Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizy do USA. Unia domaga się ich zniesienia

0
Podziel się:

Negocjatorzy umowy o wolnym handlu między UE a USA mają wywierać presję na Waszyngton w sprawie zniesienia wiz dla wszystkich państw UE.

Wizy do USA. Unia domaga się ich zniesienia
(Parlament Europejski)

Negocjatorzy umowy o wolnym handlu między UE a USA mają wywierać presję na Waszyngton ws. zniesienia wiz amerykańskich dla wszystkich państw UE - apelują europosłowie w przyjętych w czwartek zaleceniach dla KE co do dalszych rozmów dotyczących umowy TTIP.

To tylko jeden z zapisów, który znalazł się w rekomendacjach, jakie zostały przegłosowane przez komisję handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego. Prace nad dokumentem, który de facto ustala na nowo pozycję europarlamentu w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP) trwały od kilku miesięcy.

Najwięcej emocji budziły zapisy dotyczące ustanowienia mechanizmu rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor (ISDS). Mimo przeciągających się do późnej nocy rozmów między reprezentantami grup politycznych nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie. Ostatecznie większość poparła propozycję autora raportu Bernda Lange, która w niejasny sposób mówi o rozstrzyganiu sporów między państwem a inwestorami, mimo że samo określenie ISDS nie pada w tekście.

Europosłowie opowiedzieli się za zreformowaniem wywołującego kontrowersje arbitrażu zgodnie z niedawno zaprezentowanym stanowiskiem unijnej komisarz ds. handlu Cecilii Malmstroem. Wskazali jednocześnie, że potrzebne jest trwałe rozwiązanie w sprawie rozstrzygania sporów między państwami a inwestorami, które umożliwi przejrzystość, niezależność sędziów, mechanizm odwoławczy oraz możliwość demokratycznej kontroli rozstrzygnięć.

Komisja handlu PE wyraźnie zwraca się też o wydzielenie odrębnego rozdziału w TTIP, który ma dotyczyć energii. Apeluje, by umowa zniosła istniejące ograniczenia, jeśli chodzi o eksport surowców energetycznych z USA, w tym gazu skroplonego (LNG) oraz ropy naftowej.

Projekt zaleceń, który został przegłosowany w czwartek, musi być jeszcze zatwierdzony przez wszystkich eurodeputowanych na posiedzeniu plenarnym. Ma się to stać w przyszłym miesiącu. Opinia PE ma bardzo duże znaczenie w tej sprawie, ponieważ ostatecznie to europosłowie zdecydują, czy przyjąć, czy odrzucić porozumienie z Amerykanami.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m308065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/umowa-ue-usa-unia-dopiela-swego-amerykanie,142,0,1798798.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Umowa Unia-USA. Amerykanie w końcu ulegli
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m343312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ekspert-grozniejsze-od-podpisania-ttip-sa,147,0,1793171.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ekspert: błędy w polityce UE gorsze niż TTIP
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m343409.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/umowa-ue-usa-dla-polski-najwazniejsza-jest,149,0,1765781.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gaz priorytetem Polski w umowie USA-UE
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m310163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/senat-usa-zgodzil-sie-na-szybka-sciezke-w,222,0,1808606.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama ma swobodę negocjacji handlowych
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)