Trwa ładowanie...
bEEjfRvV
Notowania

Archiwum artykułów autora Paweł Orlikowski

Kościół liczy wiernych. Z roku na rok jest ich coraz mniej. To już kryzys?
1.4K
26.09.2021 6:59

WIARA
 / 
Kościół liczy wiernych. Z roku na rok jest ich coraz mniej. To już kryzys?

Kościół katolicki zmaga się z odpływem wiernych. To nie tylko rosnąca liczba apostazji, ale także coraz mniejszy odsetek uczęszczających na mszę spośród osób wciąż określających się jako katolicy. Kryzys widać także w coraz mniejszych wpływach z tacy oraz zmniejszającej się liczbie dzieci uczęszczających na religię w szkołach.

Podgrzewane papierosy z przywilejem podatkowym. Jego likwidacja to dodatkowy miliard na ochronę zdrowia
29
25.09.2021 17:42

PODATKI
 / 
Podgrzewane papierosy z przywilejem podatkowym. Jego likwidacja to dodatkowy miliard na ochronę zdrowia

Popularne podgrzewacze tytoniu coraz mocniej rozpychają się na tytoniowym rynku w Polsce. Stanowią pewną alternatywę dla tradycyjnego palenia, ale wciąż prowadzą do uzależnienia i negatywnego wpływu na zdrowie. Mimo to są w pewien sposób uprzywilejowane, bowiem są objęte znacznie niższą akcyzą niż papierosy czy nawet e-papierosy. Zdaniem ekspertów, szczególnie w dobie walki medyków o podwyżki nakładów na służbę zdrowia, taki proceder należy jak najszybciej ukrócić.

Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii
48
24.09.2021 12:52

VIDEO
 / 
Mój Prąd 4. Będą pieniądze na magazyny energii

Coraz częściej mamy do czynienia w Polsce z sytuacjami, gdy instalacje fotowoltaiczne zostają czasowo odłączone od sieci. Dzieje się tak, ponieważ infrastruktura sieciowa nie jest przystosowana do odbierania tak dużej ilości energii od domowych producentów. Czy w związku z tym finansowanie z NFOŚiGW, które przyczyniło się do boomu na fotowoltaikę w naszym kraju, zostanie wstrzymane? - Mimo wszystko pozostaniemy przy jakimś poziomie dofinansowania przy panelach fotowoltaicznych, bo ta popularność jest wysoka, choć pewnie to wynika z zapowiadanych zmian dla prosumentów. Planujemy też dofinansowanie do indywidualnych magazynów energii, choć te rozwiązania są jeszcze stosunkowo drogie. Dzięki naszemu dofinansowaniu mamy nadzieję, że te rozwiązania stanieję. Nie mamy jeszcze ustalonego pułapu dofinansowania, rozmawiamy z branżą - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekspert podkreślił, że w kolejnej puli finansowania z programu Mój Prąd priorytetem ma być zachęcanie prosumentów do autokonsumpcji wytwarzanej energii, a kwota dofinansowania na magazyn energii ma być zależna od wielkości przydomowej instalacji.

Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW
186
24.09.2021 10:28

VIDEO
 / 
Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW

- Problemy pojawiły się, kiedy tych instalacji prosumenckich zaczęło gwałtownie przybywać. Dziś jest ich ponad 600 tys., tyle mamy prosumentów przyłączonych do sieci niskiego napięcia. My ten problem dostrzegamy. Planujemy rozwiązanie razem z operatorami sieci dystrybucyjnej. Prezes NGOŚiGW powołał zespół, którego efektem będzie program dofinansowania zbiorczych magazynów energii. One powinny powstać w tych newralgicznych miejscach i pomoc rozwiązać problem - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gość programu zapewniał, że urząd prowadzi już rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na temat środków na ten cel. Mowa o kwocie ok. miliarda zł, które miałyby być dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku.

Money. To się liczy. Dofinansowanie do fotowoltaiki. Ostatnie dni naboru
1
24.09.2021 9:01

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Dofinansowanie do fotowoltaiki. Ostatnie dni naboru

Dziś w programie pytamy o dostępne środki na wymianę pieca i montaż paneli fotowoltaicznych. Komu przysługują i ile jest do wzięcia? Gościem będzie Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy od g. 9.15.

bEEjfRvX
Spór o Turów. Piechociński apeluje o śledztwo prokuratury
18
22.09.2021 12:53

KARA
 / 
Spór o Turów. Piechociński apeluje o śledztwo prokuratury

- Kupujemy spokój społeczny. Więcej razy ministrowie jeździli na Górny Śląsk, żeby negocjować z górnikami węgla kamiennego, niż do Czech i Wałbrzycha negocjować sprawę Turowa. Dziś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto za to odpowiada. Czy politycznie premier Morawiecki, premier Sasin, minister środowiska, czy cała liczna grupa wiceministrów, którzy zapomnieli, że za coś my im płacimy - mówił w programie "Money. To się liczy" o sporze o kopalnię w Turowie były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. - Najwyższy czas, żeby NIK zrobił audyt tych działań, a jeśli trzeba, żeby w tą sprawę weszła też prokuratura i wszczęła śledztwo w sprawie skandalicznie wysokiej niegospodarności przez zaniechanie urzędnicze - apelował Janusz Piechociński.

Money. To się liczy. Kara dla Polski za kopalnię w Turowie. Jak rozwiązać spór?
33
22.09.2021 7:25

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Kara dla Polski za kopalnię w Turowie. Jak rozwiązać spór?

Dziś w programie pytamy o konsekwencje sporu polsko-czeskiego wokół kopalni węgla w Turowie. Gościem będzie Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki. Zapraszamy o g. 9.15.

Protest medyków. Będzie kolejne spotkanie z rządem
43
21.09.2021 21:47

MEDYCY
 / 
Protest medyków. Będzie kolejne spotkanie z rządem

W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków - to efekt wtorkowych negocjacji. Protestujący wciąż domagają się od rządu informacji, jakimi metodami wyliczył kwotę 104 mld zł, jako koszt wprowadzenia w życie propozycji związkowców.

Odszkodowania za stan wyjątkowy. Senatorowie domagają się zmian
1
21.09.2021 16:31

SENAT
 / 
Odszkodowania za stan wyjątkowy. Senatorowie domagają się zmian

Przedsiębiorcy działający na terenie objętym stanem wyjątkowym mogą liczyć na rekompensaty. Senatorowie chcą doprecyzowania zasad, zgłosili kolejne poprawki do ustawy. Jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, większa grupa podmiotów będzie uprawniona do odszkodowań oraz otrzyma więcej pieniędzy.

bEEjfRwd
Nagrody money.pl zostaną wręczone po raz trzeci. Kapituła wyłoniła laureatów
27
20.09.2021 7:44

MONEY.PL
 / 
Nagrody money.pl zostaną wręczone po raz trzeci. Kapituła wyłoniła laureatów

III edycja Nagród money.pl ruszyła. Wkrótce poznamy laureatów nominowanych w trzech kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Technologia Roku. Prestiżowe wyróżnienie i wyjątkowe statuetki trafią w ręce liderów polskiej gospodarki już 27 października, podczas uroczystej gali.

Przepisy ledwo wprowadzone, a już nieszczelne. VAT-owi kombinatorzy nadal kiwają skarbówkę
57
18.09.2021 8:21

PODATKI
 / 
Przepisy ledwo wprowadzone, a już nieszczelne. VAT-owi kombinatorzy nadal kiwają skarbówkę

Od 1 lipca w Polsce działa pakiet VAT e-commerce, który miał uszczelnić odpływający z kasy państwa podatek od towarów sprowadzanych do Unii Europejskiej z krajów spoza Europy, jak choćby Chiny. Na papierze wszystko jest jak należy, ale w rzeczywistości furtka dla kombinatorów jest szeroko otwarta.

Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy
6
17.09.2021 14:18

Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy

Ministerstwo finansów będzie zmuszone zwiększyć deficyt budżetu państwa przez ustawy Polskiego Ładu? - Polski Ład absolutnie nie namiesza. Włączyliśmy już jego konsekwencje do budżetu, a nie włączyliśmy Krajowego Planu Odbudowy, bo to jest wielka niewiadoma. Konsekwencje Polskiego Ładu będą takie, że Polacy będą płacić mniejsze podatki, przez co więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach, a to zwiększy konsumpcję - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. - Wierzę, że uda się przeprowadzić przez parlament ustawy Polskiego Ładu. Posłowie zobaczą, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Po raz pierwszy będzie tak duża kwota wolna od podatku, ludzie przestaną płacić podatki. Te będą także progresywne, a nie regresywne, a składka zdrowotna będzie opłacana sprawiedliwie, nie jak to jest dzisiaj, gdy pracodawca płaci połowę tego, co jego pracownik. Mam nadzieję, że do końca listopada pan prezydent podpisze ustawy, a od 1 stycznia wejdzie Polski Ład - dodał.

Rząd stosuje sztuczki księgowe? Minister finansów odpowiada: Podjęliśmy taką decyzję
113
17.09.2021 14:07

Rząd stosuje sztuczki księgowe? Minister finansów odpowiada: Podjęliśmy taką decyzję

Spora część ekonomistów zarzuca rządowi stosowanie kreatywnej księgowości przy planowaniu budżetu państwa. Co na to szef resortu finansów? - Popatrzmy co się stało na samym początku pandemii. Przed jej wybuchem budżet był zrównoważony. Raptownie wyskoczyła nam pandemia i stanęliśmy przed wyborem, czy iść w ścieżkę legislacyjną i zmienić finanse publiczne, co zajęłoby nawet 4 miesiące, by wykorzystać pieniądze z budżetu na ratowanie miejsc pracy. Podjęliśmy decyzję, że idziemy poza finansami publicznymi i ratujemy od razu. W ciągu dwóch tygodni pieniądze były na rachunkach - powiedział w rozmowie z money.pl Tadeusz Kościński. - To spowodowało, że to, co raportujemy pod ustawą o finansach publicznych, różni się od tego, co raportujemy do Komisji Europejskiej. Nie ma mowy o żadnej twórczej księgowości, chowaniu czegokolwiek. To jest absolutnie jawne. Gdyby było inaczej, to by nam agencje zmieniły ratingi dodał. Minister finansów został też zapytany o realny stan finansów publicznych Polski. - Mieliśmy pandemię i recesję, więc stan całych finansów jest bardzo dobry. Bank Światowy, MFW, OECD, Komisja Europejska i wszystkie większe agencje ratingowe podtrzymują, że nasza gospodarka ma się bardzo dobrze. A tylko tutaj ekonomiści mówią to, co mówią i widzą to inaczej - odparł minister Kościński.

bEEjfRwe
Inflacja znowu wyższa. Minister finansów: to nie moment na drastyczne ruchy
111
16.09.2021 15:30

INFLACJA
 / 
Inflacja znowu wyższa. Minister finansów: to nie moment na drastyczne ruchy

Statystyczny Polak w sklepach zostawia coraz więcej pieniędzy. Ceny rosną, a co gorsza, tempo podwyżek stale rośnie. Środowe dane GUS za sierpień wskazują na średni wzrost cen w skali miesiąca na poziomie 0,3 proc. i 5,5 proc. rok do roku. O komentarz poprosiliśmy ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. - Główny czynnik to koszt paliw, koszt gazu. Po drugie byliśmy w lockdownie przez większość ostatniego roku i teraz restauracje i hotele odbijają sobie te ogromne straty. Społeczeństwo miało ten głód, żeby wyjść z domu i jest przygotowane, żeby płacić te wyższe ceny. To wszystko jest paliwem dla inflacji. Mam nadzieję, że nasz głód trochę ochłodzi się pod koniec roku i ta inflacja obniży się. Uważamy, patrzymy na to, ale nie jest to jeszcze moment, żeby jakieś drastyczne ruchy robić - mówił w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński. Minister odniósł się też do kwestii opłacania zobowiązań finansowych Polski wobec UE w sytuacji wstrzymania środków w ramach KPO. - Absolutnie, to nie jest zabawa w piaskownicy. Będziemy płacić normalnie, jak zawsze to robiliśmy. Nie łączymy tych dwóch spraw. Mamy obowiązki, wykonujemy je - zapewniał szef resortu finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Minister finansów o Polexicie: jeszcze będą nas więcej słuchać
12
16.09.2021 14:54

VIDEO
 / 
Minister finansów o Polexicie: jeszcze będą nas więcej słuchać

Podczas środowego posiedzenia Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP. O komentarz poprosiliśmy ministra finansów, który gościł w programie "Money. To się liczy". - Absolutnie nie ma żadnej dyskusji o Polexicie, temat od czapy. Polska ma bardzo ważną rolę do odegrania w Europie, jak od zawsze przez tysiąc ostatnich lat, i myślę, że będzie czas, że będą więcej słuchać naszej narracji - mówił Tadeusz Kościński. - Nie chcemy być Stanami Zjednoczonymi Europy, gdzie w jednym miejscu wszystko jest zarządzane z Brukseli i trzeba się podporządkować. My chcemy być Polską, suwerennym krajem, który jest w tym klubie, ale nie traci swojej tożsamości, a do tego dąży obecna polityka - wyjaśniał minister finansów.

Będą rekompensaty za droższy prąd? Minister finansów: nie ma kłopotów
432
16.09.2021 11:28

PODWYŻKI
 / 
Będą rekompensaty za droższy prąd? Minister finansów: nie ma kłopotów

Najbiedniejsze gospodarstwa będą mogły liczyć na rekompensaty podwyżek cen prądu. Odpowiedni projekt ustawy jest już przygotowany i czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu - ogłosił na początku tygodnia minister klimatu Michał Kurtyka. Nie chciał na razie mówić o kosztach tego programu. Zaznaczył, że wszystko zależy od tego, jaki system pomocy zostanie przyjęty. Michał Kurtyka ujawnił, że o konkretnych kwotach na razie trwają rozmowy z ministrem finansów. O kulisy tych ustaleń zapytaliśmy Tadeusza Kościńskiego w programie "Money. To się liczy". - Jak do mnie jakiś minister się zgłosi, robimy wszystko, żeby policzyć, czy jest to możliwe. Z naszej perspektywy w nie ma jakichś większych kłopotów, żeby z finansów publicznych finansować różne projekty teraz - zapewniał minister finansów.

Money. To się liczy. Gośćmi minister finansów Tadeusz Kościński i Zbigniew Jakubas
4
16.09.2021 9:01

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gośćmi minister finansów Tadeusz Kościński i Zbigniew Jakubas

Dziś w programie tematem stan finansów państwa i zapowiadane nowe obciążenia dla podatników. Gośćmi będą minister finansów Tadeusz Kościński i Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca, prezes grupy Multico. Zapraszamy o g. 9.15.

Koniec obniżek rat kredytów. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz
216
15.09.2021 12:38

MIESZKANIA
 / 
Koniec obniżek rat kredytów. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz

- To jest stawka, po której banki sobie pożyczają pieniądze, ona wzrosła z 0,21 do 0,24. Już niedługo większość z nas zobaczy wzrost rat kredytowych, chodzi o tych, którzy mają zmienną stopę oprocentowania, opartą o WIBOR trzymiesięczny, to jest najczęstsze rozwiązanie. To nie będą duże wzrosty, jeśli mamy taki przeciętny kredyt na 300 tys. na 25 lat, to rata wzrośnie o 4,5 zł. To nie jest dużo, ale jest to zmiana, której dawno nie było - mówił w programie "Money. to się liczy" Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Zdaniem eksperta wzrost WIBOR zapowiada podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie. Wtedy średnia rata kredytu wynosząca ok. 1400 zł może wzrosnąć o 50 zł.