Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" 2: nowa era kardiologii

0
Podziel się:

U dwóch pacjentów po zawale specjaliści z Poznania przeprowadzili pierwsze w Polsce i nieliczne na świecie zabiegi regeneracji mięśnia sercowego - pisze "Rzeczpospolita". Wykorzystano w nich nową eksperymentalną metodę przeszczepiania do serca pojedynczych komórek mięśni szkieletowych pobranych z uda.

Zdaniem gazety, wkrótce może ona zrewolucjonizować kardiologię i transplantologię.
Do zabiegu wykorzystano niedojrzałe komórki mięśniowe, które lekarze pobrali z nóg chorych. Pobrano jedynie niewielką ich liczbę, a genetycy rozmnożyli je do kilku milionów w laboratorium. Później kardiochirurdzy wprowadzili wyhodowane komórki wprost do blizny pozawałowej mięśnia sercowego.
"Rzeczpospolita" podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, jakie są efekty zabiegu. Dopiero po trzech miesiącach będzie można stwierdzić, czy poprawiła się wydolność mięśnia sercowego obu pacjentów.
Tego typu operacje mają być podstawą kardiologii XXI wieku: zamiast przeszczepu całego serca będzie można je rewitalizować, gdy zostanie zniszczone na skutek zawału. Szef Instytutu Kardiologii w Warszawie profesor Zbigniew Religa powiedział gazecie, że "wprawdzie na całym świecie przeprowadzono dotąd tylko kilkanaście takich przeszczepów, ale uzyskane efekty są dość zachęcające".
O innych tego typu operacjach oraz ich efektach przeczytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" w artykule "Przełom w polskiej kardiologii".

IAR/rzeczpospolita/pp/d.nyg

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)