Notowania

Użytkowanie wieczyste. Kto dostanie zaświadczenie pod koniec roku, musi być czujny

Niecały milion zainteresowanych otrzymał zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Uwaga mieszkańcy, którzy zaświadczenia dostaną pod koniec roku lub dopiero w 2020 r. Będą mieć tylko dwa miesiące na to, by skorzystać z maksymalnej bonifikaty w opłacie za przekształcenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych, które stoją na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, stali się z mocy prawa właścicielami gruntu.

Około 1,6 mln Polaków wciąż nie dostało z urzędów gmin zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. W samej Warszawie na dokument czeka 450 tys. osób. Urzędnicy mają na wydanie go czas do końca roku. Ale już wiadomo, że nie wszędzie uda się zdążyć na czas. Mieszkańcy, którzy zaświadczenia dostaną pod koniec roku lub dopiero w 2020 r., muszą pamiętać, że będą mieć tylko dwa miesiące na to, by skorzystać z maksymalnej bonifikaty w opłacie za przekształcenie – przypomina "Fakt".

Wszystko to ma związek z likwidacją użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. W rezultacie d 1 stycznia 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Aby dawni użytkownicy w pełni poczuli się właścicielami, muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania.

Kilka milionów Polaków 1 stycznia przyszłego roku zyska pełne prawo własności do swoich domów i mieszkań
7 pytań o użytkowanie wieczyste. Ile kosztuje, czy są bonifikaty? A może da się w ogóle uniknąć kosztów?

Urzędnicy mają na to zaledwie rok i pomimo chęci, na pięć miesięcy przed końcem wyznaczonego czasu w wielu miastach nie wydano nawet połowy zaświadczeń.

Obejrzyj: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Co to oznacza dla dotychczasowych użytkowników wieczystych? Dopóki nie dostaną zaświadczenia, nie mogą wnieść opłaty przekształceniowej. I nie mogą też skorzystać z maksymalnej bonifikaty, jeśli chcieliby zapłacić "z góry" za 20 lat, przypomina "Fakt".

Jeśli zaświadczenie o przekształceniu przyjdzie 1 grudnia i później, na wniesienie opłaty z maksymalną ulgą będzie tylko dwa miesiące.

W lipcu informowaliśmy, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło wyniki realizacji ustawy przekształceniowej. Wpłynęło już ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego. Ministerstwo nie widzi podstaw, by wydłużyć okres realizacji ustawy, o co starały się duże miasta.

Największe polskie miasta zabiegały w ministerstwie o przedłużenie czasu. Samorządy uważają, że mogą mieć problemy z wykonaniem zaleceń ustawy w terminie w niej przewidzianym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2019

minijaka wladza takie urzedy a ciemnogrod dalej na nich glosuje

04-08-2019

lelojeszcze więcej tej biurokracji w samorządach.toż to armia nierobów żyjących z naszych podatków i zamiast zajmować się obywatelem to politykują.

04-08-2019

Jaki w tym cel?a skąd w 2 miesiące ci obywatele co zarabiaja średnio 2 tysiące na rękę maja wytrząsnąc pieniądze na opłaty? Powinien byc termin 10 lat.

Rozwiń komentarze (25)