Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sławiński z RPP: Sytuacja gospodarcza uzasadnia utrzymanie łagodnego nastawienia

0
Podziel się:

Obecne warunki w gospodarce uzasadniają utrzymanie łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej, ponieważ tempo wzrostu gospodarczego kształtuje się poniżej potencjału PKB, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

„Łagodne nastawienie w polityce pieniężnej jest adekwatne do stanu gospodarki. Tempo wzrostu gospodarczego jest niższe od tempa potencjalnego, a inflacja będzie prawdopodobnie utrzymywać się dłużej poniżej celu niż zakładała poprzednia projekcja inflacji” – powiedział w wywiadzie dla ISB Sławiński.

Powiedział też, że potencjalne tempo w polskiej gospodarce wynosi prawdopodobnie ponad 4,0 procent. W pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy zwolnił do 2,1% z 4,0% w czwartym kwartale 2004 roku, a w całym roku może wynieść – według prognoz resortu finansów i gospodarki – 3,7%.

W maju RPP zaskoczyła rynki, gdyż oprócz obniżenia stóp procentowych o 50 pb znów powróciła do łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej po dwóch miesiącach obowiązywania nastawienia neutralnego.

Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 5,0% i jest najniższa w historii. Łącznie w tym roku RPP obniżyła stopy procentowe o 1,5 pkt. proc.

Sławiński dodał, że każdy bank centralny analizuje kształtowanie się relacji tempa wzrostu gospodarczego w stosunku do tempa potencjalnego.

„Banki centralne prowadzą politykę pieniężną w taki sposób, że starają się sprzyjać utrzymywaniu tempa wzrostu gospodarczego na jego potencjalnym poziomie, ponieważ jest to poziom, który nie powoduje ani wzrostu, ani spadku inflacji. Jeśli tempo wzrostu jest niższe od potencjalnego, banki centralne łagodzą swoją politykę pieniężną” – powiedział.

„Dotyczy to zwłaszcza takiej sytuacji, w jakiej się teraz znajdujemy, gdy zadaniem polityki pieniężnej jest stabilizowanie inflacji na niskim poziomie, a nie dezinflacja, co było zadaniem poprzedniej RPP” - dodał.

Zaznaczył jednak, że nastawienie łagodne nie oznacza automatycznych i pewnych cięć stóp procentowych.

„Wprowadzenie łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej nie oznacza, że obniżki stóp procentowych nieuchronnie nastąpią. Oznacza tylko istotnie większe prawdopodobieństwo, że zostaną dokonane” – powiedział.

Cel inflacyjny RPP to 2,5% plus/minus 1 pkt proc. Inflacja w maju znalazła się w środku celu RPP, czyli na poziomie 2,5% r/r, zaś w czerwcu może spaść, według ekonomistów ankietowanych przez ISB, do dolnej granicy celu, czyli 1,5%.

PATRZMY NA INFLACJĘ NETTO

Zdaniem ekonomistów w miesiącach letnich, ze względu na czynniki sezonowe, inflacja może wypaść z widełek celu i osiągnąć nawet ok. 1,0%.

Sławiński powiedział, że aby analizować długotrwałe trendy zmian wskaźnika CPI, dobrze jest analizować równolegle zmiany inflacji netto.

„Zbiory w tym roku będą niezłe, a to wpłynie na ceny na rynku rolnym. Nie należy jednak koncentrować uwagi tylko na zmienności wskaźnika CPI, ale brać pod uwagę także wskaźnik inflacji netto, na którego zmienność nie wpływają wahania cen ropy naftowej i cen żywności” – powiedział Sławiński.

W maju inflacja bazowa netto wyniosła 1,5% w ujęciu rocznym wobec 2,3% w kwietniu.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)