Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.07.2019 20:36

Użytkowanie wieczyste znika. Ponad 900 tys. zaświadczeń

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło wyniki realizacji ustawy przekształceniowej. Wpłynęło już ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego. Ministerstwo nie widzi podstaw, by wydłużyć okres realizacji ustawy, o co starały się duże miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ministerstwo nie widzi podstaw do wydłużenia terminu na wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego. (Fot: Adam Burakowski/REPORTER)

Chodzi o ustawę, która zlikwidowała instytucję użytkowania wieczystego. Weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i zgodnie z nowymi przepisami współużytkowanie wieczyste gruntu, który jest przeznaczony na cele mieszkaniowe, przekształca się we własność.

Według danych ministerstwa, do połowy tego roku wpłynęło nieco ponad 905 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego. Jak podaje "Rzeczpospolita”, najwięcej ich złożyli mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Gdańska.

Resort ocenił, że samorządy powinny zdążyć rozpatrzyć wszystkie zgłoszenia jeszcze do końca tego roku. Taki termin wyznaczyła ustawa. Wiceminister Artur Soboń uważa, że termin został oceniony realistycznie i nie ma podstaw do jego zmiany.

Zobacz także: Będą zmiany w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego

Nie w smak to największym polskim miastom, które zabiegały w ministerstwie o przedłużenie czasu. Samorządy uważają, że mogą mieć problemy z wykonaniem zaleceń ustawy w terminie w niej przewidzianym.

Użytkowanie wieczyste zniknęło, ale tylko dla mieszkań. W przypadku parkingów i innych terenów wciąż trzeba płacić
Użytkowanie wieczyste nie zniknęło. Spółdzielnie nadal muszą płacić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, użytkowanie wieczyste
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2019

MuuTa ustawa umyślny to kij w mrowisko pomiędzy siłami politycznymi. Zamiast ustawowej faktycznej likwidacji PUW, jakieś niespójne tasiemcowe procedury! … Czytaj całość

25-07-2019

PelagiaRelikt PRLu. Dziwny zwrot. Przecież w tym kraju 95% lub więcej to właśnie spadek po tamtych latach. Np. dyplomy,doktoraty.

25-07-2019

ZbigSNo i znowu idiotyczne komentarze nawiedzonych osobników, zwłaszcza spadów po komunie i skrzywdzonych resortowych emerytów. Bardzo potrzebna ustawa, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)