Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 31 grudnia jest czas na rozliczenie grudniowej składki zdrowotnej, którą zwykle opłaca się w styczniu. Dlaczego pośpiech jest tak istotny? - Mamy sytuację absolutnie niecodzienną. Polski Ład jeszcze nie wszedł w życie, natomiast już mamy trzy nowelizacje do ustawy. Mamy problem interpretacyjny. Najważniejsze jest, żeby pamiętać o tym, by zdążyć opłacić składkę grudniową jeszcze w grudniu, mimo że termin płatności przypada w styczniu - powiedziała w "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy Grant Thornton. - Od stycznia wchodzą nowe przepisy, które uniemożliwiają odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Jeśli zapłacimy ją w grudniu, to mamy prawą ją odliczyć - dodała.

podatki
wideo
4
Podziel się:
KOMENTARZE
(4)
Księgowa
2 lata temu
Ja się nie zgadzam z taką interpretacją ! Jeżeli przepisy wchodzą od stycznia to dla tematów dotyczących stycznia a nie grudnia. Dla grudnia ustalone są terminy do 15-go dnia miesiąca następnego czyli składka zapłacona do OBOWIĄŻUJĄCEGO NADAL TERMINU powinna być odliczona. Co za logika tworzyć prawo na prawie ?
Loki
2 lata temu
Ekonomiści z money...dlaczego money.pl nie piszecie wprost, że ulga dla klasy średniej jaka ma niwelować różnice po wprowadzeniu PŁ, odnosi się wyłącznie do dochodu księgowego. Ulga dla zarabiających na działalności do 11 tyś zł, ma zrównać dochód księgowy z 2022r. z dochodem z 2021r. A składka zdrowotna jest dodatkową daniną, której nie ma w księgach...uszczupla portfel przedsiębiorcy...co daje łączne opodatkowanie 17+9=26 % na progresywnym. Zatem pytanie brzmi, dlaczego przedsiębiorca nie może zapłacić składki zdrowotnej od dochodu po opodatkowaniu (dochodu netto), tylko od dochodu brutto ? Skoro to danina 9%, którą przedsiębiorca musi zapłacić z tego co mu zostaje w kieszeni... . Ale zamordyzm chce, aby płacić od dochodu brutto (wyższego) wraz z podatkiem. To jest również mało logiczne.
M.M.
2 lata temu
Ja płacę tylko zdrowotną i nadpłaciłem 12 x stara składka (4581zł) i też zamierzam to odliczyć w grudniu 2021, i w rocznym PIT, bo przepisy tego nie zabraniają. Nadpłatę w ZUS będę korygował zależnie od dochodu w kolejnych miesiącach 2022. Napiszcie proszę, co o tym sądzicie?
Nieład
2 lata temu
A na innym portalu piszą tak: "A także, że nie wystarczy opłacić jedynie składkę zdrowotną za grudzień, ale należy zapłacić całe należne składki za grudzień 2021 roku. Wszystko dlatego, że ZUS rozlicza składki według kolejności określonej ustawą, a nie według tego, jak w przelewie opisze to podatnik. Najpierw więc regulowane są składki społeczne, a zdrowotna na końcu. Więc jeżeli ktoś za grudzień zapłaci tylko zdrowotną, to ZUS rozliczy ją w ramach składek społecznych. A tym samym nie będzie możliwości jej odliczenia od podatku za 2021 rok." I co na to Pani Grant ?