Koronawirus – Wszystkie wiadomości
LOCKDOWN / Niemcy chcą centralnego zarządzania sytuacją epidemiczną. Zmieniają prawo
Obecnie każdy niemiecki land autonomicznie decyduje o wprowadzanych obostrzeniach. To się zmieni, rząd w Berlinie chce nadać sobie uprawnienia do centralnego zarządzania, by opanować chaos wywołany regionalnymi różnicami w lockdownie.
KORONAWIRUS / Sezon grillowy 2021. Trzeba pamiętać o obostrzeniach. Wciąż obowiązują
Jeśli ktoś chce skorzystać z pięknej pogody i pogrillować ze znajomymi, to musi pamiętać o koronawirusowych obostrzeniach. Przekroczenie liczby osób określonej w rozporządzeniu może się skończyć mandatem. I to wysokim.
DANE / Koronawiurs. Nowe dane dot. zakażeń. 24 856 nowych przypadków COVID-19
W ciągu ostatniej doby przybyło 24 856 osób chorych na COVID-19 - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 749 osób.
KORONAWIRUS / Gibraltar pokazuje moc szczepień. Biznesy otwarte jak dawniej
Gdy świat walczy z trzecią falą pandemii, maleńki Gibraltar powoli już o niej zapomina. Zaczepieni są już niemal wszyscy, nowych przypadków nie ma niemal wcale, a politycy piszą o "operacji wolność". Oczywiście, przed większymi wyzwania są dużo większe, ale efekty Gibraltaru dają nadzieję na "normalność".
KORONAWIRUS / Niemcy pomagają polskim pacjentom. Zdaniem wojewody to "fake news". My wyjaśniamy
"Absolutne kłamstwo" - tak lubuski wojewoda nazywa informacje z artykułu money.pl o niemieckiej pomocy dla polskiego szpitala. Inaczej mówili sami Niemcy oraz pracownicy szpitala. A jeszcze niedawno sam szpital prosił o pomoc na swoich stronach.
KORONAWIRUS / Tempo umierania w Polsce przyspiesza. Liczba zgonów prawie najwyższa na świecie
Pierwsza osoba w Polsce zmarła na COVID-19 12 marca 2020 roku. Pierwsze 5000 zgonów zanotowaliśmy 29 października 2020 roku – ponad 7 miesięcy później. Ostatnie 5000 ofiar epidemii zmarło w ciągu zaledwie 16 dni.
KORONAWIRUS / Szczepionki AstraZeneca. Będą kolejne opóźnienia w dostawach
Będą kolejne opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneca do krajów UE. Koncern poinformował, że nie dostarczy połowy przewidzianych na najbliższy tydzień szczepionek. Zapewnił jednocześnie, że nie zagraża to dostawom zaplanowanym na drugi kwartał.
KORONAWIRUS / Rząd omówi szczepienia z pracodawcami. W poniedziałek zamknięte spotkanie
Ministrowie Dworczyk i Gowin spotkają się w poniedziałek z wybranymi pracodawcami. Tematem rozmowy mają być szczepienia w zakładach pracy. Firmy nie chcą czekać aż do czerwca na możliwość zaszczepienia pracowników. Będą namawiać rząd, by ten przyspieszył tę możliwość.
KORONAWIRUS / Zmiana w systemie szczepień. Jest rozporządzenie poszerzające katalog osób, które mogą szczepić
Farmaceuci, fizjoterapeuci, a nawet studenci ostatnich lat studiów medycznych – oni między innymi mogli szczepić i kierować pacjentów na szczepienia. Minister zdrowia przed kilkoma dniami zapowiedział rozszerzenie katalogu specjalistów, a w piątek rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
KORONAWIRUS / W rządzie powiało niespodziewanym optymizmem. W szpitalach sytuacja wygląda mniej różowo
"Premier i minister zdrowia poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali" – mówił prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Nadmiernych powodów do optymizmu jednak nie ma. Z analiz ekonomistów wynika, że szczyt liczby zgonów wciąż jest przed nami.
FARMACEUCI / Szczepienia na COVID-19 wykonają też farmaceuci. "Jedyne rozsądne wyjście"
- To jest dobry pomysł i jedyne rozsądne wyjście z sytuacji pandemicznej, w której się znaleźliśmy - komentuje dla money.pl decyzję rządu wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. W piątek Michał Dworczyk ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień.
STANY ZJEDNOCZONE / Stany Zjednoczone wygrają na pandemii. Ekspert tłumaczy
Kraje, w których szczepienia idą sprawnie, mogą wygrać gospodarczy wyścig o powrót do normalności. - Oni otworzą się wcześniej, to na pewno. Szybciej wrócą na ścieżkę stabilnego wzrostu gospodarczego. Natomiast w przypadku porównań Stanów Zjednoczonych i strefy euro ważniejsza jest polityka fiskalna - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao S.A. - Stany Zjednoczone robią coś, na co żaden inny kraj się nie zdecydował. Stymulują kraj fiskalnie w skali, jakiej 10 lat temu żaden ekonomista by nie zaproponował, bo było to zbyt odważne i ryzykowne. Mamy tu pakiety fiskalne rzędu 5-10 pkt. proc., które są tam seryjnie wrzucane. Europa tego nie robi, a mogłaby. Tu jest otwarte pytanie, dlaczego europejskie elity mają taką awersję do ryzyka - dodał.
SZCZEPIENIA / Zmiany w systemie szczepień. Oni będą mogli szczepić
Rząd poszerza katalog specjalistów, którzy będą mogli szczepić i kierować pacjentów na szczepienia - zapowiada szef KPRM Michał Dworczyk. Wśród nich są m.in. farmaceuci, fizjoterapeuci i położne.
TURYSTYKA / Wakacje z wirusem. Biura kuszą darmowymi testami
Polacy ostrożnie rezerwują zagraniczne wyjazdy i szukają głównie ofert, które mają w pakiecie bezpłatny test i możliwość bezkosztowej zmiany terminu. Chętniej rezerwujemy wakacje w kraju.
OBOSTRZENIA / Lockdown w Polsce. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie
Wszystkie obostrzenia będą przedłużone do 18 kwietnia - zakłada rozporządzenie, które pojawiło się w czwartek w Dzienniku Ustaw.
KORONAWIRUS / Lockdown zamroził turystykę. Polacy więc chcą mieć własny ogród działkowy
Podróżowanie po świecie w czasie pandemii koronawirusa jest mocno ograniczone, jednak przebywanie stale w domu jest męczące. Dlatego też Polacy coraz chętniej spoglądają w kierunku własnego ogrodu działkowego lub działek rekreacyjnych. A zwiększony popyt podbija ceny.
GOSPODARKA / Co z lockdownem po 18 kwietnia? Lekarz wskazał pierwszy sektor do odmrożenia
Czy lockdown zakończy się 18 kwietnia? - Trudno przepowiadać, jeśli stabilizacja, która przejdzie w trend spadkowy, zarysuje się, będę za tym, by w regionach - województwach lub powiatach, w których liczba zakażeń spadnie - otworzyć całkowicie żłobki i przedszkola - mówił w programie "Newsroom" prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, członek Rady Medycznej ds. COVID-19. Jego zdaniem zatem w pierwszej kolejności powinno być otwarte to, co ostatnie zostało zamknięte. Nie wykluczył, że możliwe będzie odmrożenie także w innych sektorach. - Zbliżamy się do poziomu 50 proc. populacji uodpornionej w sposób naturalny i sztuczny, poprzez szczepienia - zaznaczył.
KORONAWIRUS / Handlowcy wychodzą na parkingi. Premier uspokaja i wylicza zasługi swojego rządu
Premier zapewnił, że na sercu leży mu los handlowców z galerii handlowych, którzy od 20 marca objęci są kolejnym już w tej branży lockdownem. Powiedział, że "najlepsze zespoły" pracują nad tym, by ulżyć im w płaceniu czynszu, ale nie wyjaśnił, na czym ma to polegać.