Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Pierwsze mieszkanie bez podatku. To tysiące złotych oszczędności

52
Podziel się:

Sejm zdecydował, że zniesiony zostanie 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Zmiana ta pozwoli sporo zaoszczędzić kupującym nieruchomość. Teraz przepisy trafią do Senatu.

Pierwsze mieszkanie bez podatku. To tysiące złotych oszczędności
Osoby kupujące pierwsze lokum na rynku wtórnym nie zapłacą PCC (Adobe Stock, KL)

Do tej pory, nabywając nieruchomość na rynku wtórnym, byliśmy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podatku PCC. Wynosi on 2 proc. wartości rynkowej mieszkania lub domu będącego przedmiotem transakcji.

Likwidacja PCC od pierwszego mieszkania. Tyle zaoszczędzimy

Sejm zagłosował za zniesieniem podatku PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym.

"Takie zmiany cieszą, ponieważ w kieszeni młodych zostanie sporo pieniędzy. Przy mieszkaniu za 500 tys. - 10 tys. oszczędności" - wylicza Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości, we wpisie na Twitterze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W 2024 r. czeka nas wysyp nowych mieszkań. Dołek przyjdzie rok później

- Znosimy podatek 2-proc. tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe - przekonywał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pierwsze mieszkanie bez podatku, a szóste z wyższym

Osoby kupujące pierwsze lokum na rynku wtórnym nie zapłacą PCC. Sejm zdecydował jednak, że wyższa będzie stawka podatku w przypadku hurtowego zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach.

Takie osoby zapłacą wówczas 6-proc. stawkę PCC.

- Zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym - tłumaczył minister Waldemar Buda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
Ffs
rok temu
To oddawajcie dla mnie 14 000. Kupione w grudniu
Ewa
rok temu
Zakup pierwszego mieszkania juiż za mną! Wzięłam kredyt po konsultacjach z doradca w Phinance, wspólnie zdecydowaliśmy, która oferta będzie dla mnie najdogodniejsza. Poelcam ich usługi.
Gosc
rok temu
To nic nie zmieni. Większość transakcji jest za gotówkę, a klient gotówkowy wstrzyma się z zakupami do wyborów. Jeśli będą sfałszowane to będzie Polexit i wtedy klient gotówkowy wyemigruje, mieszkanie w Polsce będzie mu niepotrzebne.
1122
rok temu
Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. W artykule na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? Dają wskazówki jak się chronić przed nieuczciwymi ludźmi. Jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
sssd
rok temu
Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
...
Następna strona