Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Demografia sprzyja Polsce w walce z COVID-19. Eurostat pokazuje mapę

142
Podziel się:

Społeczeństwo się starzeje i widać to w całej Europie, choć nie wszędzie wygląda to tak samo. Polska akurat należy do krajów, gdzie udział osób starszych w całej populacji jest jednym z mniejszych. To ułatwia walkę z COVID-19.

Demografia sprzyja Polsce w walce z COVID-19. Eurostat pokazuje mapę
W Polsce nie ma aż tak wielu seniorów jak w innych krajach Europy. (Adobe Stock | Eurostat, Mikel Allica | Eurostat)

Już ponad rok trwa nierówna walka z koronawirusem. Pandemia w największym stopniu sieje spustoszenie wśród starszych osób, które w pierwszej kolejności są poddawane szczepieniom. Okazuje się, że Polska ma pod tym względem łatwiej.

Najnowsze dane europejskiego urzędu statystycznego pokazują, że w Polsce udział obywateli w wieku powyżej 65 lat w całej populacji jest mniejszy niż w większości krajów Europy.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

W zależności od województwa statystyki nieco się różnią, ale ogółem udział ten nie przekracza 20 proc. Średnia to 18,2 proc. A jest wiele dużych regionów Europy, gdzie przekracza 25 proc.

Obrazowo pokazuje to mapa nakreślona przez Eurostat. Polska wypada na niej blado, co akurat w tym kontekście jest pozytywne.

Ogółem w Unii Europejskiej w 2020 roku ludności w wieku 65 lat i więcej było 20,6 proc. To oznacza, że co piąty mieszkaniec przekroczył tę granicę, która w przypadku koronawirusa oznacza podwyższone ryzyko ciężkiego przechorowania lub nawet śmierci.

Warto dodać, że realizuje się od dawna kreślony scenariusz starzenia się społeczeństwa. W ciągu dekady udział osób starszych w UE wzrósł o 3 pkt. proc.

Wśród państw członkowskich UE najwyższy udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności odnotowano we Włoszech (23,2 proc.), następnie w Grecji i Finlandii (po 22,3 proc.), Portugalii (22,1 proc.), Niemczech (21,8 proc.) i Bułgarii (21,6 proc.).

Najniższe udziały odnotowano w Irlandii (14,4 proc.) i Luksemburgu (14,5 proc.).

Na poziomie regionalnym najwyższy odsetek osób starszych odnotowano w Chemnitz (29,3 proc.) w Niemczech, następnie w Ligurii (28,7 proc.) we Włoszech, Epirze (27,3 proc.) w Grecji, Limousinie (27,1 proc.) we Francji i Saksonii-Anhalt (27 proc.) w Niemczech.

Najniższe udziały odnotowano w dwóch regionach zamorskich Francji: Mayotte (2,7 proc.) i Gujanie Francuskiej (6,1 proc.) oraz hiszpańskim autonomicznym regionie Melilla (11,1 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(142)
Anna
3 lata temu
Marze o wyjściu Polski demokratycznej z tej lewackiej beznadziejnej unii!
anty marks
3 lata temu
Nie chcę już jeżdzic do tej komunistycznej i marksistowskiej Europy Zachodniej co zwie sie obecnie Unią Jewropiejskają! Komuna bis!
Wyklety z Uni...
3 lata temu
Unia jest już tak komunistyczna, ze strach do niej jechać jak kiedyś do RWPG! Eurokołchoz to twór który niebawem upadnie! Przypomina wczesny PRL!
Wolny
3 lata temu
Fajnie. Nie będe musiał jechac do tej komunistycznej Europy! Paszport obowiązywał będzie tylko członków RWPG czyli Unii lewackiej i marksistowskiej!
Ekspert
3 lata temu
Niemcy naszych seniorów z Rosją do spółki wymordowali to teraz natura to wyrównuje z nawiązka! Oliwa sprawiedliwa choć każdego człowieka żal !!!
...
Następna strona