Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Złoty lubi poniedziałki

0
Podziel się:

Poniedziałek był dniem umocnienienia złotego. Mimo przewidywań, że z uwagi na dzień świąteczny w USA na rynku będzie panował marazm, inwestorzy przystąpili do zakupów polskiej waluty.

RYNEK KRAJOWY
Poniedziałek był dniem umocnienienia złotego. Mimo przewidywań, że z uwagi na dzień świąteczny w USA na rynku będzie panował marazm, inwestorzy przystąpili do zakupów polskiej waluty. Powodem wzrostu wartości złotego mogły być oczekiwania dobrych danych makroekonomicznych, które zostaną opublikowane w tym tygodniu oraz przewidywania co do wzrostu stóp procentowych w Polsce.
W godzinach rannych euro kosztowało nieznacznie powyżej 4,41 zł, a dolar ok. 3,66 zł. W ciągu dnia doszło do umocnienia złotego i spadku kursu EUR/PLN do ok. 4,39, a USD/PLN do 3,6350. Odchylenie od parytetu osiągnęło po południu wartość –5,40 proc.
W środę GUS opublikuje dane dotyczące wzrostu PKB w II kwartale, a w piątek dowiemy się jak wygląda bilans płatniczy za lipiec. Część uczestników rynku prawdopodobnie nabywa już złote dyskontując ich ewentualny korzystny wpływ na notowania polskiej waluty.
O poprawiającym się stanie gospodarki świadczy spadek bezrobocia we wszystkich rejonach kraju. Wiceminister gospodarki Piotr Klupa poinformował, że w sierpniu stopa bezrobocia spadła do 19,1 proc. z 19,3 proc. w lipcu. Według danych Ministerstwa Gospodarki i Pracy w końcu sierpnia bez pracy pozostawało 3,007 mln osób.
O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,6380 złotego, a jedno euro na 4,3930 złotego (odchyl. –5,36 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Napięcie polityczne powinno już wkrótce wziąć górę nad dobrymi informacjami ze sfery gospodarczej. Do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki pozostał miesiąc i z każdym dniem presja na złotego będzie rosła.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Po stratach z piątku związanych z ogłoszeniem korzystnych dla dolara wiadomości o utworzeniu 144 tys. nowych etatów w amerykańskich sektorach pozarolniczych, w poniedziałek jen umacniał się względem waluty amerykańskiej. Po wzroście indeksu Nikkei 225 w poniedziałek o ok. 2 proc. japońska waluta drożała, kurs dolarjena spadł z poziomu 110,55 w okolice 110.
Pośrednim powodem umocnienia jena była informacja, że japońskie przedsiębiorstwa zwiększyły inwestycje w ubiegłym kwartale w większym stopniu niż prognozowano (przede wszystkim ze względu na inwestycje przedsiębiorstw przemysłu maszynowego). Może to oznaczać, że dane drugiej największej światowej gospodarki mogą zostać skorygowane w górę. Ekonomiści japońscy twierdzą, że bardziej prawdopodobny wydaje się teraz wzrost PKB w II kwartale od 0,6 do 0,8 proc. niż prognozowane jeszcze w piątek 0,4 proc. Skorygowane dane o PKB za wspomniany okres zostaną opublikowane 10 września.
O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 110,10 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach rynek USD/JPY pozostanie pod wpływem pozytywnych danych z japońskiej gospodarki. Jen może jeszcze trochę zyskać we wtorek. Przewidujemy, że kurs JPY pozostanie w granicach: od 109,50 do 110,50.

EUR/USD
Poniedziałek był bardzo spokojnym dniem na rynku walutowym. Kurs eurodolara praktycznie nie zmienił się od rana, a w ciągu dnia oscylował w przedziale 1,2050 – 1,2070. Tradycyjna poniedziałkowa mniejsza aktywność inwestorów, spotęgowana była zamknięciem rynków w USA z powodu Święta Pracy. Rano w Londynie za 1 euro płacono 1,2055 dolara. W ciągu dnia na rynek nie napłynęły żadne ważne dane makroekonomiczne, a jedyna publikacja dotycząca zamówień w przemyśle RFN nie wywołała reakcji inwestorów. Zamówienia wzrosły w lipcu o 3,3 proc. wobec spadku w czerwcu o 3,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1 proc.
O godz. 16.00 jedno euro wyceniane było na 1,2075 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Piątkowe dane o rynku pracy USA, umocniły dolara w okolice 2-tygodniowego maksimum. Inwestorzy czekają teraz na środowe wystąpienie Alana Greenspana przed Kongresem, którego słowa zawsze wywołują żywą reakcję rynku. Do tego czasu kurs EUR/USD powinien pozostać w przedziale 1,1950 – 1,2150.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)