Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NST
|
aktualizacja

Armia może przejąć twoje auto i nie tylko. Idą nowe przepisy

28
Podziel się:

W 2022 r. w życie weszła Ustawa o obronie Ojczyzny, która zakłada zmianę przepisów dotyczących przejmowania pojazdów na cele wojskowe. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Na co trzeba się szykować?

Armia może przejąć twoje auto i nie tylko. Idą nowe przepisy
Kierowane przez Mariusza Błaszczaka Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji wojskowej świadczeń na rzecz obrony. Co nas czeka? (Adobe Stock, PAP, Artur Reszko, Kurhan)

Na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej możemy zobaczyć nowy wpis, dotyczący "Projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie rodzajów rzeczy ruchomych i nieruchomości podlegających ewidencji wojskowej świadczeń na rzecz obrony".

Motocykle trafią do ewidencji

Jak tłumaczy "Fakt", nowe rozporządzenie rozszerzy wojskową ewidencję ruchomości i nieruchomości o motocykle i łącza internetowe. Do tej pory w ewidencji znajdowały się samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, przyczepy, budynki z mediami, grunty, łąki lasy i agregaty prądotwórcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Unijne miliardy dla Polski. "Rząd przemilcza jeden fakt"

Były szef GROM gen. Roman Polko, cytowany przez gazetę, zwraca uwagę, że zanim wojsko przeprowadzi nowy spis rzeczy potrzebnych na wypadek wojny, powinno odpowiednio zakomunikować to ludziom, aby wyjaśnić Polakom, dlaczego takie kroki są podejmowane.

Porsche nie zabiorą

Tego rodzaju przepisy były od zawsze. Oczywiście państwo ma ewidencję wszystkich pojazdów, natomiast wojsko zawsze miało własną ewidencję tego, co się może przydać. Bo przecież wojsko porsche nie potrzebuje, ale ciężarówki, autobusu i owszem – komentuje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w rozmowie z "Faktem".

Były szef MON zwraca uwagę, że prowadzenie ewidencji jest niezwykle ważne na wypadek sytuacji zbrojnej, co pokazała sytuacja w Ukrainie. W ewidencji takich przedmiotów chodzi o to, żeby mieć rozeznanie, czym na wypadek konfliktu czy kryzysu wojsko może dysponować.

Ustawa o obronności. Wojsko może zarekwirować prywatny pojazd

Na mocy obowiązujących przepisów, a dokładniej art. 61 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego, armia ma prawo zabrać pojazd zarówno w czasie działań zbrojnych, jak i pokoju. Przewidziano w zapisach również takie okoliczności jak np. zwalczanie skutków klęski żywiołowej czy sprawdzenie gotowości bojowej jednostek. Wcielone do wojska mogą zostać np. SUVy, jak też auta ciężarowe np., z zabudową skrzyniową lub specjalną, a także autobusy, które nadadzą się do szybkiego przewożenia jednostek operacyjnych czy quadów.

Otrzymanie wezwania do udostępnienia samochodu wiąże się z obowiązkami. Jak wynika z oficjalnych informacji Ministerstwa Obrony Narodowej, właściciel po otrzymaniu pisma z decyzją musi utrzymać pojazd w należytym stanie technicznym oraz udostępnić go na żądanie wojska nawet trzy razy do roku. Wezwania nie można zignorować. Właściciel pojazdu musi stawić się we wskazanym miejscu i czasie, a sam pojazd powinien być gotowy do natychmiastowego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
REALISTA
miesiąc temu
A co z naprawą lakierniczą w razie uszkodzenia przez wojsko w czasie sprawdzenia stanu na wypadek wojny ( 48godzin)
Nata1987
miesiąc temu
Nigdy w życiu nie oddam swojej własności....swoje najpierw niech oddadzą i tą kasę co przez lata nas okradali i będzie na nowe wozy bojowe itp.
MAx
2 miesiące temu
Wojna jest potrzebna aby zrealizować plan, czyli debrac ludziom wszelką własnośc, po wojnie wszystko będzie tylko na wynajem. Nie będzie prawa włąsności.
Ryszard
7 miesięcy temu
Tylko jedno mnie ciekawi. Wojsko tak łatwo wyciąga łapy po cudze, a nie potrafi upilnować swoich pojazdów. W Elblągu, dzisiaj rozworze pizzę na osiedlu w Rubnie, a tu za płotem, zaparkowany samochód wojskowy UC , chyba Toyota pickup, to jakiś kawał ? To my mamy jeszcze sponsorować tą bandę. A gdzie jest dowódca? Przecież to chyba kryminał, żeby używać takie pojazdy do celów prywatnych.
PRAWNIK
8 miesięcy temu
Czy jest to zgodne z przepisami EU i dot. praw czlowieka? Moja wlasnosc to moja wlasnosc smierdziele! TRYBUNAL CZEKA NA WAS
...
Następna strona