Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór Kwaśniewski – Miller osłabia złotego

0
Podziel się:

Początek tygodnia przyniósł lekkie osłabienie naszej waluty. Inwestorzy postanowili zmniejszyć zaangażowanie w złotego po pogorszeniu się atmosfery zarówno na rynku międzynarodowym (związanej z przebiegiem walk w Iraku), jak i na krajowej scenie politycznej.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Początek tygodnia przyniósł lekkie osłabienie naszej waluty. Inwestorzy postanowili zmniejszyć zaangażowanie w złotego po pogorszeniu się atmosfery zarówno na rynku międzynarodowym (związanej z przebiegiem walk w Iraku), jak i na krajowej scenie politycznej. Wraz ze wzrostem kursu EUR/USD cena euro zwyżkowała z 4,3150 do 4,3470. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 4,0630 – 4,0835. Wywiad jakiego udzielił Aleksander Kwaśniewski dla sobotniej „Rzeczpospolitej” został odebrany przez opozycję jako wezwanie do dymisji premiera. Leszek Miller natomiast w sobotnim programie TVP1 „Gość Jedynki”, powiedział, że prezydent Aleksander Kwaśniewski otrzymał od Lwa Rywina list opisujący wydarzenia z 22 lipca 2002 r. już trzy dni później, tj. 25 lipca. W ciągu dnia minister finansów Grzegorz Kołodko starał się uspokoić inwestorów. Podczas konferencji prasowej w Helsinkach powiedział, że ma poparcie dla planowanych reform zarówno ze strony premiera, jak i prezydenta. Wicepremier dodał również, że nie należy zwracać uwagi
na towarzyszący sprawie szum medialny, gdyż prezydent i premier blisko ze sobą współpracują.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 4,0770 złotego, a jedno euro na 4,3350 złotego (odchyl. –1,85 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wartość naszej waluty, mierzona jej odchyleniem od parytetu, powinna w najbliższym czasie konsolidować się w okolicy poziomu –2 proc., a o nominalnych poziomach kursów EUR/PLN i USD/PLN powinny decydować wydarzenia na rynku międzynarodowym.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Poniedziałek przyniósł przecenę amerykańskiej waluty do jena. Kurs USD/JPY w porównaniu do piątku, kiedy wynosił nawet 121,87 spadł o ponad 140 pkt, tj. do 120,46. Zwiększona podaż „zielonych” na rynku spowodowana została obawami inwestorów o to, że wojna w Iraku może się przedłużyć. W ciągu dnia nowy gubernator japońskiego banku centralnego zarządził na wtorek rano czasu japońskiego nadzwyczajne zebranie władz BoJ. Rynek oczekuje, że spotkanie to może przybliżyć wprowadzenie nowych środków mających na celu stabilizację rynków finansowych. Zdaniem części analityków Toshihiko Fukui może użyć wojny z Irakiem jako pretekstu do wprowadzenia nieszablonowych rozwiązań.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 120,70 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Do czasu uzyskania informacji o tym, co postanowił na specjalnym posiedzeniu Bank of Japan radzimy wstrzymać się z transakcjami na tym krosie.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami

EUR/USD
W poniedziałek notowania europejskiej waluty do dolara silnie wzrosły. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,0567 do 1,0661. Przecena waluty amerykańskiej była wynikiem wzrostu obaw na rynku o to, że działania wojenne w Iraku prowadzone przez wojska sprzymierzone mogą mieć dłuższy niż oczekiwano wcześniej przebieg. Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego tygodnia inwestorzy, zakładając scenariusz szybkiego zakończenia konfliktu, masowo nabywali dolary, a kurs EUR/USD zniżkował nawet do 1,0498.
W południe Eurostat poinformował, że w styczniu br. deficyt handlowy strefy euro wyniósł 1,5 mld euro wobec oczekiwanej na rynku 800 milionowej nadwyżki.
O godz. 14.55 jedno euro wyceniane było na 1,0635 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że w najbliższym okresie notowania europejskiej waluty do dolara powinny konsolidować się w szerokim zakresie 1,0545 – 1,0690.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)