Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szansa na umocnienie się złotego

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja może przynieść dalsze umocnienie się złotego. Dobry klimat po piątkowych głosowaniach nad ustawami o waloryzacji rent i emerytur w Sejmie, utrzyma się także dzisiaj

*Rynek złotego: *
Kolejne dane makro mogą znów umocnić złotego

Dzisiejsza sesja może przynieść dalsze umocnienie się złotego. Dobry klimat po piątkowych głosowaniach nad ustawami o waloryzacji rent i emerytur w Sejmie, utrzyma się także dzisiaj – o godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny poda dane o czerwcowej produkcji przemysłowej i cenach produkcji sprzedanej (PPI). Rynek oczekuje wzrostu produkcji o 17,8 proc. r/r i 4,3 proc. m/m wobec 12,3 proc. r/r zanotowanych w ubiegłym miesiącu. Z kolei dynamika PPI spodziewana jest na poziomie 9,7 proc. r/r i 0,4 proc. m/m, wobec 9,6 proc. r/r przed miesiącem. Kolejne dane przyczynią się do wzrostu spekulacji odnośnie podwyżki stóp procentowych – obecnie wydaje się, pytaniem jest nie kiedy, a o ile RPP zdecyduje się zacieśnić politykę monetarną. Dzisiaj pojawiły się kolejne pozytywne informacje odnośnie perspektyw naszej gospodarki ze strony amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley – co może przyczynić się do dalszej aprecjacji złotówki.

Dzisiaj tradycyjnie nadejdą także cotygodniowe informacje odnośnie przetargu bonów skarbowych – dzisiejsza oferta resortu finansów ma wynieść 1,1 mld zł (papiery roczne) i 100 mln zł (13-tygodniowe).

Rynek międzynarodowy:
Słaby dolar

W piątek wieczór notowania dolara wyraźnie straciły na wartości na rynkach światowych – przyczyniły się do tego gorsze informacje makro: niższa niż oczekiwano inflacja w czerwcu, gorszy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, a także raport Departamentu Skarbu odnośnie mniejszego napływu kapitałów na rynek amerykański. Dzisiaj nie ma istotnych publikacji danych makro – o godz. 11:00 opublikowane zostaną informacje o produkcji przemysłowej w strefie euro za maj (oczekiwania 3,3 proc. r/r). Rynek oczekuje zatem na jutrzejsze wystąpienie Alana Greenspana przed Kongresem, gdzie szef FED może zasygnalizować jakie będzie tempo podwyżek stóp procentowych. Po ostatnich danych makro i wypowiedziach przedstawicieli banku centralnego, szanse na szybkie zacieśnienie polityki monetarnej w USA znacznie się zmniejszyły. Dolarowi szkodzą także napływające kolejne negatywne informacje z Iraku, które pokazują, iż sytuacja w tym kraju wciąż jest napięta.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)