Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zapory na granicy. Unia już wspiera inwestycje

Podziel się:

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że unijne pieniądze już są wykorzystywane do współfinansowania infrastruktury, która powstała lub powstaje na naszej granicy. UE współfinansowała budowę zapory zarówno z Białorusią, jak i z Rosją - przekonuje DGP.

Zapory na granicy. Unia już wspiera inwestycje
Budowa tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej w okolicach miejscowości Szyliny (PAP, Artur Reszko)

Zapora na polsko-rosyjskiej granicy jest budowana przez wojsko od początku listopada ub. roku na wniosek straży granicznej. Ma mieć 199 km długości, 2,5 m wysokości i 3 m szerokości. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego, rozpiętego na metalowych słupach wbitych w ziemię. Przed zaporą z drutu montowana jest siatka ochronna dla dzikich zwierząt.

Tak UE wsparła budowę ogrodzeń na granicy

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" inwestycja ma kosztować ponad 370 mln zł, a większość środków to pieniądze unijne z Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IZGW).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cimoszewicz o Ukrainie w UE. "Trzeba się będzie dzielić pieniędzmi"

Dziennik donosi również, że UE dofinansowała także budowę zapory na granicy z Białorusią.

"Wnioskowaliśmy o 63 mln euro, czyli prawie 300 mln zł. KE zgodziła się na to 28 czerwca 2022 r., prawie rok temu. Mimo że nikt się tym specjalnie nie chwali, UE współfinansowała budowę zapory zarówno z Białorusią, jak i z Rosją" - czytamy w dzienniku.

Aktualnie Komisja EuropejskaParlament Europejski pracują nad pakietem o migracji i azylu, który ma umożliwić finansowanie takiej infrastruktury ze środków unijnych.

Centralna część pakietu została przyjęta przez europosłów w ubiegłym tygodniu. To właśnie ona zakłada możliwość wykorzystania funduszy UE na "wsparcie ochrony granicy". Jak przypomina "DGP", będzie to wprost pozwalać państwom, które budują mury, ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Wszystkie nowe regulacje graniczne mają zostać przyjęte na początku 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl