przeszłości. Przyznał jednak, że może rzeczywiście trzeba - jak się wyraził - "bardziej dokładnie przyglądać się kandydatom proponowanym przez ministrów".

Aleksander Nauman jest dziś niedostępny dla dziennikarzy. Według byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, artykuł w "Rzeczpospolitej" zawiera nieprawdziwe informacje. "Z tego, co wiem, pan minister Nauman będzie procesował się z 'Rzeczpospolitą', bo podała nieprawdziwe dane" - wyjawił dziennikarzom Mariusz Łapiński. Współautorka artykułu w "Rzeczpospolitej" Małgorzata Solecka powiedziała tymczasem Informacyjnej Agencji Radiowej, że redakcja ma wystarczające dowody na potwierdzenie informacji, zawartych w publikacji.

"Rzeczpospolita" przypomina, że w 1996 roku opinię publiczną zaszkowały informacje o fikcyjnych darowiznach zagranicznych firm na rzecz polskich szpitali. Choć do szpitali trafiał sprzęt, musiały one później za niego zapłacić. Dyrektorzy szpitali przyjmowali urządzenia, bo przedstawiciele pokazywali im list polecający Ryszarda Pokrowskiego, doradcy ówczesnego ministra zdrowia Jacka Żochowskiego. Jednym z tych przedstawicieli był Wacław Bańbuła, współwłaściciel firmy HP-MED Ltd. Jego wspólnikiem w latach 1993-1999 był Aleksander Nauman. Jak ujawniła "Rzeczpospolita", działalność ich wspólnej firmy spowodowała zadłużenie kilkudziesięciu szpitali.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)