Trwa ładowanie...
bDeCglqt

Notowania

Pandemia – Wszystkie wiadomości

85
19.10.2020 14:35

PANDEMIA
 / 
Szef NIL o niewykorzystanych zasobach. "Karteki z wojska. Koleżanki i koledzy z medycyny estetycznej"

W związku z pandemią koronawirusa można byłoby skrócić proces nostryfikacji dyplomów lekarskich np. dla lekarzy ze Wschodu - uważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Wówczas szybciej uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu w Polsce. Jednak nie ma pewności, czy to rozwiązałoby problem braku kadr medycznych w Polsce. - Nie znamy jednak skali: ilu lekarzy spoza Unii Europejskiej chciałoby u nas pracować. Nie ma kraju wolnego od pandemii i ci lekarze są zaangażowani w walkę z COVID-em w swoich krajach - mówił w programie "Newsroom" prof. Matyja. Zwrócił natomiast uwagę na możliwe do wykorzystania zasoby wojska. - Mamy w Polsce ponad 100 garnizonów, mają bardzo dobrze wyposażone kartki z pełną obsługą - wskazał. Kolejną rezerwą - jak mówił - są wszyscy lekarze, którzy pracują poza publicznym system opieki zdrowotnej. - Mam na myśli np. koleżanki i kolegów z medycyny estetycznej - dodał.

454
19.10.2020 12:06

NIEMCY
 / 
Koronawirus. Niemcy chwalą się mapą. Dopisują "dziękujemy, Angela"

Duże kraje na czerwono, w Niemczech tylko pojedyncze powiaty - tak prezentuje się sytuacja w Europie według mapki, opublikowanej przez rząd federalny. Czy naprawdę jest tak dobrze? Nie do końca, choć Niemcy przyznają: mieliśmy dużo szczęścia.

5
19.10.2020 11:50

HANDEL
 / 
"Solidarność" stawia weto przywróceniu handlu w niedziele. "Nie wariujmy"

- Polscy mali kupcy piszą do premiera, że jeśli zostanie im zabrana wolna niedziela, to oni plajtują. Nie ma żadnych przesłanek ani ekonomicznych, ani organizacyjnych, ani zdrowotnych, by zabrać pracownikom wolną niedzielę. Wręcz przeciwnie, pracownicy są przeciążeni pracą, pracują niejednokrotnie po 12 godzin - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Wyliczał: u lekarza telewizyta, szkoły pracują zdalnie, urzędy "pozamykane". - Dlaczego handel ma pracować od niedzieli do niedzieli. To nieetyczne, by zabierać pracownikom wolną niedzielę - podkreślał. - Nie wariujmy, nie podkręcajmy atmosfery - apelował.

20
19.10.2020 10:58

HANDEL
 / 
Godziny dla seniora. Szef handlowej "Solidarności" wycofuje się z poprzedniego stanowiska

- Początkowo byłem przeciwny powrotowi godzin dla seniorów. Tak było w marcu, kwietniu. W tej chwili sytuacja się zmieniła, te godziny nie są "puste", jeśli chodzi o obecność klientów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Uważa, że trzeba apelować do seniorów, by robili zakupy właśnie w dedykowanych im godzinach. - Skoro się mówi, że osoby młodsze są nośnikami koronawirusa, to bezpieczniej jest robić zakupy w gronie osób starszych - zwrócił uwagę. Odniósł się także do decyzji sieci o otwieraniu sklepów 24h na dobę. - To niepokojące, robią to bez konsultacji. Na Zachodzie takie rzeczy się konsultuje ze związkami zawodowymi. U nas nie, to jest wykorzystywania pracownika - podkreślił.

9
19.10.2020 10:35

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus. 3 tys. więcej nowych przypadków niż w zeszły poniedziałek

7482 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 41 ofiar śmiertelnych – to najnowszy bilans, o którym w poniedziałek poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

bDeCglqv
5
19.10.2020 10:08

HANDEL
 / 
Nie obsłużył klienta bez maseczki, dostał nożem. "Solidarność" monitoruje ataki

Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność" opowiadał w programie "Money. To się liczy" o atakach na pracowników handlu, którzy nie chcą obsługiwać klientów bez maseczek. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w placówkach handlowych był utrzymany nawet w okresie złagodzenia obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. - W Wielkopolsce pracownik nie obsłużył klienta bez maseczki i po zamknięciu sklepu został napadnięty i dźgnięty nożem, wcześniej mieliśmy pobicia kobiet przez takich "niepokornych" klientów - wyliczał. Dodał, że zdarzyły się także pozwy do sądu przeciwko sprzedawcom o zadośćuczynienie za to, że domagali się od klientów sklepów noszenia maseczek.

4
19.10.2020 9:52

TURYSTYKA
 / 
Wraca problem branży turystycznej. "Oby przetrwać do wiosny"

Ruch turystyczny w sierpniu i wrześniu odbił się po lockdownie i straconym lipcu, ale to nie wystarczyło, by hotelarze odłożyli na sezon jesień-zima. Apelują o pomoc od organów krajowych i samorządowych. Ale te drugie same liczą straty.

34
16.10.2020 15:33

PANDEMIA
 / 
Premier ogłosił restrykcje, branża zaskoczona. "Dla nas to lockdown"

Właściciele hoteli biją na alarm, zamykanie basenów i siłowni to dla nich właściwie zamknięcie biznesu. I choć o lockdownie formalnie mowy nie ma, klienci z dnia na dzień odwołują rezerwacje, a hotele pustoszeją. Część już rozważa zawieszenie działalności, wszystkie łączy jedno – niewiedza i obawy o przyszłość.

17
16.10.2020 14:03

PRACA
 / 
Koronawirus dotknął skarbówkę w Toruniu. Wracają utrudnienia w urzędach

Rząd oficjalnie nie zamknął urzędów. Nawet w czerwonych strefach przyjmują one interesantów. Tak będzie jednak do czasu. Szef każdej z placówek, w porozumieniu z sanepidem, może w każdej chwili przejść na "awaryjny" system obsługi i zamknąć ją dla petentów.

bDeCglqB
261
16.10.2020 9:40

COVID-19
 / 
Branża fitness grozi protestem. "Rząd zawiódł"

- Zamknięcie oznacza dla większości z nas definitywny koniec - alarmuje Polska Federacja Fitness. - Nie ma na to zgody!

10
16.10.2020 9:26

COVID-19
 / 
Koronawirus w Polsce. Limity w sklepach jak w lockdownie

W czerwonych strefach wrócą limity osób w sklepach. Uzależnione będą, podobnie jak to miało miejsce na wiosnę, od powierzchni sklepu - poinformował rzecznik rządu.

15.10.2020 14:07

KORONAWIRUS
 / 
Godziny dla seniorów wracają od czwartku. Co musisz wiedzieć?

Godziny dla seniorów wracają w zmienionym kształcie od czwartku 15 października. Zmiany dotyczą również aptek. Od tej pory godzinach 10-12 zakupy robić będą mogły jedynie osoby po 60 roku życia.

56
15.10.2020 6:39

KORONAWIRUS W NIEMCZECH
 / 
Nowe obostrzenia w Niemczech. Merkel: musimy to powstrzymać

Osiem godzin trwało spotkanie Angeli Merkel z premierami krajów związkowych, na którym ustalono jednolite zasady dla miast i regionów, w których liczba zakażonych koronawirusem jest najwyższa. Decyzja o zaostrzeniu restrykcji zapadła w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w Niemczech.

bDeCglqC
165
14.10.2020 16:37

PANDEMIA
 / 
Ponad 6,5 tys. zakażeń koronawirusem. Za tydzień może to być już 10 tysięcy

W Polsce z dnia na dzień gwałtownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jak rozwinie się epidemia w naszym kraju? - To będzie mocno zależało od tego, jak będziemy się zachowywali - mówił w programie Newsroom WP dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - Prognozowaliśmy, że około 21 października przekroczymy 10 tysięcy zakażeń dziennie. I póki co idziemy dokładnie po tej linii. Wydaje mi się, że w którymś momencie nastąpi przegięcie tej krzywej wzrostowej. Nawet jeśli nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje administracyjne, to społeczeństwo tak mocno zareaguje i będzie się pilnowało, że ten trend zostanie przyblokowany. Te wzrosty powinno też zmniejszyć wprowadzenie żółtej strefy na terytorium całego kraju. Mam natomiast wątpliwość, czy to jest wystarczająco, żeby je zahamować i ustabilizować - ocenił.

4
13.10.2020 16:50

PANDEMIA
 / 
Poznański szpital covidowy jest przepełniony i ma tylko 5 lekarzy zakaźników

- Wojewoda wielkopolski zapewnił mnie, że w najbliższych dniach będą uruchomione oddziały covidowe w innych szpitalach w Wielkopolsce lub też zostaną uruchomione nowe szpitale i prosił personel poznańskiego szpitala dedykowanego chorym na koronawirusa, by wytrzymali tydzień, dwa w warunkach przepełnienia placówki - relacjonował. Dodał, że jednym z rozważanych wariantów, o których rozmawiał z wojewodą, jest uruchomienie polowego szpitala na terenie targów poznańskich. - Problemem nie jest jednak sama liczba łóżek, czy kwestia budynku, brakuje personelu - podkreślił. Dodał, że w poznańskim szpitalu pracuje tylko 5 lekarzy zakaźników.

30
13.10.2020 16:16

PANDEMIA
 / 
Lekarka odpowiada politykom. "Zły moment na przekierowywanie agresji na medyków, czeka nas wstrząs"

Czy polski test na koronawirusa istnieje? - Mamy go, polskie firmy produkują odczynniki, brakuje natomiast tych odczynników, dzięki którym można robić testy szybko, które dają wynik mniej więcej w godzinę - wyjaśniała w programie "Newsroom" dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Oceniła też, że politycy nie pomagają rozwiązywać trudności służby zdrowia. - Jeśli politycy teraz zamierzają szukać sobie wroga wśród pracowników medycznych, to chyba najgorszy do tego moment, sytuacja już jest bardo trudna, a to, co przed nami, to wstrząs i dla medyków, i dla pacjentów - powiedziała.

8
13.10.2020 15:23

EDUKACJA
 / 
Szef MEN: szkoły odpowiadają za ok. 2 proc. wszystkich zakażeń

- Szkoły odpowiadają za 2 - 2,5 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem, w przypadku szpitali i domów pomocy społecznej jest to 8 - 9 proc. Widać zatem, że placówki edukacyjne nie są istotnym ogniskiem. Nie ma dowodu, by z powodu działania szkół i obecności w nich dzieci i młodzieży dochodziło do bardzo poważnych zakażeń - przekonywał w programie "Newsroom" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak mówił, nie wygląda też na to, by dojazdy do szkół były ryzykowne. - Nie mieliśmy sygnałów, by transport gminny do szkół kumulował jakieś dodatkowe zakażenia - zaznaczył.

41
13.10.2020 13:25

WSZYSTKICH ŚWIETYCH
 / 
Wszystkich Świętych. Branża pogrzebowa odradza wizyty na cmentarzu

Drastyczny wzrost liczby zachorowań w Polsce to poważny argument do tego, by w tym roku - zwłaszcza w przypadku osób starszych - nie odwiedzać zatłoczonych cmentarzy. Apel do Polaków skierował Prezes Stowarzyszenia Polskich Firm Pogrzebowych.