Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Użytkowanie wieczyste nie zniknęło. Spółdzielnie nadal muszą płacić

24
Podziel się:

Choć od stycznia zniknąć miały opłaty za użytkowanie wieczyste, to okazuje się, że miliony mieszkańców spółdzielni nadal muszą płacić. I to więcej niż w ubiegłym roku. Wszystko przez niedoskonałe przepisy, na które skarżą się spółdzielcy

Użytkowanie wieczyste zniknęło, ale tylko dla mieszkań. W przypadku parkingów i innych terenów wciąż trzeba płacić
Użytkowanie wieczyste zniknęło, ale tylko dla mieszkań. W przypadku parkingów i innych terenów wciąż trzeba płacić (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

O luce w prawie przekształceniowym pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Cierpią przez nią przede wsyzstkim mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych.

Dlaczego? Uwłaszczenie co prawda weszło w życie i relikt PRL-u rzeczywiście zniknął. Ale tylko pod warunkiem, że chodziło o grunty, które zabudowane są nieruchomościami mieszkaniowymi. Przepisy nie dotyczą innych terenów.

Zobacz także: Zobacz: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

A w przypadku spółdzielni mamy przecież do czynienia z chodnikami, terenami zielonymi, boiskami, parkingami czy budynkami gospodarczymi. A tereny, na których się one znajdują nie zostały uwłaszczone. Zgodnie zresztą z przepisami, bo przecież nie są to budynki mieszkalne.

W efekcie - jak pisze "Rz" - mieszkańcy otrzymują teraz w czynszu dwie opłaty. Po pierwsze - przekształceniową, wynikającą z uwłaszczenia ich mieszkań. I po drugie - opłatę z tytułu użytkowania wieczystego za tereny wspólne. Czyli za trawniki, chodniki, place zabaw czy boiska.

- Dla większości mieszkańców jest to niezrozumiałe. Jak to, doszło do uwłaszczenia, a ja muszę teraz płacić dwie opłaty - mówi "Rz" Piotr Kłodziński, prezes warszawskiej międzyzakładowej spółdzielni mieszkaniowej Energetyka. - Ale to nie wina spółdzielni, tylko ustawodawcy.

Spółdzielcy chcieli w tej sprawie interweniować w Senacie, ale ich apel nie został wysłuchany. Resort inwestycji i rozwoju zapowiada, że te grunty mogą zostać objęte w drugim etapie uwłaszczenia. To jednak wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, a więc i czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
satan
4 lata temu
no niezły bajzel. a jeśli garaż wielostanowiskowy znajduje się pod budynkiem na tym samym terenie co mieszkania, to jest uwłaszczony czy nie jest?
Normalny
5 lata temu
Tylko sekta kacza + potrafi wszystko spieprzyć koncertowo .
Niko
5 lata temu
mam wrażenie, że PO CELOWO szuka haczyków, żeby tylko kasa nadal szła do miast. I to wielka kasa. Złodziejstwo trwa nadal. Nigdy nie odpuszczą kasy i władzy, a jeszcze spróbują skłócić ludzi. Bo PiS dał, ale oczywiście źle i bezprawnie, zaś PO zgodnie z "prawem" znaleźli haczyki. Sądy są w ich łapach i zwykli ludzie nadal są rolowani. A wina PiS, który chciał oddać własność w ręce obywateli.
Thru
5 lata temu
Jeszcze nie rozumiecie? Przeczytajcie jeszcze raz ze zrozumieniem, kto o tym zdecyduje. Nie jestesmy juz suwerennym panstwem. Niech zyje wspolna Europa... Macie, czego chcieliscie...
maria
5 lata temu
co jeszcze zaczna wymyslac po to tylko zeby nic nikt z tego nie wiedzial nie rozumial ale placil motaja szmugluja wymyslaja nowe przepisy oszukuja ludzi kto tam w rzadzie taki madry prosze o nazwisko
...
Następna strona