Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące umocnienie złotego

0
Podziel się:

Umocnienie złotówki może wydać się zaskakujące, ponieważ druga sesja tego tygodnia na giełdzie warszawskiej przyniosła dalszą wyprzedaż akcji

USD/PLN otworzył sobie rano drogę do niższych poziomów po przebiciu 4.1425. Najbliższy poziom zatrzymania znajduje się na 4.1030. Po przebiciu 4.1425 kurs spadł dzisiaj najniżej do 4.1425. Pierwsze przełamanie po godzinie spowodowało powrót 100 punktowy. Jednak w dalszym ciągu 4.1514 - punkt zwrotny środy może posłużyć do wygenerowania nowego impulsu spadkowego. Umocnienie złotówki może wydać się zaskakujące, ponieważ druga sesja tego tygodnia na giełdzie warszawskiej przyniosła dalszą wyprzedaż akcji i przełamanie bronionych wsparć przez indeksy i kontrakty terminowe.

Silne spadki giełdowe w Warszawie są tak różne od atmosfery w Nowym Jorku, gdzie indeks Dow Jonesa zamknął się na nowym szczycie w tym roku 10611. Dzisiaj wypada węzełek i już rano futuresy wskazywały na możliwość wystąpienia korekty.

W każdym bądź razie z zakupami dolara nadal warto poczekać do końca środy, gdyż inwestorzy zagraniczni liczą na większe odchylenie od atraktora końca roku 4.1500. Papiery dłużne kupowane przez nich między październikiem a końcem grudnia mają sporą stratę kursową. Model wskazuje, że powroty do atraktora 4.1500 pokazują stabilizację rynku przed następną spekulacją. W tej chwili największy wpływ na USD/PLN może wywrzeć pozycja euro w stosunku do dolara. Środa jest miejscem o szczególnym znaczeniu ze względu na model, jak i fundamenty z USA.

EUR/USD notowany jest w przedziale 8750-8721, testując dzisiejsze wsparcie. Opór znajduje się na 8785. EUR/USD zyskał około +2% wskutek tego, że USD/JPY spadł –5%, zaś EUR/JPY tylko –3%. Główna spekulacja koncentrowała się na jenie, a pozostałe rynki były jedynie pochodną.

Wtorkowy silny spadek indeksu Nikkei podziałał trochę jak kubeł zimnej wody i może sprowokować osłabienie jena. Komisja Europejska podała dzisiaj, że gospodarka Europy odbija po pierwszym osłabieniu w czwartym kwartale od ośmiu lat. Prognozuje się wzrost w pierwszym kwartale +0.1-0.4%, zaś w drugim kwartale +0.4-0.7%. ECB może podnieść stopy procentowe po raz pierwszy około czerwca tego roku. Mniej więcej wtedy również rynek spodziewa się zmiany stóp przez FED. Trzymiesięczny futures na Euribor jest 30 punktów powyżej obecnego poziomu stóp procentowych.

USD/JPY do południa kurs idzie do góry, a poniedziałkowy węzeł zaznaczył się czarną spadkową świecą. Opór znajduje się na 129.26. Rozmiary szkód z zeszłego tygodnia są tak znaczące, że odważniejsze pozycje mogą pojawić się dopiero w następny poniedziałek 18 marca. Aktualnie notowania wahają się w rejonie atraktora poniedziałku 128.86. Czyli absolutna stabilizacja (do czasu, do czasu).

EUR/PLN utracił wsparcie 3.6413, więc cały czas grozi zejście do poziomu figury 3.6000.

GBP/USD w swym węźle fraktalnym robi bardzo wyraźny dołek. Atraktor 1.4183 to już historia. Testujemy wsparcie dziennych 1.4083. Odchylenie na wstęgach Bollingera jest znaczne i wynosi około –2.5sigma. Spekulacja rozpoczęła się od otwarcia Europy. Zjechaliśmy około 70 punktów od 8:00 rano. Silna dywergencja wzrostowa na stochastykach.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)