Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Osiedle w Świdnicy wzbudza sensację. Porównują je do Biskupina

29
Podziel się:

Projekty osiedli i ich realizacje bardzo często wywołują falę komentarzy - nie zawsze przychylnych. Pomysły deweloperów są często krytykowane, a najgorsze realizacje określane mianem patodeweloperki. Ostatnio w mediach społecznościowych wrócił temat budowy osiedla mieszkaniowego w Świdnicy, którą porównano do biskupińskiego grodu. Czy mamy do czynienia z kolejną nietrafioną realizacją?

Osiedle w Świdnicy wzbudza sensację. Porównują je do Biskupina
Osiedle w Świdnicy wywołało lawinę komentarzy. W większości nieprzychylnych (Facebook, google.maps)

Pomysły i projekty deweloperów budujących nowe osiedla mieszkaniowe rozgrzewają internet do czerwoności. Zarówno wizualizacje, jak i realizacje spotykają się z falą - nie zawsze przychylnych - komentarzy. Tak jest i w przypadku budowanego i po części zamieszkanego osiedla w Świdnicy. Zdjęcie budowanej inwestycji opublikował facebookowy profil Polskie Obozy Mieszkaniowe. Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy, w większości negatywnych.

Burza pod postem na Facebooku

"Mieszkańcy Świdnicy w województwie dolnośląskim mogą poczuć się dziś jak dawni mieszkańcy Polski" - możemy przeczytać w obszernym poście opublikowanym na profilu Polskie Obozy Mieszkaniowe, który słynie z tego, że punktuje chyba najbardziej nieprzemyślane realizacje współczesnych deweloperów.

Osiedle w Świdnicy, jak można zauważyć, wybudowane jest na działce na planie półkola, co wielu osobom przypomina osadę w Biskupinie. Widać już, że dwukondygnacyjne budynki w szeregowej zabudowie po części są zamieszkane, ale tuż obok powstają kolejne. Budowa otoczona jest polami, do której prowadzi tylko jedna droga dojazdowa.

"Przyczyny budowy grodów obronnych o regularnej wewnętrznej zabudowie szeregowej przez ludność kultury łużyckiej, są przedmiotem sporów. Z punktu widzenia ekonomicznego zamieszkiwanie ludności rolniczej w zamkniętej przestrzeni grodu otoczonego wodą lub podmokłymi obszarami, nie jest racjonalne." - można przeczytać w obszernym poście. "Przypuszcza się, że budowa tego typu osad mogła wynikać z zagrożenia ze strony ludów koczowniczych lub walk wewnątrz-plemiennych". Pod postem opisującym osiedle w Świdnicy widnieje już prawie 800 komentarzy i - jak można się domyśleć - nie są one przychylne tej inwestycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Cała prawda o świdnickim osiedlu

Popularny post na Facebooku został opublikowany w 17 sierpnia, jednak media budową osiedla w Świdnicy zainteresowały się już wcześniej. O sprawie pisaliśmy już rok temu, gdzie przybliżyliśmy całą inwestycję. Otóż osiedle powstało w dawnym miejscu prochowni i składu amunicji, która służyła ulokowanemu nieopodal miastu, które przez długi czas miał status twierdzy. Natomiast po drugiej wojnie światowej, kiedy znaczenie militarne Świdnicy upadło, powstałą tu ferma lisów, natomiast obecnie jest tutaj osiedle.

Zapytaliśmy wtedy mieszkańców, o ich odczucia z mieszkania w tym nietypowym miejscu. - Była ferma lisów, zbrojownia, a teraz my. Nie rozumiem tego zamieszania z tzw. patodeweloperką naszego osiedla. Widziałem to w internecie, ale to jakaś bzdura. Przecież tu nigdy pól uprawnych nie było. To nie jest absurdalna lokalizacja. Świetnie, że w koło są pola, a do nas można dojechać tylko jedną drogą pod górę. Przynajmniej nikt obcy się tu nie kręci - mówi Marcin, mieszkaniec osiedla. Nawet ulokowanie domów w środku pól uprawnych nie sprawia wielu problemów. Dodają, że prace polowe nie są uciążliwe, a maszyny rolnicze pojawiają się sporadycznie.

Ale to niejedyny pozytywny komentarz zadowolonego z inwestycji mieszkańca. - Mieszkam krótko, niecały rok, ale jest fajnie, cicho, spokojnie, choć jak zawieje od gór, to chłód jest przenikliwy. [...] A że dookoła są pola? Jak dla mnie lepiej być nie może, a ja żadnego traktora jeszcze nie widziałem - odpowiada Paweł, walcząc z lodem na szybach.

Osiedle w Świdnicy: Plany były inne

Jak dowiedzieliśmy się, budową osiedla zajmuje się Silver City Sp. z o.o. Pawła Skoniecznego. Jednak zanim rozpoczęto inwestycję mieszkaniową, w tym miejscu miał powstać dom spokojnej starości, gdyż tuż obok znajduje się szpital. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przewidywały w tym miejscu zabudowę rezydencjalną. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju.

W sprawie medialnych doniesień oraz nieprzychylnych komentarzy poprosiliśmy o stanowisko firmę Silver City Sp. z o.o., która realizuje opisywaną inwestycję i czekamy na odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Darinana
3 miesiące temu
Moze warto, żeby deweloper pochwalił się, jak idzie mu budowa przy ulicy Kolejowej w Świdnicy. Według umowy deweloperskiej przeniesienie własności miało być do 2 listopada 2022 roku, do tej pory osiedle jest bez kotłowni, mieszkańcy czekają na odbiór kluczy. Co dwa miesiące deweloper zmienia zdanie co do ostatecznego terminu zakończenia budowy. Koszty wynajmu przy jednoczesnych kosztach kredytu wręcz zabijają. Niestety deweloper w pismach opisuje się jako zbawca, który nie podniesie cen mieszkań i nie zerwie z mieszkańcami umowy, a według niego - mógłby ;)
Ania
2 lata temu
Świetne miejsce. A do mojego osiedla, szeregowców, choć jest blisko centrum, też prowadzi jedna droga, bardzo wąska że 5 metrów, a gdy po jednej stronie stoją auta, to zostaje niewiele. Ludzi mieszka z 500. Nikt nie robi afery, choć gdyby nie daj Boże wybuchł pożar, to byłoby naprawdę kiepsko. A tu nowa inwestycja, sezonogorkowy więc na czymś wierszówkę trzeba zarobić
Smok
2 lata temu
Autor nie wie co to jest półkole.
Kret
2 lata temu
M alergię więc udusił bym się... A jak "sianko" wyschnie to dopiero będzie zabawa -tabuny kurzu nie do wysprzątania.... No i te gratisy: traktorek, kombajn, ryś,kuna,dzik...
Prawdziwek
2 lata temu
Nieświadomość tych biednych ludzi zaskoczy ich w pierwszym roku użytkowania...
...
Następna strona