Trwa ładowanie...
bDovQPxN

Notowania

Archiwum artykułów autora Paweł Orlikowski

1
02.12.2020 9:58

AFERA
 / 
Wyniosła z CBA ponad 9 mln zł. Na jaw wychodzą kolejne szczegóły

Katarzyna G. wyniosła z Centralnego Biura Antykorupcyjnego ponad 9 mln zł i nikt tego nie widział. Jak to możliwe? Pojawił się akt oskarżenia małżonków G., który odsłania kulisy tej afery.

8
02.12.2020 8:50

BIZNES
 / 
Nowa inwestycja Lewandowskiego. Będzie zarabiał na słońcu

Robert Lewandowski inwestuje w energię słoneczną. Kupuje mniejszościowy pakiet w spółce, która zajmuje się fotowoltaiką i szykuje się do wejścia na giełdę.

17
02.12.2020 6:58

BANKI
 / 
Kredyty hipoteczne. Padł rekord sprzedaży

Mimo pandemii, kryzysu gospodarczego i niepewności o przyszłość kredyty hipoteczne w Polsce sprzedają się w najlepsze. Tak dobrze nie było... nigdy. Dane NBP nie pozostawiają złudzeń.

1
30.11.2020 17:50

TURYSTYKA
 / 
Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował

Pomysł branży hotelarskiej na otwarcie obiektów przed zimowymi feriami - obowiązkowe testy na obecność COVID-19, finansowane przez właścicieli hoteli. To dobre rozwiązanie? - Generalnie jest to dobre rozwiązanie, tak na przykład funkcjonują hotele na niektórych wyspach europejskich. Jeżeli gość ma test i jest on negatywny, to może spędzić tam wakacje. To samo mogłoby funkcjonować w przypadku, gdy dana osoba już przeszła koronawirusa i wytwarza przeciwciała. Nie rozumiemy, dlaczego takie rozwiązania nie są wprowadzane - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Co do finansowania, widać niektórzy hotelarze są w super sytuacji finansowej, że chcą finansować takie testy. My na pewno nie będziemy się przychylali do takiego rozwiązania. Dlaczego wszystkie rozwiązania pomocne turystyce są przerzucane na koszt hotelarzy? To państwo wprowadza te ograniczenia, dlaczego więc my mamy ponosić tego koszt? Gdyby pozwolono nam normalnie funkcjonować, tak jak centrom handlowym, to byłoby inaczej - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.

30.11.2020 13:10

TURYSTYKA
 / 
Hotelarze są źli na rząd. "Pogłębiamy straty, a branża pozostaje zamknięta"

Problemy branży hotelarskiej. Przez obostrzenia związane z koronawirusem hotelarze nie mogą prowadzić normalnej działalności, przez co nie zarabiają. Teraz dochodzi do tego zamknięcie hotelowych restauracji. - Branża jest tak naprawdę zamknięta od drugiej połowy października. By swobodnie wypocząć, goście chcą dostępu do pełnego zakresu usług. Nowe obostrzenia są fikcją, ruch i tak był mały - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Obłożenie jest mizerne od początku drugiej fali pandemii, ale to, że funkcjonowaliśmy, pozwalało nam pokryć przynajmniej część kosztów. Teraz nie zarabiamy w ogóle i tylko pogłębiamy starty, które i tak były już ogromne. Obrazki, które pojawiają się w internecie, sugerujące tłumy na wyciągach narciarskich, nie oddają rzeczywistości. Dane GUS pokazują, że hotele mają dużo mniej gości - podkreślił.

bDovQPxP
104
30.11.2020 12:30

TURYSTYKA
 / 
Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Branża hotelarska sprzeciwia się działaniom rządu. Liczy na większe wsparcie lub umożliwienie prowadzenia działalności. - Jako duży przedsiębiorca, który inwestował dziesiątki, a nawet setki milionów złotych w hotelarstwo, jestem rozczarowany. Dostaliśmy mniej niż złotówkę wsparcia na jednego pracownika, to znikome kwoty. A niektórzy mali hotelarze dostawali miliony, a te miliony mają być im umorzone, więc paradoksalnie nie są w tak złej sytuacji. Uważam, że jest to naruszenie zasady konkurencji i powinno to zupełnie inaczej wyglądać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Jak inwestowaliśmy miliony, to byliśmy partnerem, teraz jesteśmy petentem. W jednym przypadku dostaliśmy odroczenie płatności, ale później naliczono nam karne odsetki. Zupełny absurd - podkreślił. Pytany o podatki, jakie jego holding zostawił w Polsce, przyznał, że jest to kwota przekraczająca 100 mln zł. - W ciągu ostatnich lat zapłaciliśmy grubo ponad 100 mln zł podatków. Z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej dostaliśmy łącznie kilkaset tysięcy złotych. W rozmowach z rządem przedstawiamy ten problem, ale paradoks jest taki, że średniej wielkości hotel dostaje 3,5 mln zł, których nie będzie musiał oddawać. To jest absurdalne, bo to duże podmioty najczęściej prowadzą inwestycje. Jeśli państwo nie chce, żeby duże firmy prowadziły inwestycje, no to taka będzie tego konsekwencja. My na pewno wstrzymamy nasze inwestycje. Mamy dwa obiekty, których realizację kończymy, musimy to zrealizować, bo mamy umowy. Pozostałe, nowe inwestycje, które mieliśmy w planach, nie zostaną zrealizowane - powiedział Wróblewski w rozmowie z money.pl.

41
30.11.2020 11:40

EPIDEMIA
 / 
Ferie 2021. Górale grożą strajkiem. "Nie wygląda to dobrze"

Górale grożą strajkiem generalnym i blokadą Warszawy 6 grudnia. Wszystko przez pandemiczne obostrzenia, które wprowadził rząd, zamykając m.in. restauracje i hotele. - Patrząc po rezerwacjach, ferie są spisane na straty. Nawet gdyby obostrzenia zostały poluzowane, to i tak nie będzie tłumu gości. Widać tu też brak konsekwencji - stacje narciarskie miały być zamknięte, a są otwierane. To oznacza, że kto głośniej krzyczy i jest bardziej agresywny, ten zyskuje ustępstwa. Być może stąd zapowiedź strajku przez zakopiańskich przedsiębiorców. Nie wygląda to dobrze - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest&Hotels. - Widząc jak rząd zareagował na protesty w sprawie zamknięcia wyciągów, myślę, że strajk to nie jest złe rozwiązanie. Natomiast my skupiamy się na tym, by się zrestrukturyzować, pozyskiwać dodatkowe finansowanie i przetrwać trudny okres. Z trudną sytuacją wchodzimy już w nowy rok, jest bardzo ciężko. Kluczowe jest to, by hotele mogły normalnie funkcjonować i pokrywać przynajmniej część kosztów - dodał Wróblewski w rozmowie z money.pl.

237
30.11.2020 11:20

EPIDEMIA
 / 
Minister zapowiada kary dla hoteli. "Tak nie może być w państwie prawa"

Działalność branży hotelowej jest znacznie ograniczona przez pandemię koronawirusa. Polacy znaleźli sposób na wyjazdy, rejestrują się w hotelach w ramach fikcyjnych podróży służbowych. - To sensacja i odprysk, margines rynku. Jeżeli obłożenie w hotelach górskich jest na poziomie 30 proc., a w tym samym okresie rok temu było dużo powyżej połowy, a już w grudniu zbliżało się do 100 proc. To nie ma znaczenia, a hotelarze nie mają prawa do weryfikacji, w jakim celu przyjeżdża gość. Jeśli zadeklaruje, że to jest wyjazd służbowy, bierze fakturę na własną działalność, to nie mamy prawa tego weryfikować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. Pytany o słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który zapowiedział, że hotele przyjmujące gości na fikcyjnych wyjazdach służbowych będą karani odmową pomocy z tarczy finansowej, odparł, że takie rozwiązanie nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. - Jeżeli gość będzie wprowadzał hotelarza w błąd, to karany będzie przedsiębiorca? Bardzo ciekawa formuła odpowiedzialności. Nie można być karanym za cudze czyny, to absurdalne - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.

14
30.11.2020 9:02

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Koniec z pracą zdalną z hotelu? Rząd grozi kombinatorom

Dziś w programie pytamy o sytuację branży hotelarskiej, gościem będzie Jan Wróblewski, właściciel hoteli Zdrojova Invest & Hotels. Zapraszamy od 9.15.

bDovQPxV
15
26.11.2020 13:14

PIENIĄDZE
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury i miliony dla zespołów disco polo. Gliński: nie mam z tym problemu

Kontrowersje po przyznaniu gigantycznych kwot z Funduszu Wsparcia Kultury m.in. zespołom disco polo. Wicepremier Gliński pytany o właśnie te zespoły, odpowiada: "Nie mam z tym problemu".

292
26.11.2020 12:04

MŚP
 / 
Tarcza Finansowa PFR 2.0. Kto i na co może liczyć?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie Tarczy Finansowej 2.0. Wyjaśniamy, co się w niej znalazło, kto może liczyć na wsparcie, co musi zrobić i co może zyskać oraz od kiedy można wnioskować o pomoc.

1.3K
26.11.2020 10:16

GOSPODARKA
 / 
Konferencja premiera. Morawiecki o "sukcesie gospodarczym" w pandemii

"Niski poziom bezrobocia, wysoki poziom aktywności ekonomicznej. Jest lepiej niż przed pandemią, liderzy innych państw nam zazdroszczą, wyprzedzamy Europę i jesteśmy jednym z najlepiej radzących sobie z kryzysem krajów na świecie" - to słowa premiera Morawieckiego, który zachwala działania rządu w kryzysie i zapowiada wdrożenie tarczy 2.0.

17
26.11.2020 9:27

PIENIĄDZE
 / 
Zasiłek opiekuńczy. Rząd przedłuża wypłatę

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa i koniecznością opieki nad dziećmi, które nie mogą chodzić do szkoły, zostanie przedłużona. Rząd podjął decyzję.

bDovQPxW
56
26.11.2020 8:10

BANKI
 / 
Kredyty we frankach. Cios szefa NBP: winne są banki

Prezes NBP odpowiada bankom na list dotyczący frankowiczów i ich sądowych batalii. "Próba przerzucenia odpowiedzialności" - twierdzi Glapiński i dodaje, że banki same są sobie winne.

148
26.11.2020 7:15

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Lekarze uciekają z Polski. "Chodzi o godność"

Po pandemii koronawirusa braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia tylko się pogłębią. Lekarze już szykują się do wyjazdu za granicę i to nie w poszukiwaniu lepszych pieniędzy, ale godnych warunków pracy.

144
26.11.2020 6:54

ŚWIADCZENIA
 / 
Emerytura. Od 1 grudnia wyższe limity

Od 1 grudnia wzrastają limity dla emerytów i rencistów. Ci, którzy dorabiają do świadczeń wypłacanych przez ZUS, mogą teraz zarobić więcej. Bez konsekwencji zawieszenia czy pomniejszenia emerytury lub renty.

108
16.11.2020 13:10

RZĄD
 / 
Nowa pomoc dla dotkniętych pandemią. Wypłaty do 2 tys. zł

Do 2 tys. zł wypłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na każdy etat i umowę zlecenie - to nowa pomoc, którą rząd chce zagwarantować przedsiębiorcom najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa.

10
16.11.2020 12:10

NIK
 / 
Budowa CPK. NIK wszczyna kontrolę

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podkreślmy - budowy, która nawet jeszcze się nie rozpoczęła. - To rutynowe działanie - komentuje pełnomocnik rządu ds. CPK.