Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Koniec darmowego bankowania. "Prowizjami powinniśmy zarobić na pracowników"

396
Podziel się:

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski nie kryje, że model banku "za zero" dobiegł końca. - Klienci niekoniecznie to lubią, ale muszą się do tego przyzwyczaić - wskazuje. Uważa, że samymi dochodami prowizyjnymi banki powinny móc opłacać swoich pracowników.

Koniec darmowego bankowania. "Prowizjami powinniśmy zarobić na pracowników"
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski nie pozostawia złudzeń w sprawie opłat i prowizji bankowych. (mat. prasowe, mBank)

Koronakryzys uderzył w wyniki banków, które w 2020 roku spadły średnio o około 50 proc. W związku z tym instytucje finansowe sięgnęły głębiej do kieszeni klientów, podnosząc opłaty i prowizje. Jeśli ktoś liczył na to, że to tylko "na chwilę", jest w błędzie.

- Model banku za zero dobiegł końca z wielu powodów - podkreślał prezes mBanku Cezary Stypułkowski podczas panelu Forum Bankowego 2021. W jego trakcie bankierzy omawiali skutki ekonomiczne pandemii.

Cezary Stypułkowski wskazał, że mBank od 3-4 lat systematycznie i stopniowo weryfikuje tabele opłat i prowizji, co skutkuje znacznym przyrostem dochodów prowizyjnych. Jak podkreślił, "klienci niekoniecznie to lubią, ale muszą się do tego przyzwyczaić".

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

- Zawsze uważałem, że dochodami prowizyjnymi powinniśmy zarobić na koszt zatrudnienia pracowników. Tym się kieruję od dobrych 25 lat i to jest takie minimum, które bank musi spełnić. Przyzwyczajaliśmy się do tego, spełniamy to kryterium - przyznał.

Jednocześnie prezes mBanku podkreślał, że i tak prowizjami i opłatami cały sektor bankowy nie nadrobi strat, jakie wynikają ze spadku dochodów odsetkowych. A te są efektem m.in. z drastycznej obniżki stóp procentowych przez NBP rok temu.

Według Stypułkowskiego, istotnym zadaniem, jakie czeka sektor bankowy jest lepsze tłumaczenie klientom za co płacą.

- W tym zakresie banki mają słabe doświadczenie, a to jest na horyzoncie. Te pytania będą się pojawiały. [...] Opłaty i prowizje będą rosły i musimy przygotować się do tego, że będziemy musieli umieć to wyjaśnić - zaznaczył.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. W 2020 roku wypracował zyski na poziomie zaledwie 103,83 mln zł. To oznacza spadek aż o 90 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(396)
Nie muszę.mog...
3 lata temu
Nic nie musze. Mogę,ale nie musze
Dakren
3 lata temu
Ciągle są banki, w których wiekszosc usług jest darmowa. Marze pozyczek to za mało? Ja juz dawno zrezygnowałem z niemieckiego mbanku, mam Getin i wszystko co trzeba mam bezpłatnie
były klient
3 lata temu
zarobki pracownków mbanku powinny być zależne od zysku firmy, i to nie jest to samo co nam wmawia że trzeba podnosić opłaty by i tak wysokie zarobki bankierów dalej mogły rosnąć!!!
ktos
3 lata temu
Banki będą musiały się przyzwyczaić do utraty klientów :) Po co trzymać kasę w banku skoro: - muszę za to płacić - tracę na inflacji (i tak tracę to co za różnica czy w skarpecie czy banku) - bank będzie na tym zarabiał krocie Do tego poziom cyfryzacji drastycznie spadnie bo ludzie zaczną płacić gotówką ze skarpety bo żadna karta ani konto nie będzie im potrzebne. Prezesika wywiozą na taczkach ...
Obywatel
3 lata temu
Zwolnić prezesa i kierownictwo i odrazy będzie na wypłaty dla pracowników. Prezes zarabia grube miliony.
...
Następna strona