Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Mogło być dużo gorzej. Ale to jeszcze nie koniec emocji

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się działo na światowych giełdach w mijającym tygodniu.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20 zakończył dzień na 0,19-proc. minusie, zamykając cały tydzień ze stratą w wysokości około 0,4 proc. Inwestorzy na GPW kontynuowali rozpoczętą już w zeszłym tygodniu korektę.

Dużo gorsze nastroje panowały dziś niemal w całej Europie. Niemiecki DAX zamyka dzień prawie procent niżej od wczorajszego zamknięcia, z kolei francuski CAC40 stracił około 2,5-proc.

Polskie blue chips rozpoczęły dzień nad kreską, jednak z czasem sytuacja odwróciła się na korzyć sprzedających akcje. Nie pomogło otwarcie na Wall Street. Najważniejsze grupy spółek w Stanach Zjednoczonych otworzyły się na minusach. Dow Jones skurczył się na otwarciu o prawie pół procent, z kolei NASDAQ stracił około 0,4 proc. Wygląda na to, że Amerykanie dziś pogłębią tygodniową stratę, która sięga teraz około półtora procent.

Tylko nieco mniej stracili w mijającym tygodniu polscy inwestorzy. Indeks WIG20 w poniedziałek rano liczył 2375 punktów, czyli o cztery więcej niż teraz

Notowania WIG20 w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Raczej bez znaczenia na ten wynik miały bardzo ważne, wtorkowe dane z Głównego Urzędu Statycznego. Stopa bezrobocia w Polsce nieoczekiwanie wzrosła do 12,4 proc. To spowodowało, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła jedynie o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 procent. Ekonomiści spodziewali się nieco wyższych wyników.

W centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu pozostawała jednak przede wszystkim Hiszpania, której rząd wczoraj pokazał projekt przyszłorocznego budżetu. Ministrowie dostali zadanie obcięcia wydatków swoich resortów o przynajmniej 12 procent. Między innymi to dzięki temu, oszczędności w 2013 roku mają wynieść 40 miliardów euro.

Rząd Mariano Rajoya chce ograniczyć wydatki niemal wszystkim - pensje urzędników państwowych i pracowników budżetówki pozostaną zamrożone trzeci rok z rzędu - zostawiając wypłaty dla emerytów. Te mają w 2013 roku zwiększyć się o procent.

Bardzo oszczędny projekt budżetu już znalazł słowa uznania w ustach polityków Brukseli. To zupełnie inaczej, niż wśród inwestorów. Ci uważają raczej, że założenia na przyszły rok są nierealne i nie pozwolą na ubieganie się o międzynarodową pomoc. Jeszcze dziś około godziny 18 inwestorzy poznają wynik drugiego audytu sektora bankowego w tym kraju.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)