Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa UE-USA. Dla Polski najważniejsza jest kwestia gazu

0
Podziel się:

- Dzięki temu nasz przemysł chemiczny stanie się bardziej konkurencyjny - przekonuje wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

Umowa UE-USA. Dla Polski najważniejsza jest kwestia gazu
(Ministerstwo Gospodarki)

Możliwość importu gazu z USA to najważniejsza dla Polski sprawa w negocjacjach TTIP, czyli umowy handlowej pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi. Dzięki temu nasz przemysł chemiczny stanie się bardziej konkurencyjny - przekonuje wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

Dycha uważa, że negocjacje ws. umowy o wolnym handlu (tzw. TTIP) ze Stanami Zjednoczonymi mogą zakończyć się w ciągu dwóch lat. Trwają one od 2013 r.

- Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, wielu uważało, że mogą zakończyć się pod koniec tego roku. Jednak po ośmiu rundach negocjacyjnych myślę, że jesteśmy w połowie tego procesu. Przy czym najtrudniejsze elementy, czyli rozstrzygnięcia o charakterze politycznym są ciągle przed nami. Myślę, że ambitnie możemy myśleć o zakończeniu negocjacji w 2017 r., ale nie wykluczam, że się przedłużą i potrwają kilka kolejnych lat - powiedział Dycha.

Jak dodał, TTIP to umowa, która zawarta będzie pomiędzy dwoma największymi organizmami gospodarczymi na świecie, które łącznie stanowią prawie połowę światowego PKB. - Ze względu na duże interesy, na to, że gospodarki tych dwóch bloków są do siebie podobne, negocjacje są trudne i czasochłonne - podsumował.

Dycha ocenił, że dla Polski w tych rozmowach najistotniejsze są kwestie związane z energią. Chodzi o możliwość odblokowania eksportu do Europy amerykańskiego gazu, który jest znacznie tańszy po drugiej stronie Atlantyku m.in. dzięki rewolucji gazu łupkowego.

- Chcielibyśmy, aby przy okazji tego porozumienia zostały wypracowane reguły, które będą podstawą dla budowy rynku gazu na świecie. Ceny gazu są szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego przemysłu chemicznego. Wysokie ceny tego surowca na rynku europejskim negatywnie wpływają na pozycję konkurencyjną naszego przemysłu w skali globalnej. Niższe ceny gazu - a mamy nadzieję, że dzięki TTIP zostaną obniżone - spowodują, że polski przemysł chemiczny będzie bardziej konkurencyjny - mówi wiceminister.

Jak zaznaczył, Polska chce, aby dzięki negocjacjom zniesione zostały amerykańskie bariery administracyjne blokujące eksport gazu z USA. "Oprócz tego chcielibyśmy, aby partner amerykański zobowiązał się do zliberalizowania systemu budowy infrastruktury, która umożliwiałaby eksport gazu ze Stanów zjednoczonych" - dodał.

Podkreślił, że na świecie nie istnieje obecnie globalny rynek gazu, a to może zmienić ta umowa. "Mamy rynkowe ceny węgla, mamy rynkowe ceny ropy naftowej, natomiast ceny gazu były ustalane do tej pory nie na zasadzie podaży i popytu, lecz były ściśle związane z cenami na rynku ropy naftowej. W związku z pojawieniem się nowych możliwości technicznych przewożenia gazu pod postacią LNG możliwe jest stworzenie globalnego rynku dla tego surowca" - zaznaczył.

Trzy filary porozumienia

Negocjacje dotyczące umowy toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Waszyngtonie.

18 kwietnia na całym świecie odbędą się protesty i akcje uliczne przeciwko umowom o wolnym handlu, m.in. przeciwko TTIP. Wezmą w nich udział także organizacje z Polski. Główna demonstracja pod hasłem "Budujemy mur przeciwko TTIP" odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Układ o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Szansa czy zagrożenie dla Polski? - Uważam, że obawy o zalew amerykańskich towarów są bardzo przesadzone - stwierdza prof. Stanisław Gomułka.
900 poprawek zatopi wielki traktat Unii z USA? Transatlantycka umowa handlowo-inwestycyjna ma powołać największą na świcie strefę wolnego handlu.
Dostawy gazu zgodne ze składanymi zamówieniami PGNiG otrzymało potwierdzenie, że dostawy gazu ziemnego z kierunku wschodniego będą realizowane na poziomie zamówień złożonych do dostawcy.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)