Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

PKN Orlen buduje biometanownię. "Nie będzie jak yeti, to realna inwestycja"

29
Podziel się:

Zbudowaliśmy koncern multienergetyczny, który ma inwestować i zapewniać bezpieczeństwo paliwowe - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podczas konferencji prasowej w gminie Ryn. Budowana tam jest biometanownia, produkująca m.in. składniki biopaliwa. Płocki koncern chce stawiać kolejne takie inwestycje w innych regionach Polski.

PKN Orlen buduje biometanownię. "Nie będzie jak yeti, to realna inwestycja"
Daniel Obajtek zapowiedział inwestycje w nowych obszarach (PAP, Radek Pietruszka)

- Inwestycje, które zrealizowaliśmy przez pięć lat, to około 40 mld zł. Ale w naszej strategii przewidzieliśmy 140 mld zł. W aktualizacji strategii ujmiemy wiele kierunków inwestycyjnych. Ale to nie są listy intencyjne, tylko realne inwestycje - zapowiedział szef państwowej spółki.

Podkreślił, że strategia Orlenu nie może być oderwana od strategii rozwoju gospodarczego Polski. - Dlatego budowaliśmy taki koncern. Musimy patrzeć na inwestycje w Polsce lokalnej, nie możemy inwestować tylko i wyłącznie dla siebie. Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki - dodał Obajtek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biometan w każdej gminie. "Potencjał jest ogromny"

Pierwsza biometanownia PKN Orlen na Mazurach

PKN Orlen chce budować biometanownie. - Zmniejszą nam z czasem ilość zakupowanego gazu. Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy, by produkować zdecydowanie więcej biometanu tu w Polsce - podkreślił.

W Głąbowie na Mazurach powstanie pierwsza w Polsce biometanownia. Nie będzie już jak yeti, to będzie realna inwestycja. Biometanol będzie wykorzystywany do produkcji paliwa zeroemisyjnego - wyliczał.

Inwestycja ta ma produkować 7 mln m sześć. biometanolu - Prowadzimy już rozmowy z innymi samorządami i dużymi gospodarstwami rolniczymi. Dziś mamy na to potencjał - zaznaczył. Dostawcami wsadu roślinnego, kiszonek, pofermentu, obornika mają być rolnicy i firmy spożywcze z regionu mazurskiego.

Daniel Obajtek powiedział, że jest to program pilotażowy, ale koncern planuje więcej takich inwestycji. Budowa w Głąbowie już jest zaawansowana w 30 proc., a ukończona ma zostać w 2024 r.

To nie znaczy, że będziemy do tego czasu czekać z kolejnymi biometanowniami. Będziemy iść szeroko w Polskę - zapowiedział.
wykres dla: PKN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Bania
2 lata temu
Super, że jest w tym potencjał, bez powodu nie rzucał by słów na wiatr więc niektórzy mogli by przestać panikować i wypisywać bzdury bo tak właśnie rodzi się dezinformacja.
Miłosz Kuziem...
2 lata temu
Raz w tekście mowa o produkcji biometanu, po chwili przytaczany jest cytat z Prezesa, gdzie mowa o biometanolu. Tak więc biometanownia ma produkować gaz, czy alkohol?
Renia
2 lata temu
A mógł zostać Kardynałem i razem z synem Szydło msze odprawiać....I z duchem twoim ...
Orfeusz
2 lata temu
Jarosław Kaczyński jest zauroczony Danielem Obajtkiem a Obajtek zna czuły punkt Kaczyńskiego
Bogumiła z Br...
2 lata temu
Okrada nas wszystkich,tak jak pozostałe Spółki Skarbu Państwa,zyski liczone w setkach miliardów,tak ten rząd nas okrada.
...
Następna strona