Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

. Rozszerza ona pomoc, jakiej w ramach KFPK będzie można udzielać małym i średnim przedsiębiorcom.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 392 posłów, przeciwnych głosów nie było, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Nowelizacją ustawy zajmie się teraz Senat.

Ustawa ma zwiększyć zakres możliwości i skuteczności Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK), którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zgodnie z nowelizacją, Fundusz będzie mógł udzielać poręczeń kredytów i pożyczek nie tylko na finansowanie inwestycji, ale też m.in na zakup towarów handlowych (ma to zapewnić firmom o charakterze handlowym szerszy dostęp do poręczeń KFPK), tworzenie nowych miejsc pracy oraz finansowanie kontraktów eksportowych realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zwiększeniu efektywności funduszu ma służyć rozszerzenie oferty BGK o udzielanie gwarancji oraz objęcie poręczeniami i gwarancjami zobowiązań z tytułu emisji m.in. obligacji komunalnych.

Fundusz ma również uzyskać możliwość inwestowania swoich środków w papiery wartościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski, bądź gwarantowane przez Skarb Państwa, oraz w listy zastawne, emitowane na podstawie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Ma to pozwolić na wybór optymalnej - z punktu widzenia zysków i ponoszonego ryzyka - formy inwestycji.

Wejście ustawy w życie nie wpłynie na budżet państwa, ponieważ dotyczy środków finansowych pochodzących z inwestycji KFPK.

W 1995 roku rozpoczął w Polsce działalność Fundusz Poręczeń Kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od 1997 roku, kiedy został przemianowany na Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych, udziela poręczeń wszystkim podmiotom krajowym.

Kapitał Funduszu (w wysokości 45 mln zł) utworzono w całości ze środków budżetu państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)