Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eureko występuje o arbitraż w sprawie PZU

0
Podziel się:

Paneuropejska instytucja finansowa Eureko BV, mająca 20 proc. akcji PZU SA, poinformowała w środę premiera Leszka Millera, że skierowała do arbitrażu międzynarodowego sprawę konfliktu wokół PZU SA

- podało Eureko.

'Eureko rozpoczęło procedury arbitrażu, aby rozwiązać konflikt z polskim rządem z uwzględnieniem interesów spółki' - napisało Eureko.

Podstawą arbitrażu jest umowa pomiędzy Polską a Holandią o ochronie inwestycji z 1992 roku.

Eureko wraz z BIG BG posiada 30 proc. PZU SA, a MSP około 55 proc.

Minister Skarbu państwa Wiesław Kaczmarek powiedział PAP w środę, że 'nie zna uwarunkowań'.

Eureko oświadczyło, że było zmuszone do tego posunięcia ze względu na swoje długofalowe interesy w Polsce.

'W tych warunkach jest to jedyny sposób, aby umowy pomiędzy Eureko a Ministerstwem Skarbu Państwa mogą być wprowadzone w życie' - napisało Eureko.

'Choć rząd polski uznaje, że istnieją prawnie wiążące umowy zawarte z Konsorcjum Eureko, zobowiązujące obie strony do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej (IPO), to jednak odmawia de facto prowadzenia w spółce przygotowań do tego wydarzenia w uzgodnionym terminie' - podało Eureko w komunikacie.

W październiku Eureko wycofała swojego przedstawiciela z zarządu PZU SA, nie godząc się z polityką prowadzoną przez zarząd. Eureko zarzuciło zarządowi, że wstrzymał realizację projektów strategicznych dla spółki. Zarząd spółki odrzucił te oskarżenia.

Przedstawiciele konsorcjum uważają, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów spółki jest jej szybkie upublicznienie. Zdaniem przedstawicieli konsorcjum do oferty najszybciej mogłoby dojść w I kwartale przyszłego roku.

Minister Skarbu Państwa w kwietniu 2002 roku odstąpił od umowy z Eureko z października 2001 roku, przewidującej sprzedaż konsorcjum Eureko 21-proc. pakietu akcji PZU SA. Eureko może nabyć ten pakiet akcji w ofercie publicznej.

MSP przewiduje, że debiut PZU może nastąpić w II połowie 2003 roku.

Pod koniec września MSP otrzymało od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) listy intencyjne w sprawie kupna akcji PZU.

Według spekulacji prasowych obie instytucje złożyły listy intencyjne, w których przedstawiły warunku kupna 10 proc. akcji PZU, co mogłoby wzmocnić pozycję ministra skarbu w PZU.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)