Trwa ładowanie...
bErQGDiZ

Notowania

Mieszkanie – Wszystkie wiadomości

Rezerwacja mieszkania - jak jej nie stracić? Przepisy, które lepiej znać
112
01.08.2021 20:39

REZERWACJA
 / 
Rezerwacja mieszkania - jak jej nie stracić? Przepisy, które lepiej znać

Coraz częściej słyszy się, że niektórzy deweloperzy stosują triki, które dla kupującego oznaczają utratę możliwości zakupu zarezerwowanego mieszkania. Jak się przed tym procederem zabezpieczyć? Ważne jest przypomnienie sobie, czym różni się zadatek od zaliczki oraz dlaczego umowa przedwstępna powinna być podpisana przez notariusza.

Koniec z optymalizacją na żonę. Będzie też rewolucja w opodatkowaniu firm. Minister zapowiada
542
01.08.2021 15:19

POLSKI ŁAD
 / 
Koniec z optymalizacją na żonę. Będzie też rewolucja w opodatkowaniu firm. Minister zapowiada

Ulga w podatku Belki, gdy inwestujesz w spółkę debiutującą na giełdzie, ale też nowe zasady rozliczania podatników dla firm. Płacić podatki mają zacząć też kupujący mieszkania na wynajem. - Są tacy którzy wynajmują bez podatku po 20, 30 czy nawet 50 mieszkań. Teraz to się zmieni - mówi money.pl wiceminister finansów Jan Sarnowski

Dobudowanie balkonu? Jest coraz więcej chętnych. Sprawdzamy koszty
54
12.07.2021 13:54

BALKON
 / 
Dobudowanie balkonu? Jest coraz więcej chętnych. Sprawdzamy koszty

Spółdzielnia z Tarnowa dobudowała swoim mieszkańcom balkony. W kolejce stoją już inne wspólnoty. Okazuje się jednak, że balkony można też dostawić we własnym zakresie. Kiedy to się opłaca? Pytamy producentów.

Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko 13,5 tys. takich umów
21
12.06.2021 12:40

SENIORZY
 / 
Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko 13,5 tys. takich umów

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w ub.r. sporządzono ponad 2,5 mln aktów notarialnych. Wśród nich odnotowano prawie 2 tysiące umów o dożywocie dotyczących nieruchomości rolnych i niemal 6 razy więcej – nieruchomości innych. Z danych wynika również, że w latach 2015-2020 było najwięcej tego typu przypadków. Natomiast w minionym roku do sądów rejonowych wpłynęło 285 spraw cywilnych w kwestii roszczeń w związku z umowami renty lub dożywocia, a 168 – do sądów okręgowych, też w pierwszej instancji. W niej załatwiono łącznie 380 spraw, w tym niespełna 100 uwzględniono w całości lub części.

Średnio 10 tys. zł. O tyle mogą zdrożeć mieszkania przez nowe przepisy
3
18.05.2021 14:57

MIESZKANIE
 / 
Średnio 10 tys. zł. O tyle mogą zdrożeć mieszkania przez nowe przepisy

Sejm pracuje nad ustawą deweloperską. Jeśli wejdzie w życie w obecnej formie, ceny mieszkań wzrosną. - Przy średniej wartości mieszkania w większym mieście mówimy o kwocie rzędu 10 tys. zł. To będzie dodatkowa opłata, którą klienci zapłacą, przez to, że deweloper będzie musiał wpłacić taką kwotę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Co ciekawe, ta składka będzie odprowadzana również od podatku VAT, czyli nie od kwoty netto, a od kwoty brutto - powiedział w programie "Money. To się liczy" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Dochodzi jeszcze szereg nowych obowiązków i utrudnień w działalności deweloperskiej, których my nie rozumiemy. Bo z jednej strony zapewniamy klientowi absolutne bezpieczeństwo, z czym się zgadamy, ale dyskutujemy o wysokości tej składki. UOKiK mówi, że potrzebuje 140 milionów złotych rocznie, więc dlaczego w ustawie chce zapisać, że będzie zbierał aż 1 miliard 200 milionów złotych. Obawiamy się, że te środki zostaną przekazane na inne cele, co już w przeszłości się zdarzało. Na przykład podatek akcyzowy, nakładany na paliwo, miał służyć tylko i wyłącznie remontom dróg, dziś już wiemy, że trafia na wiele innych celów. Takie konstrukcje widzieliśmy nie raz - dodał.

bErQGDjb
Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?
129
18.05.2021 13:02

MIESZKANIE
 / 
Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Polski Ład ma wprowadzić gwarantowany wkład własny, przysługiwać ma rodzinom, a te mogą dostać nawet do 100 tys. zł. Deweloperzy są zdumieni, że program znowu pomija singli. - Program gwarantowania wkładu własnego spowodowałby, że większa liczba młodych ludzi byłaby w stanie wejść na rynek mieszkaniowy. Byłem zdziwiony wypowiedzią pana ministra, bo w oficjalnych dokumentach nie wyczytaliśmy nigdzie, żeby ten wkład własny był ograniczony tylko do rodzin - powiedział w programie "Money. To się liczy" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Nie wiem, czy rząd rzeczywiście rozważa ograniczenie tego programu tylko dla rodzin, czy będzie dostępny także dla singli. Byłoby to sensowne, bo socjologowie wskazują, że nabycie mieszkania w bezpiecznej opcji powoduje, że chcemy zakładać rodzinę. Oczywiście największą grupą kupującą są młode rodziny, natomiast jeśli polityka rządu nastawiona jest na to, by zatrzymać młodych w Polsce, to wykluczenie singli z możliwości uzyskania gwarantowanego wkładu własnego będzie ich z kraju wypychało - dodał.

Jesteś singlem? Rząd ma dla ciebie niewiele. Minister: Tak to jest
432
18.05.2021 12:21

MIESZKANIE
 / 
Jesteś singlem? Rząd ma dla ciebie niewiele. Minister: Tak to jest

Polski Ład PiS to zapowiedź programu mieszkaniowego, 80 tys. rodzin ma dostać do 100 tys. zł wkładu własnego. - To pomysł, który odpowiada na obecną sytuację na rynku. Banki, przez pandemię koronawirusa, zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów. Często warunkiem jest wyższy niż 10-procentowy wkład własny, to 15, a nawet 20 procent. W dużym mieście oznacza to nawet 100 tysięcy złotych w gotówce, by kupić mieszkanie na kredyt, mimo że dobrze się zarabia i ma się zdolność kredytową. Zależy nam na tym, by tę barierę zlikwidować w stosunku do konkretnej grupy - rodzin przy pierwszym mieszkaniu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Był też pytany, czy single mogą liczyć na gwarantowany wkład własny. - Konstytucja każe stawiać na rodzinę, my się z tym zgadzamy, trzeba wybrać konkretną grupę, bo Bank Gospodarstwa Krajowego nie robi tego za darmo - odpowiedział minister Buda.

Rekord w budowlance. Sprzedano najwięcej mieszkań od 2017 r. Polacy chcą kupować dalej
18
10.05.2021 7:22

WIADOMOŚCI
 / 
Rekord w budowlance. Sprzedano najwięcej mieszkań od 2017 r. Polacy chcą kupować dalej

Pandemia nie przeszkodziła deweloperom. Dowodzi tego kwartalny rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym firmy doradczej JLL. Deweloperzy budujący w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi - sprzedali łącznie 19,5 tys. mieszkań.

Nieruchomości. Kto kupuje mieszkania za 1500 zł/mkw.?
9
09.05.2021 8:16

PRZETARGI
 / 
Nieruchomości. Kto kupuje mieszkania za 1500 zł/mkw.?

Średnia cena za 1 mkw. mieszkania sprzedawanego w Polsce znacząco przekroczyła już 5000 zł. Właśnie dlatego oferty sprzedaży lokali za połowę wspomnianej stawki mogą wzbudzać spore zainteresowanie. Właśnie tyle w ujęciu całego kraju kosztują mieszkania sprzedawane na przetargach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej przyjrzeć się takim lokalom oraz ich cenom.

bErQGDjh
Patologia we wspólnotach mieszkaniowych. Właściciele mają duże problemy z zarządami
127
08.05.2021 18:04

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Patologia we wspólnotach mieszkaniowych. Właściciele mają duże problemy z zarządami

Od przeszło roku w wielu wspólnotach mieszkaniowych nie odbywają się coroczne zebrania. Obowiązujące przepisy pozwalają na to zarządcom, bowiem ustawowy termin uległ przedłużeniu. Natomiast w różnych okresach ubiegłego roku możliwe było organizowanie takich wydarzeń, jednak wiele wspólnot tego nie zrobiło.

Te domy powstają w kilka dni. Jaka cena za metr kwadratowy?
83
23.04.2021 16:07

MIESZKANIE
 / 
Te domy powstają w kilka dni. Jaka cena za metr kwadratowy?

Polska firma stawia osiedla z prefabrykatów, głównym budulcem jest drewno. Domy powstają w kilka dni. A ile kosztują? - Ze względu na skalę jesteśmy w stanie nieco ograniczyć koszty deweloperskie. Nasze ceny na 2021 rok będą oscylowały pomiędzy 4,5 tys. zł a 6,7 tys. zł za metr kwadratowy. To wynika z różnych względów: wielkości domów, lokalizacji, położenia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Szlązak, prezes Polskich Domów Drewnianych. Był też pytany o czas oczekiwania na gotowy dom. - Montaż do stanu surowego trwa zaledwie kilka dni, to jest na ogół od 3 do 6 dni. Ale to jest stan surowy, dojście do stanu deweloperskiego zajmuje nam kolejne 2-3 tygodnie. Od momentu podpisania umowy z wykonawcami do momentu, gdy na plac budowy przyjeżdżają pierwsze prefabrykaty, to są 4 miesiące - powiedział.

Ceny mieszkań wzrosną. "Polityka wzięła górę nad rozsądkiem"
11
15.04.2021 10:50

MIESZKANIE
 / 
Ceny mieszkań wzrosną. "Polityka wzięła górę nad rozsądkiem"

Sejm pracuje nad ustawą o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić klientów w przypadku upadku dewelopera. Ci ostrzegają, że nowa opłata wpłynie na ceny mieszkań. - Po raz kolejny polityka wzięła górę nad rozsądkiem, nad rozsądnym spojrzeniem na potrzeby biznesu. Oczywiście, że nowelizacja ustawy deweloperskiej nie jest potrzebna, nie jest też potrzebne wprowadzanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Nie znamy przypadku, żeby klienci firm, które działały przy użyciu otwartych rachunków mieszkaniowych ucierpiały w przypadku problemów dewelopera. Dane UOKiK nie pokazują prawdy. Urząd twierdzi, że w ciągu 9 lat upadło 150 firm deweloperskich, a to nieprawda. Większość z nich to firmy budowlane, a więc wykonawcze. Z naszych danych wynika, że były 3 upadłości firm deweloperskich, a wszyscy ich klienci dostali swoje mieszkania - podkreślił ekspert rynku deweloperskiego.

Mieszkanie poniżej ceny rynkowej? Kup je od wojska
210
02.04.2021 19:49

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Mieszkanie poniżej ceny rynkowej? Kup je od wojska

Wojsko wyprzedaje nieruchomości. Wyjściowe ceny aukcji są dużo poniżej cen rynkowych. To prawdziwa gratka dla osób dysponujących nieco większym kapitałem. Mieszkania są całkiem spore, ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

bErQGDji
Certyfikat Najemcy. Już nie musisz wynajmować mieszkania na słowo
18.03.2021 11:40

MIESZKANIE
 / 
Certyfikat Najemcy. Już nie musisz wynajmować mieszkania na słowo

Wynajem nieruchomości jest jednym z popularniejszych sposobów na stały dochód, bo i zyski z czynszu są znacznie wyższe, niż z lokat bankowych. Jednak pod dwoma warunkami: mieszkanie nie stoi puste, a najemca płaci w terminie. Sposobem na sprawdzenie wypłacalności lokatora może być Certyfikaty Najemcy.

Nowy Ład wprowadzi bon mieszkaniowy? Ekspert chwali inicjatywę rządu
17
16.03.2021 12:14

MIESZKANIE
 / 
Nowy Ład wprowadzi bon mieszkaniowy? Ekspert chwali inicjatywę rządu

Bon mieszkaniowy to ma być jeden z pomysłów, który rząd zamierza przedstawić w ramach Nowego Ładu. Co na to branża? - Każda inicjatywa, która ma za zadanie wspierać mieszkalnictwo, jest dobra - mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord. Jego zdaniem w Polsce wciąż jest za mało mieszkań i trzeba robić wszystko, by ta liczba się zwiększała. Gość programu "Money. To się liczy" zwraca jednak uwagę, że wszelkie programy mieszkaniowe muszą trwać dłużej niż "część jednej kadencji". - Jeśli nie będzie poparcia całej sceny politycznej, to za 2-3 lata każdy program zostanie zlikwidowany. A wtedy cała para pójdzie w gwizdek. Kluczem jest, by tego typu projekty były realizowane w perspektywie długookresowej - tłumaczy dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord.

Sąsiedzi Obajtka. Ujawniamy, kto jeszcze mieszka na osiedlu z "promocyjnymi cenami"
3.2K
15.03.2021 21:08

OBAJTEK
 / 
Sąsiedzi Obajtka. Ujawniamy, kto jeszcze mieszka na osiedlu z "promocyjnymi cenami"

Jak wynika z informacji money.pl, klatkę obok Daniela Obajtka mieszkanie ma wiceprezes Orlenu - Adam Burak. Tuż obok - na tym samym osiedlu, dwie klatki dalej - nieruchomość ma żona Adama Hofmana, czyli Joanna Hofman.

Podatek od nieruchomości. To ostatni moment na zapłatę
12
13.03.2021 19:13

PODATEK OD NIERUCHOMOSCI
 / 
Podatek od nieruchomości. To ostatni moment na zapłatę

To już ostatni dzwonek dla tych, którzy nie zapłacili podatku od nieruchomości. Lepiej pilnować terminu, bo inaczej na koniec będzie trzeba zapłacić jeszcze więcej. A odprowadzona danina i tak jest wyższa niż w zeszłym roku.

Masz mieszkanie, dom czy grunt? 15 marca mija ważny termin
80
08.03.2021 14:36

PODATKI
 / 
Masz mieszkanie, dom czy grunt? 15 marca mija ważny termin

Ten obowiązek czeka każdego, kto jest właścicielem mieszkania, domu lub gruntu. Został tylko tydzień na opłacenie podatku od nieruchomości. Termin upływa 15 marca.