Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Użytkowanie wieczyste. Uwaga na "świstki" dołączone do zaświadczeń rozsyłanych w Warszawie

22
Podziel się:

Warszawski Zarząd Mienia Skarbu Państwa rozsyła zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To istotne pisma, jednak kluczowa dla mieszkańców informacja o wysokości bonifikaty w ogóle się w nich nie pojawia, a procedura skorzystania z niej jest opisana wyjątkowo nieprzystępnie na dodatkowym kawałku papieru.

Pisma dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przyprawiają o gęsią skórkę. Na szczęście infolinia działa
Pisma dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przyprawiają o gęsią skórkę. Na szczęście infolinia działa (Fotolia/Money.pl, ChemiQ/Archowum prywatne)

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uwolniło Polaków od swoistego reliktu PRL, ale sam proces jako żywo przypomina system słusznie miniony. Osiem miesięcy po wejściu w życie ustawy jedynie 39 proc. Polaków objętych zmianą otrzymało stosowane zaświadczenia. W większych miastach odsetek jest o wiele niższy - w Krakowie to około 24 proc., a w Warszawie niespełna 4 proc.

- Gdy składałam wniosek w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe bardzo uprzejmy pan poinformował mnie, że nie ma pojęcia, kiedy dostanę zaświadczenie. Kazał cierpliwie czekać i uspokajał, że kluczowe jest terminowe złożenie dokumentu przeze mnie - mówi nam Janina, która na zaświadczenie czeka od marca.

Choć Janina nie jest wyjątkiem, to działający w strukturze urzędu miasta stołeczny Zarząd Mienia Skarbu Państwa, działa i wysyła zaświadczenia o przekształceniu. Te jednak pozostawiają wiele do życzenia - kluczowa informacja o możliwości skorzystania z bonifikaty pojawia się małym druczkiem i nie wspomina o jej wysokości. A ta sięga 98 proc.

Zobacz także: Oglądaj też: Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone

Do półtorastronicowego pisma pełnego odniesień do ustaw i urzędniczych formułek ZMSP dołącza świstek, bo inaczej wspomnianej karteczki nie można nazwać, na której znajduje się "informacja dotycząca wniesienia opłaty jednorazowej".

"W przypadku zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej, o której mowa w art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. 2018.1716 z późn. Zm.) – przedmiotowy wniosek należy złożyć na adres: ZARZĄD MIENIA SKARBU PAŃSTWA UL. PROSTA 69, 00-838 WARSZAWA"

Choć to właśnie wniesienie jednorazowej opłaty uprawnia do skorzystania z gigantycznej zniżki, urzędnicy postanowili nie wspominać o tym ani słowem. Zamiast tego zamieścili formułkę, z której laik nijak nie wywnioskuje, gdzie znaleźć wniosek i z czym on się wiąże. W dodatku, jak mówi nam Anna, która przesłała zdjęcia pism na dziejesie.wp.pl, na świstku nie ma żadnego podpisu czy pieczątki, co może sugerować jej nieważność. Zwłaszcza w porównaniu z właściwym pismem opatrzonym herbem stolicy, pieczątkami i niezliczonymi numerami.

Dlatego wyjaśniamy - złożenie wniosku o wniesienie opłaty jednorazowej uprawnia do skorzystania z bonifikaty - w Warszawie jest to aż 98 proc. Na gruntach Skarbu Państwa w innych miastach jest to, co do zasady, 60 proc., choć wojewodowie mogli ją podnieść. W przypadku miast, wysokość obniżek ustali ich radni.

Każdy, kto chciałby skorzystać z bonifikaty i wnieść opłatę jednorazową, a już otrzymał pismo z ZMSP, powinien zadzwonić do Zarządu, ponieważ na stronie internetowej próżno szukać wzoru oświadczenia. Na plus można zaliczyć jedynie kompetencje urzędników z infolinii - na nasze pytanie, pracownica ZSMP bardzo rzeczowo wyjaśniła, że wzory znajdują się na witrynach poszczególnych dzielnic, ale "wystarczy także zwykłe pismo z prostą informacją o chęci wniesienia opłaty jednorazowej i skorzystania z bonifikaty".

- Proszę tylko nie powoływać się na numer pisma, ale nieruchomości. Nam będzie łatwiej znaleźć i na pewno wszystko potoczy się szybciej - usłyszeliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(22)
mamagon
5 lata temu
tylko najpierw sprawdzic trzeba czy jest szansa na bonifikatę , bo ta jest nie dla każdego
Ursynow
5 lata temu
Warszawa to najbardziej patologiczne miasto w Polsce jesli chodzi o urzędy miasta. To tu mogła rozwinąć sie afera reprywatyzacyjna , to tu możliwy był wybór tęczowego Rafałka który zaraz po wyborze próbował odebrać bonifikatę przekształceniowa i to tu sa największe zaległości jesli chodzi o przekształcenia. Wiadomo jak ludzie dostaną coś na własność to nie bedzie juz czego kraść
Poszkodiwani
5 lata temu
W powiecie biłgorajskim falszowane sa mapy przez biegłych geodetów granice można kupić budowy ,rozgraniczenia bez powiadamuania sasiadów ,znikające dokumenty poprawiane dane ba mapach usówane osnowy z działek .,zmienia sie przebieg granic numery działek ich włascicieli .Proceder okradania trwa od lat nowe granice zatwierdza miejscowy sad bez wiedzy sasiadów ..
ZK590
5 lata temu
Już dwa razy nie ukazał się mój komentarz dot. podwyżki opłaty w listopadzie 2018 roku za użytkowanie wieczyste w Krakowie-Podgórzu. Podwyższyli z 45 złotych na 850 zł. Bonifikata 60%.
NOSTRADAMUS
5 lata temu
W artykule jest najpierw bełkot, później bełkot, i dopiero rzeczony świstek. A świstek mówi wprost, że mamy do czynienia z gruntem państwowym...
...
Następna strona