Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wyciek z chińskiego laboratorium najprawdopodobniej przyczyną pandemii koronawirusa

36
Podziel się:

Departament Energii USA doszedł do wniosku, że pandemia koronawirusa najprawdopodobniej była spowodowana nieszczelnością w chińskim laboratorium. Wynika to z tajnego raportu wywiadowczego dostarczonego niedawno do Białego Domu i kluczowych członków Kongresu - poinformował w niedzielę "The Wall Street Journal".

Wyciek z chińskiego laboratorium najprawdopodobniej przyczyną pandemii koronawirusa
W chińskim laboratrium testują szczepionki przeciwko COVID-19 (Getty, CFOTO)

Departament Energii przyłączył się do Federalnego Biura Śledczego (FBI), stwierdzając, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się w wyniku awarii w chińskim laboratorium. Cztery inne agendy rządowe, wraz z krajowym panelem wywiadowczym, nadal uważają, że wirus był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.

Pandemia koronawirusa. Wyciekł tajny raport

Wnioski Departamentu Energii wynikają z nowych danych wywiadowczych i są istotne, ponieważ agencja ta ma dużą wiedzę naukową i nadzoruje sieć amerykańskich laboratoriów, z których część prowadzi zaawansowane badania biologiczne - wyjaśnia "WSJ".

Urzędnicy amerykańscy odmówili podania szczegółów na temat najnowszych informacji i analiz, które skłoniły Departament Energii do zmiany stanowiska. Dodali, że choć Departament Energii i FBI twierdzą, że najbardziej prawdopodobny jest niezamierzony wyciek z laboratorium, to jednak doszły do tych wniosków z różnych powodów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia

Wirus COVID-19 po raz pierwszy rozpowszechnił się w Wuhan w Chinach, nie później niż w listopadzie 2019 roku - zgodnie z raportem wywiadowczym USA z 2021 r.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wirus prawdopodobnie pojawił się w sposób naturalny i przedostał się ze zwierzęcia na człowieka, tak jak podczas wybuchów innych epidemii wcześniej nieznanych patogenów.

Mimo to nie zidentyfikowano żadnego potwierdzonego źródła zwierzęcego dla COVID-19. Brak źródła zwierzęcego, a także fakt, że Wuhan jest centrum szeroko zakrojonych badań nad koronawirusem w Chinach, skłonił niektórych naukowców i amerykańskich urzędników do przekonania, że wyciek z laboratorium jest jedynym wyjaśnieniem początku pandemii.

COVID-19. Chiny nałożyły ograniczenia na dochodzenie

Dokumenty Departamentu Stanu USA z 2018 roku i wewnętrzne dokumenty chińskie wskazują, że istniały obawy dotyczące procedur bezpieczeństwa biologicznego w Chinach, na które powoływali się zwolennicy hipotezy o wycieku z laboratorium.

"WSJ" przypomina, że Chiny, które nałożyły ograniczenia na dochodzenie prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, zaprzeczyły, iż wirus mógł wymknąć się z jednego z ich laboratoriów, i zasugerowały, że pojawił się poza Chinami. Władze w Pekinie nie odpowiedziały na prośby o komentarz, czy nastąpiła jakaś zmiana w poglądach na temat pochodzenia COVID-19.

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że mimo różnic w analizach poszczególnych agencji dotyczących pochodzenia koronawirusa w środowisku wywiadowczym USA panuje zgoda, że COVID-19 nie był wynikiem chińskiego programu broni biologicznej.

FBI odmówiło komentarza do raportu "WSJ".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
50+
2 miesiące temu
A ile osób zmarło na koronkę w CHRLD
Ted
2 miesiące temu
A skąd mieli testy już na wiosnę 2020 r? Szczepionka po roku, a zawsze piszą że na nowe choroby to trzeba 5-8 lat.
Mądrala
2 miesiące temu
Tak, chiński wirus, ale za amerykańskie pieniądze. A rola 2 am laboratoriów?
Łys
12 miesięcy temu
Tajny raport służb USA o wycieku w Chinach ! Tak tajny ,że wszyscy go znają od Eskimosów, poprzez Buszmenów do Papuasów i Aborygenów
Lipson
12 miesięcy temu
A czy ktokolwiek na świecie myślał że to naturalny wirus ,nie trzeba było ekspertyz za miliony żeby stwierdzić że to kolejny eksperyment o jakiejś broni biologicznej .i zapewniam że to był najmniej zaraźliwy i śmiercionośny wirus jaki tam powstał .dziękuję dowidzenia
...
Następna strona