Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Brytyjscy specjaliści nie mają wątpliwości. Lockdown i noszenie maseczek zadziałały

51
Podziel się:

Dystans społeczny, lockdown i noszenie maseczek ograniczyły skutki pandemii - wynika z raportu brytyjskich specjalistów. Podkreślają, że są to ważne wnioski na przyszłość.

Brytyjscy specjaliści nie mają wątpliwości. Lockdown i noszenie maseczek zadziałały
Dystans społeczny i noszenie maseczek pomogły w zatrzymaniu rozprzestrzeniania koronawirusa (Unsplash, Gabriella Clare Marino)

Eksperci Royal Society przeanalizowali tysiące badań dotyczących tego, jak skuteczne były metody niezwiązane ze szczepieniami, takie jak izolacja społeczna, noszenie maseczek i wykonywanie testów. Uznali, że okazały się one "jednoznacznie skuteczne" w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

- One (te metody - przyp. red.) działają - powiedział główny autor raportu prof. Mark Walport. Jego zdaniem przedsięwzięcia, jakie podjęto, uratowały wiele osób przed infekcją i zgonem w okresie, gdy nie było jeszcze szczepionki ani skutecznych leków przeciwwirusowych.

Wnioski na przyszłość

Ekspert zwraca uwagę, że wnioski te są ważne również na przyszłość, gdyż może pojawić się kolejna epidemia i to jeszcze groźniejsza niż COVID-19. Zaznacza, że skuteczność lockdownu oraz innych zaleceń, jak noszenie maseczek, zależą głównie od tego, w jakim momencie je wprowadzono i jaki był wtedy poziom zakażeń.

Wskazuje na to współautor raportu prof. Salim Abdool Karim z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki.

Nie można czekać aż do chwili, gdy nie ma już żadnych wątpliwości. Należy działać i to zdecydowanie, tę trudną decyzję trzeba podjąć - podkreślił.

Według prof. Walporta dla rządu główna trudność polega na tym, by zrównoważyć korzyści, jakie daje wprowadzenie obostrzeń w redukcji transmisji zakażeń, z powodowanymi przez nie skutkami społeczno-gospodarczymi.

Z raportu wynika, że najbardziej efektywne było wprowadzenie dystansu społecznego i lockdownu. Pomocne było zamykanie granic oraz wprowadzenie kwarantanny dla osób z wykrytą infekcją. Ma to jednak znaczenie tylko wtedy, gdy w danym kraju jest mniej zakażeń niż w innych regionach.

- Gdy jednak poziom zakażeń jest podobny, nie ma to już znaczenia - dodaje prof. Walport. Zbędne okazało się też badanie temperatury ciała osób podróżujących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Dan123
3 tyg. temu
Preparaty, bezsensowna wojna, pomaganie i emigranci załatwią polaków do reszty, a elity rzymiańskie przejmą cały majątek i złoża w ziemi i ziemię to będzie sztos stulecia, ale tak kończy naród rozbrojony, bez ducha walki historia to pokazała wiele razy, mamy ostatnie chwile wolności potem już tylko niewolnictwo
Dan123
3 tyg. temu
Logika elit światowych jest taka, że po 2 wojnie światowej było tylko ok. 3 mld ludzi, dziś ok. 9 mld, a nie było takiej techniki jak teraz, robotów, sztucznej inteligencji itd.itp., a ludzkość zużywa zasoby ziemi, więc większość może iść na śmierć
Dan123
4 tyg. temu
Piszą już wszędzie na internecie, że to depopulacja światowa mają zostać najbogatsi rzymianie, wyznawcy Szatana, ofiar i 1 miliard niewolników, służby do służenia i zabawy, rytuałów, a reszta ludzi na kompost, nawóz módlmy się i prośmy Pana Boga o cud amen
Dan123
4 tyg. temu
Na wschodzie Europy wycofali się całkowicie ze szczepionek i żyją, mimo, że mają ciężkie warunki życia i stracili w wojnie ponad 1,5mln ludzi, taki świat, a prawd jest wiele
fhkkhh
4 tyg. temu
Oczywiście że przyniosło korzyści ....tylko nie dla społeczeństwa!!!
...
Następna strona