Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PGO
|
aktualizacja

Starlink w samolotach. Elon Musk chce konkurować z liderem rynku. Padła data

3
Podziel się:

SpaceX stawia na rozwój usług internetowych dla pasażerów samolotów. Firma Elona Muska zapowiedziała, że w połowie 2023 r. chce rozpocząć dostawy internetu za pośrednictwem satelitów Starlink dla klientów z branży lotniczej. Tym samym Musk, najbogatszy człowiek na świecie, rzuca wyzwanie liderowi rynku - amerykańskiej firmie Gogo.

Starlink w samolotach. Elon Musk chce konkurować z liderem rynku. Padła data
Elon Musk (Getty Images, 2020 Getty Images)

Dostawy usług internetowych za pośrednictwem satelitów Starlink do klientów lotniczych mają zostać uruchomione w połowie przyszłego roku. Firma SpaceX, należąca do najbogatszego obecnie człowieka na świecie - Elona Muska, wskazała, że chęć zamówienia usługi będzie wiązała się płatną rezerwacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Piramidy zbudowali kosmici. Wypowiedź Elona Muska rozpaliła wyobraźnię internautów.

SpaceX chce dostarczać internet pasażerom samolotów

Odbiór sygnału miałaby zapewnić zainstalowana na dachu samolotu płaska antena panelowa. Firma SpaceX zdradziła, że stara się o certyfikaty Federalnej Administracji Lotnictwa dla różnych typów samolotów.

Jeśli chodzi o jakość usługi, SpaceX przekonuje, że klienci mogą spodziewać się prędkości transmisji danych do 350 megabitów na sekundę. "Pasażerowie będą mogli korzystać z funkcji wcześniej niedostępnych podczas lotu, jak np. rozmowy wideo czy gry online" - podkreśla SpaceX.

Najnowsza oferta firmy Muska to bezpośrednie wyzwanie dla wiodącego dostawcy łączności dla klientów lotniczych, amerykańskiej fitmy Gogo. Jak jednak zauważa cytowany przez CNBC Louie DiPalma, analityk banku inwestycyjnego William Blair, produkt Starlink "wydaje się zbyt duży i zbyt drogi, aby rzucić wyzwanie Gogo". Zdaniem eksperta usługa SpaceX sprawdzi się na rynku małych i średnich odrzutowców biznesowych.

- Wejście Starlink na rynek łączności z odrzutowcami biznesowymi wywarło presję na akcje Gogo. Przewidujemy jednak, że Gogo będzie w stanie odeprzeć konkurencję. Firma jest dominującym dostawcą łączności i obsługuje ponad 6600 samolotów biznesowych za pomocą sieci komórkowej oraz dodatkowo 4500 samolotów za pomocą łączności satelitarnej - stwierdził DiPalma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
podatnik
2 lata temu
Na pewno Pentagon dopuści ruskiego szpicla do dostarczania internetu dla samolotów. Myślę, że od kilku dni trwają intensywne dyskusje jak odciąć Muska od pieniędzy rządowych i czym zastąpić spacex i starlinka...
Michał
2 lata temu
Z firm prywatnych to nie warto się zatrudniać w 3M. Inflacja w 2021 roku oficjalna 5,1 % a realna kilkadziesiąt a podwyżka inflacyjna w 3M w Polsce 3% czyli de facto obniżka pensji. Dlatego radzę tą firmę omijać szerokim łukiem przynajmniej dla bardziej zdolnych
Ojciec Muska
2 lata temu
Musk nie kompromituj się już. Wracaj do swojego pokoju.