Trwa ładowanie...
bEpPXSyd

Notowania

Kodeks Pracy – Wszystkie wiadomości

Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
12
15.07.2021 16:50

WAKACJE
 / 
Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Czy pracodawca może odmówić urlopu? - Jest taka możliwość. Rozmowę urlopową należy zacząć od przygotowania planu urlopów, co zapewnia, że pracodawca wie, kiedy poszczególni pracownicy zamierzają skorzystać z urlopu i może zaplanować pracę. Dzięki takiemu planowi pracownicy wiedzą, kiedy mogą się udać na urlop, a taki plan jest dla pracodawcy wiążący. Natomiast w wielu firmach tego planu się nie tworzy i niestety, gdy decydujemy się na złożenie wniosku urlopowego, a pracodawca stwierdzi, że nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia działania zakładu, to wówczas może odmówić udzielenia urlopu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. Był też pytany o cofnięcie zgody na urlop i ściąganie pracownika z urlopu do pracy. - Też takie uprawnienie po stronie pracodawcy występuje, wówczas mówimy o odwołaniu z urlopu. Oczywiście to musi być umotywowane bardzo ważnymi potrzebami zakładu pracy, ale dochodzi tu także kwestia rekompensaty za odwołanie z urlopu. A gdy mowa o nieudzieleniu urlopu, nie ma mowy o rekompensacie, choć może dojść do sytuacji spornej. Bo ktoś mógł wykupić wcześniej wycieczkę, a przed wyjazdem dowiaduje się, że nie dostanie urlopu. Do takich sporów może dochodzić, zwykle takie sprawy muszą znaleźć swój koniec w sądach pracy - dodał.

Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać
19
15.07.2021 15:05

POGODA
 / 
Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać

Polacy zmagają się z upałami, to trudne warunki do pracy. Co pracownikom musi zapewnić pracodawca? - Jeśli mamy na myśli upały, panujące od kilkunastu dni w Polsce, to do obowiązków pracodawców należy zapewnienie komfortu pracy, a przede wszystkim uniknięcie zagrożeń udarowych i wypadkowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - Należy tak zorganizować pracę, aby pracownik nie ulegał przegrzaniu organizmu. Tu do dyspozycji są rozwiązania techniczne, jak na przykład zamontowanie klimatyzacji. A tam, gdzie nie jest to możliwe, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje w nienormowanej ilości. Ma być ich tyle, by pracownicy nie odczuwali pragnienia - dodał. Był też pytany o pracodawców, którzy nie stosują się do tych przepisów. - Zgodnie z kodeksem pracy, taki pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. Jeśli pracownicy zmuszeni są do pracy w takich warunkach, to w pierwszej kolejności polecałbym rozmowę z pracodawcą, a jeśli to nie pomaga, to złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Świadomość prawna naszych rodaków na szczęście rośnie, więc takich skarg przybywa. My pouczamy pracodawcę o jego obowiązkach, a jeśli jest wyjątkowo krnąbrny to mamy możliwość ukarania go mandatem - dodał.

Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy
75
15.07.2021 12:20

PRAWO
 / 
Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy

Afrykańskie upały zapanowały w Polsce. Kiedy pracownik może odmówić pracy? - Co do zasady, zawsze możemy zgłosić przełożonemu potrzebę powstrzymania się od pracy, jeśli czujemy, że wykonywana praca może grozić nam lub osobom postronnym. Jest również około 50 różnych prac, które wymagają specjalnych właściwości psychofizycznych, to na przykład kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej. Jeśli pracownik czuje, że może dojść do zasłabnięcia, ma prawo powstrzymać się od pracy, ale musi jednocześnie poinformować przełożonego o tym fakcie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z temperaturą, która grozi udarem, pracownik zawsze ma prawo poinformować pracodawcę, że nie jest w stanie w takich warunkach wykonywać pracy. Niestety czasem dochodzi do sporu, jeśli pracodawca zwolni pracownika bez okresu wypowiedzenia, to oczywiście można zacząć od skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast w momentach, gdy dochodzi do sporu, taką sprawą będzie musiał zająć się sąd pracy. Z pracodawcą można rozmawiać o różnych organizacyjnych metodach ograniczania wpływu upałów na zdrowie pracowników. Prawo tego nie przewiduje, jednak są w naszym kraju odpowiedzialni pracodawcy, którzy sami z siebie skracają czas pracy - dodał.

Upały doskwierają na pracy zdalnej. Czy pracodawca powinien zapewnić butelki wody?
28
10.07.2021 17:41

PRACA
 / 
Upały doskwierają na pracy zdalnej. Czy pracodawca powinien zapewnić butelki wody?

Letnia pogoda mocno testuje wytrzymałość Polaków. Czy w czasie upałów pracodawca powinien wtedy zorganizować podwładnemu pracującemu z domu wodę do picia? A może wiatrak albo klimatyzator? Przepisy nie są jednoznaczne i nawet wśród prawników nie ma w tej sprawie jednomyślności. A na nowe, jasne prawo trzeba będzie jeszcze poczekać.

Zmiany w Kodeksie pracy. "To pokazanie przedsiębiorców jako wrogów publicznych"
669
17.06.2021 16:43

PRAWO
 / 
Zmiany w Kodeksie pracy. "To pokazanie przedsiębiorców jako wrogów publicznych"

Kodeks pracy ma w jeszcze większym stopniu chronić matki, a także ojców - również tych przyszłych. Zmiany zawarte w Strategii Demograficznej 2040 są nie w smak przedsiębiorcom. - Wszystko, co się dzieje za "dobrej zmiany", jest robione kosztem polskich przedsiębiorców - mówi money.pl Andrzej Malinowski z Pracodawców RP.

bEpPXSyf
Zmiany w Kodeksie Pracy. Ojcowie chronieni przed zwolnieniem
6
17.06.2021 15:29

KODEKS PRACY
 / 
Zmiany w Kodeksie Pracy. Ojcowie chronieni przed zwolnieniem

Ochrona ojców w Kodeksie Pracy? – To nowe propozycje. Chcemy jednak o tym rozmawiać szeroko. To ważna kwestia. Z badań wynika, że obok problemów mieszkaniowych, to stabilność i pewność zatrudnienia obojga partnerów wpływa na dzietność – zaznacza w programie ”Newsroom” Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Poza tym resort chce mian dotyczących ochrony kobiet na rynku pracy. – Co trzecia z młodszych kobiet pracuje na umowach na czas określony. Chcemy ograniczać możliwość zatrudniania co roku na rok.

Zmiany w Kodeksie pracy ucieszą zagraniczne firmy. Szansa na miejsca pracy
121
09.06.2021 8:44

PRACA
 / 
Zmiany w Kodeksie pracy ucieszą zagraniczne firmy. Szansa na miejsca pracy

Praca zdalna da szersze możliwości niż telepraca. Wymiana pism czy oświadczeń między przedsiębiorstwem a pracownikiem będzie mogła odbywać się wyłącznie online. Jak podaje "Rzeczpospolita", skorzystają przede wszystkim branże IT i centra usług wspólnych.

Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Szef będzie musiał zapłacić za prąd i internet
75
19.05.2021 13:43

PRAWO
 / 
Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Szef będzie musiał zapłacić za prąd i internet

Po zmianie przepisów to pracodawca zapłaci za zużyty przez nas prąd w czasie pracy w domu. Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który w końcu unormuje prawnie pracę zdalną.

Kodeks pracy. Szef może kazać ci dmuchać w alkomat
16
10.05.2021 14:58

BADANIE TRZEŹWOŚCI
 / 
Kodeks pracy. Szef może kazać ci dmuchać w alkomat

Pracodawca będzie miał prawo do wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub narkotyków. Takich zmian w prawie domagał się od dwóch lat Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz. Projekt zmian w przepisach trafił już do oficjalnego wykazu prac rządowych.

bEpPXSyl
Zmiany w kodeksie pracy. Wyrywkowe kontrole trzeźwości
62
07.05.2021 17:20

PRACA
 / 
Zmiany w kodeksie pracy. Wyrywkowe kontrole trzeźwości

Trwają prace nad nowelizacją kontroli pracy. Resort rozwoju chce wprowadzić m.in. wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy. W końcu uregulowana ma zostać kwestia pracy zdalnej, dlatego pracodawca będzie mógł też skontrolować pracownika w domu.

Praca zdalna do uregulowania. Szef zwróci za prąd i internet? "Dużo problemów, utknęliśmy"
5
06.05.2021 12:48

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Praca zdalna do uregulowania. Szef zwróci za prąd i internet? "Dużo problemów, utknęliśmy"

Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w systemie pracy, to wymaga formalnego uregulowania pracy zdalnej. Przepisów wciąż jednak nie ma. - Im dalej w las, tym więcej drzew. Kilka miesięcy temu wydawało nam się, że sprawę uda się szybko rozwiązać, ale się nie udało. Najbliżej nam do rozwiązań ryczałtowych, bo kwestie prądu, internetu i innych kosztów, które ponosi pracownik, najłatwiej jest rozliczyć w formie ryczałtu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Bardzo duże problemy sprawia ustalenie, kto ma ponosić koszty dostosowania mieszkania do pracy zdalnej. Kwestie foteli, biurek, czasu pracy, kontroli. Dużo problemów, okopaliśmy się po swoich stronach. Ciągle jest daleko, żeby kwestie pracy zdalnej rozstrzygnąć. Apeluję, żeby pracownicy zwracali się do pracodawców, nieraz wystarczy powiedzieć: szefie, poproszę 30 zł za internet - dodał.

Trudne powroty Polaków z pracy zdalnej. Mogą wywołać falę oskarżeń o dyskryminację
83
03.05.2021 14:22

PRACA ZDALNA
 / 
Trudne powroty Polaków z pracy zdalnej. Mogą wywołać falę oskarżeń o dyskryminację

Praca zdalna w Polsce jest wciąż nieuregulowana. Temat szerzej w przestrzeni publicznej pojawił się wraz z początkiem pandemii. Tysiące Polaków przeniosły się z biur do swoich mieszkań, gdzie od marca ubiegłego roku pracują w systemie zdalnym. Zbliża się jednak czas powrotów do rozwiązań sprzed pandemii. Może to wywołać zamieszanie i oskarżenia o dyskryminację.

Praca zdalna. Trzeba przestrzegać bhp, ale firmy nie mają tego jak kontrolować
2
15.04.2021 7:44

WYPADKI PRZY PRACY
 / 
Praca zdalna. Trzeba przestrzegać bhp, ale firmy nie mają tego jak kontrolować

Pracodawca jest odpowiedzialny za to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki w bezpiecznych i higienicznych warunkach – również w razie pracy zdalnej. Nie ma jednak narzędzi, by to kontrolować. To jedno z zagadnień, które próbują rozsądnie uregulować autorzy nowelizacji Kodeksu pracy.

bEpPXSym
Zdrowi Polacy na L4 to nie wyjątek. To firmy popełniają błędy
136
10.04.2021 16:32

PRACA
 / 
Zdrowi Polacy na L4 to nie wyjątek. To firmy popełniają błędy

Owocowe czwartki i karnety na siłownie to za mało. Polacy uciekają na L4 i nie jest to żaden wyjątek. Blisko co trzeci pracownik jest zdrowy, gdy idzie na zwolnienie chorobowe. Eksperci wskazują na błędy firm.

Praca zdalna z drugiego końca świata? Nie zapomnij poinformować szefa!
156
20.03.2021 12:43

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna z drugiego końca świata? Nie zapomnij poinformować szefa!

Etatowcy pracujący na tzw. home office coraz częściej wyjeżdżają w najdalsze zakątki świata bez informowania o tym przełożonych. To powoduje nie tylko problem ze ściągnięciem ich do firmy, ale również rodzi poważniejsze problemy. Na przykład z ubezpieczeniem i podatkiem.

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?
105
09.03.2021 15:53

PRZEPISY
 / 
Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?

Kodeks pracy czekają spore zmiany, które wymusiła pandemia koronawirusa. Uregulowania doczeka się praca zdalna, a - jak podkreśla wiceminister pracy - standard pracy po 8 godzin dziennie nie będzie już taki wszechobecny.

Praca zdalna będzie uregulowana prawnie. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad założeniami
56
05.03.2021 17:54

PRAWO
 / 
Praca zdalna będzie uregulowana prawnie. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad założeniami

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje założenia do ustawy dotyczącej pracy zdalnej - poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Nowa ustawa ma unormować pracę zdalną w Kodeksie pracy.

Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"
80
04.03.2021 16:25

RYNEK PRACY
 / 
Firma ostrzega przed braniem L4 i grozi zwolnieniem. "Będziemy zmuszeni podjąć kroki"

Firmy próbują zwalniać chorujących pracowników – pisze "Gazeta Wyborcza". Poczta Polska lojalnie ostrzega i wysyła do pracowników pismo w tej sprawie. Jesteś na L4? "Będziemy musieli podjąć kroki". Czy prawo na to pozwala?