Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty raz w górę, raz w dół

0
Podziel się:

Piątkowa sesja upłynęła spokojnie w oczekiwaniu na dane dotyczące wskaźników cen oraz dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej.

RYNEK KRAJOWY
Piątkowa sesja upłynęła spokojnie w oczekiwaniu na dane dotyczące wskaźników cen oraz dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej. Na otwarciu piątkowej sesji złoty stracił na wartości. Kurs USD/PLN zwyżkował do poziomu 3,8210, natomiast cena wspólnej waluty wzrosła w okolice 4,5805. Odchylenie od parytetu sięgało –1,20 proc. po mocnej stronie. Od początku sesji na ceny złotego najbardziej oddziaływał kurs EUR/USD. Po porannych wzrostach kursu USD/PLN złoty zaczął odrabiać straty, by tuż przed godziną 16:00 osiągnąć pułap 3,7920. Wspólna waluta przez całą sesję umocniła się nieznacznie do poziomu 4,5955. Najprawdopodobniej rząd Marka Belki ostatecznie uzyska poparcie większości parlamentarzystów. Nieporozumienia między koalicją rządzącą a premierem odeszły w niepamięć. SLD zaakceptowała porozumienie Belki z Socjaldemokracją Polską. Wiele wskazuje na to, że fakt otrzymania votum zaufania przez gabinet Belki został już wkalkulowany w cenę złotego.
O godzinie 16:00 GUS ogłosił długo oczekiwane przez inwestorów wskaźniki. W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 12,3 proc. (r./r.) i w stosunku do kwietnia spadła o 6,6 proc. Pokryło się to z oczekiwaniami. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się wzrostu o 13,6 proc, podczas gdy minister Hausner prognozował ponad 10-proc. wzrostu.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,7900 złotego, a jedno euro na 4,5970 złotego (odchyl.– 1,19 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wiele wskazuje na to, że złoty będzie się umacniał w dłuższym okresie. Najbliższe dni mogą jednak przynieść krótkotrwałą korektę na rynku złotego. Dużo będzie zależało głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Piątkowa sesja w stosunku do czwartku przyniosła nieznaczne umocnienie japońskiej waluty w handlu dolarjenem. Kurs USD/JPY na początku notowań kształtował się w przedziale 109,30 – 109,70, a w drugiej części sesji spadł do poziomu 108,70. Przyczyną takiego osłabienia dolara były dane o saldzie na rachunku obrotów bieżących. Deficyt obrotów bieżących w USA w I kwartale wyniósł 144,88 mld dolarów. Analitycy oczekiwali deficytu na poziomie 141 mld dolarów. W poprzednim kwartale deficyt wyniósł po korekcie 126,96 mld dolarów. Były to kluczowe informacje dla rynku w trakcie piątkowego handlu. W dalszej części sesji kurs dolarjena oscylował w rejonie 108,80 – 109. W Japonii pojawiają się obawy związane z możliwością zacieśnienia polityki pieniężnej przez Chiny. Gdyby tak się stało, bardzo ucierpiałby japoński eksport. Giełda w Tokio spadła o 1,9 proc. Na rynku przeważyły ostatecznie dane zza oceanu.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe dni przyniosą spekulacje na temat możliwych decyzji Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych. W USA problem deficytu wyraźnie odbija się na kondycji dolara. Sytuacja w Iraku również wpływa na zaufanie do amerykańskiej waluty. Kurs USD/JPY powinien wahać się w rejonach 108,50 – 111.

EUR/USD
Jeszcze w trakcie popołudniowej czwartkowej sesji dolar umocnił się względem euro. Był to efekt dobrych danych o koniunkturze w przemyśle. Indeks Philadelphia Fed, obrazujący aktywność w biznesie, wzrósł w maju do 28,9 pkt. z 23,8 pkt. Rynek liczył na wartość 25 pkt. Tak dobre informacje wpłynęły na zniżkę kursu EUR/USD w rejony 1,1980. W trakcie piątkowych notowań wspólna waluta lekko zyskiwała na wartości wobec dolara w stosunku do czwartkowego handlu. Obawy o poziom deficytu w USA wpłynęły pozytywnie na europejską walutę. O godzinie 11.00 opublikowano dane ze strefy euro. Nadwyżka w bilansie handlowym w strefie euro w kwietniu wyniosła 6 mld euro, a spodziewano się 8 mld euro. W marcu po korekcie bilans handlowy był na poziomie 10,8 mld euro. Dane te nie wpłynęły na zachowania rynku. Na rynku natomiast zareagowano na informacje ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14.30 podano, że. deficyt obrotów bieżących w USA w I kwartale wyniósł 144,88 mld dolarów. Analitycy oczekiwali deficytu na poziomie 141 mld
dolarów. W poprzednim kwartale deficyt wyniósł po korekcie 126,96 mld dolarów. Był to wynik zdecydowanie gorszy od oczekiwań i przyczynił się na przecenienie dolara. Kurs eurodolara zaczął zwyżkować osiągając poziomy 1,2090.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe dni, mimo dużego deficytu w USA, powinny być jednak dobre dla amerykańskiej waluty. Kurs powinien oscylować na poziomach 1,1950 – 1,2150. Sytuacja w gospodarce USA jest coraz lepsza i jest nadal możliwość większej podwyżki stóp procentowych przez Fed.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)