Trwa ładowanie...
bDIhtrjF

Notowania

Kodeks Pracy – Wszystkie wiadomości

71
21.02.2021 15:09

PRACA
 / 
Dwa dni urlopu więcej. Przepisy już działają, kto się załapie?

Od blisko miesiąca obowiązują przepisy, które umożliwiają pracownikom wybranie 2 dodatkowych dni urlopu. Warto o tym wiedzieć i skorzystać. Dotyczy to osób, które oddają krew lub osocze. Urlop to nie wszystko, można dostać także ulgę w komunikacji publicznej.

101
17.02.2021 19:56

SPÓR
 / 
Kary dla pielęgniarek z Zakopanego uchylone. Sąd nie zgodził się ze szpitalem

Dyrekcja szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem nałożyła na pielęgniarki kary upomnienia za drzemkę na nocnym dyżurze. Sąd Rejonowy w Nowym Targu uchylił jednak tę karę i wskazał, że korzystały one z przysługującej im przerwy, co jest zgodne z unijnymi dyrektywami.

3
21.01.2021 16:51

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

Prawo pracy do zmiany? Pojawił się pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego. - Trzeba dyskutować. Do Sejmu wpłynął projekt Lewicy o 100 proc. L-4 dla pracowników zakażonych koronawirusem. Oczywiście jesteśmy na tak, ale pod warunkiem, że nie zmienią się zasady, czyli pierwsze 30 dni płacą pracodawcy. Nie można wszystkiego przerzucać na ZUS, czyli na składki pracowników - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Może faktycznie trzeba podejść do tego w inny sposób. Są zawody bardzo ciężkie, jest dodatkowy urlop na poratowanie zdrowia. Dyskusja w tym temacie może być bardzo szeroka, jesteśmy otwarci na rozmowy. Na pewno nie pozwolimy na liberalizowanie kodeksu pracy - dodał.

25
04.01.2021 15:10

PRZEPISY
 / 
Kodeks pracy 2021. Masz zaległy urlop za ubiegły rok?

Zaległy urlop za rok 2020 nie musi przepaść, a pracownik posiada możliwość odebrania za niego dni wolnych w nowym roku lub otrzymania ekwiwalentu w postaci dodatku do pensji. Jak sytuacja wygląda w praktyce?

8
26.12.2020 15:03

PRACA
 / 
Prawo pracy swoje, rzeczywistość swoje. Polacy nawet nie próbują iść do szefa, a to błąd

Sztywne ramy czasowe w pracy nie są dla nas naturalne, a próby "żyłowania" podwładnego w trakcie przepisowych 8 godzin wcale nie przyniosą szefowi korzyści. Kodeks pracy daje Polakom prawo do przerwy w pracy, ale ci korzystają z niego niechętnie. "To tak, jakby strzelali sobie samobójczą bramkę" – pisze Radek Kotarski w książce "Inaczej", której fragment publikujemy.

bDIhtrjH
50
20.12.2020 15:53

KODEKS PRACY
 / 
Praca zdalna w trybie przyspieszonym. To spore wyzwanie dla rynku pracy

Co czwarty z nas pracuje zdalnie – wynika z danych GUS. Główny powód to pandemia koronawirusa, ale gdy ta już się skończy, praca zdalna nie zniknie. To powoduje spore wyzwania dla pracodawców, pracowników, ale i rządu.

3
11.12.2020 11:22

PRAWO PRACY
 / 
Wypadek przy pracy zdalnej. Brak regulacji to wielki problem

Nie mamy przepisów o pracy zdalnej z prawdziwego zdarzenia. Gdy więc dochodzi do wypadku, który nastąpił przy wykonywaniu obowiązków, ale jednak w mieszkaniu pracownika, pojawia się problem: to wypadek przy pracy czy jednak nie? To ważne, bo wypadek przy pracy oznacza wyższy zasiłek.

29
04.11.2020 13:48

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna. Ministerstwo zapewnia, że zostanie uregulowana w kodeksie

Chcemy pracę zdalną wpisać do Kodeksu pracy - mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Na konferencji zapytana została też o prognozowane bezrobocie. W jej ocenie na koniec roku nie będzie większe niż 6,7 - 6,8 proc.

69
13.10.2020 7:56

PRACA ZDALNA
 / 
Praca zdalna. Zbyt sztywna regulacja może zniechęcić pracodawców

Praca zdalna w tysiącach polskich firm stała się faktem w marcu, gdy rozpoczęła się pandemia. Po wprowadzeniu przepisów regulujących ją do Kodeksu pracy może się okazać, że zawiłe procedury zniechęca pracodawców do korzystania z niej.

bDIhtrjN
54
03.10.2020 11:56

PRACA
 / 
Sześciodniowy tydzień pracy w CD Projekt. Prawnik wyjaśnia

Na kilka tygodni przed premierą nowej gry wszyscy w CD Projekt muszą pracować ze zdwojoną siłą. Kierownictwo uznało, że 40 godzin w tygodniu to za mało, więc zobligowało wszystkich testerów do przychodzenia również w soboty. Pytamy prawnika: czy szef może wydłużyć tydzień pracy?

5
22.09.2020 21:05

PRACA
 / 
Praca w weekendy a kodeks pracy

Praca w weekendy a kodeks pracy. Jakie przepisy regulują pracę w weekendy?

25
22.09.2020 6:42

ZMIANY PRZEPISÓW
 / 
Praca zdalna. Wiceminister zapowiada spore zmiany w kodeksie pracy

Z kodeksu pracy zniknie pojęcie "telepraca" a zastąpi je całkowicie "praca zdalna". Wiceminister pracy Stanisław Szwed zapowiada, że praca zdalna mogłaby być świadczona po porozumieniu pracodawcy i pracowników. Szef będzie mógł wysłać pracowników poza biuro tylko w wyjątkowych sytuacjach.

1
18.09.2020 14:44

URLOPY
 / 
Urlopy 2019. Co może się zmienić?

Czy będzie nowy kodeks pracy? Co się zmieni? Zgodnie z zapowiedziami nowości mają znaleźć się w nadgodzinach i urlopach.

bDIhtrjO
5
18.09.2020 14:43

KODEKS PRACY
 / 
Kodeks pracy 2019 – jakie zmiany w jego zakresie są planowane?

Kodeks pracy 2019 miał wprowadzić prawdziwą rewolucję. Tak naprawdę zmiany nadal nie weszły w życie i dalej nie wiadomo kiedy i w jakiej formie wejdą. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych propozycji i informacji, co wynikać może z zakładanych zmian.

1
18.09.2020 14:43

KODEKS PRACY
 / 
Kodeks pracy. Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników

Kodeks pracy jest najważniejszym aktem prawnym, który reguluje prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców.

46
15.09.2020 11:37

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zmiany w kodeksie pracy. "Musi być konkret. Czekamy"

Kodeks pracy do zmiany, pojawia się pomysł dopłat do prądu przy pracy zdalnej. - Problem w tym, że nie znamy projektu i szczegółów. A to bardzo szeroka rzecz, bo to nie tylko prąd, ale też ergonomia miejsc pracy. W zakładach wszystko musi spełniać odpowiednie standardy, a czy mamy odpowiednie biurka i fotele w domu, czy są zachowane odpowiednie warunki? Nie wiemy tego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Nasi eksperci nie mogą się odnieść do tych zmian, bo konkretów jeszcze nie widzieliśmy. Jeśli się pojawią, to precyzyjnie się do tego odniesiemy. Ważne są kwestie bezpieczeństwa. Jeśli pracujemy na własnym sprzęcie, na domowym Wi-Fi to kwestia szyfrowania danych, tak, by pracodawca nie chciał przerzucać odpowiedzialności na pracowników - dodał.

03.09.2020 16:32

URLOPY RODZICIELSKIE
 / 
Urlopy rodzicielskie. Szykują się ważne zmiany

Projekt noweli Kodeksu pracy autorstwa Bronisława Komorowskiego wprowadza bardziej elastyczny system korzystania z wolnego.

02.09.2020 12:44

URLOP WYCHOWAWCZY
 / 
Urlop wychowawczy, jakie dokumenty przygotować?

Od 1 października zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego - jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.