Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Użytkowanie wieczyste zostanie na osiedlach. Będą opłaty za korzystanie z dróg i podwórek

91
Podziel się:

Z osiedli nie zniknie użytkowanie wieczyste. Właściciele, którzy się uwłaszczą, nadal będą musieli płacić za korzystanie z dróg czy podwórek.

Użytkowanie wieczyste zostanie na osiedlach. Będą opłaty za korzystanie z dróg i podwórek
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bETNZZdx

Po Nowym Roku zmieni się prawo użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Czasu jest mało, a wątpliwości narastają, m.in. dotyczące obrotu nieruchomościami, uwłaszczenia lokali użytkowych czy podziemnych garaży.

Miasta zapewniają gotowość na uwłaszczenie, jedank jest "ale". - Zdajemy sobie sprawę, że nie w każdym przypadku będzie ono przebiegało gładko. Przepisy przekształceniowe są kiepskiej jakości, ich interpretacja jest trudna - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

bETNZZdz

- Poza tym wiele nieruchomości ma niejasny stan prawny. Jego prostowanie wymaga czasu - dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Z kolei wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski ostrzega, że nieuniknione są rozczarowania i niejeden właściciel mieszkania odejdzie z kwitkiem.

bETNZZdF

- Dotyczy to głównie osób mieszkających w budynkach, w których dominują lokale usługowe. W ich przypadku do przekształcenia nie dojdzie. Tego rodzaju niespodzianek przepisy zawierają jednak znacznie więcej - podkreśla Bielawski.

Jak się okazało, przekształcenie nie będzie dotyczyć: podwórek, dróg wewnętrznych na osiedlach, chodników, placów zabaw, a nawet w niektórych przypadkach altan śmietnikowych - podaje piątkowa "Rz".

- Wystarczy, że podwórko czy droga ma założoną odrebną księgę wieczystą, a tak jest w większości przypadków - tłumaczy Mirosław Gdesz, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Jak już pisaliśmy w money.pl, ok. 2 mln Polaków 1 stycznia 2019 r. staną się właścicielami gruntów, na których stoją ich domy lub bloki mieszkalne. Dzięki ustawie o automatycznym przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, zniknie ten sposób traktowania gruntów. Są bowiem one formalnie własnością państwa lub samorządu, ale w zamian za rokrocznie uiszczaną opłatę mogą korzystać z niej przez 99 lat - niemal jak z własności - firmy lub osoby prywatne. Mogą nawet "odsprzedawać" prawo do użytkowania wieczystego formalnym właścicielom ziemi.

bETNZZdG

Gorszą wiadomością jest ta, że za uzyskanie pełnego prawa do takiego gruntu użytkownicy będą musieli zapłacić. A dokładnie przez 20 lat powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste. Właśnie ta zasada wywołała falę podwyżek – Skarb Państwa i samorządy tylko do końca tego roku mogą niemal dowolnie kształtować jej wysokość. Od 2019 r. będą mogły stawkę jedynie "aktualizować" raz na trzy lata zgodnie z tym, jak drożeć będą grunty na wolnym rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETNZZea
nieruchomości
prawo
KOMENTARZE
(91)
zojka
3 lata temu
Kto i dlaczego chce uwłaszczyć polaków?Wydaje mi się że to tylko pułapka dla wyciągnięcia pieniędzy od polaków.Księgi wieczyste były dobre.
DobraZmiana
3 lata temu
Znowu, kolejny BUBEL prawny ! Gmatwanina przepisów, 100 "wyjątków" a jeśli tak to dobrze a jeśli inaczej - to odwrotnie ! Jak zawsze niedopracowana papka którą każdy urzędas będzie "interpretował" inaczej !!!
Dixie
3 lata temu
Jak dać nic nie dając ? Właśnie w ten sposób !
bETNZZeb
654321
3 lata temu
przecież do tej pory nie było opłat za podwórka i drogi dojazdowe,czyżby następny raz chodzi o wyłudzenie kasy od lokatorów.
Pleban
3 lata temu
Państwo i Politycy nas oszukają i nie miejcie mażeń że coś dostaniecie w prezencie.
...
Następna strona